مشاور وزیر كشور تاكید كرد

ضرورت ایجاد بستر آموزش مهارت های مشاغل خانگی در دوران شیوع ویروس كرونا

ضرورت ایجاد بستر آموزش مهارت های مشاغل خانگی در دوران شیوع ویروس كرونا به گزارش حراج کن مشاور وزیر کشور اظهار داشت: با وجود آنکه اقدامات خوبی در دستگاهها و نهادهای مختلف به صورت جداگانه و جزیره ای انجام می شود اما اطلاع رسانی درستی درباره این اقدامات صورت نمی گیرد و عموم مردم یا گروه های هدف در جریان آن قرار نمی گیرند.به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، ششمین جلسه کارگروه خانواده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا عصر امروز(سه شنبه) به ریاست فریبا نظری پورکیایی - مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده و رئیس کارگروه خانواده قرارگاه - به صورت مجازی انجام شد.

نظری بعد از ارائه گزارش هایی از روند اجرای طرح های ورزش در خانه و مهارت آموزی فنی و حرفه ای از طرف نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، صدا و سیما و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به اهمیت و نقش اقدامات کارگروه خانواده اشاره نمود و اظهار داشت: این کارگروه ضمن بررسی مسائل و مشکلات در رابطه با کرونا در حوزه زنان و خانواده، مباحث و موضوعات حائزاهمیت قرارگاه عملیاتی و ستاد ملی مبارزه با کرونا را فراهم می آورد. پس اهتمام و توجه هرچه بیشتر به مسائل و موضوعات حوزه زنان و خانواده می تواند مصوبات بهتری را به دنبال داشته باشد که بیش از پیش به بهبود و ارتقای شرایط زندگی خانواده ها و زنان کمک نماید.

مشاور وزیر کشور در ادامه با اشاره به گزارش های ارائه شده توسط نمایندگان دستگاه های اجرائی اظهار داشت: در دوران کرونا خیلی از رویه های جاری زندگی سلب شده است که یکی از آنها اجتماعات گروه های مختلف افراد با محوریت سلامت، تندرستی و ورزش است که عموما در پارک ها، بوستان ها و باشگاههای ورزشی انجام می شد.

نظری با اشاره به گزارش نماینده صداوسیما در این راستا افزود: تولید و پخش برنامه هایی با محوریت ورزش و سلامت جسم و روان بسیار کمک کننده است اما برای ارتقای این کار نیازمند همکاری سایر دستگاهها همچون وزارت ورزش و جوانان در حوزه تندرستی، وزارت بهداشت در حوزه سلامت، سازمان فنی و حرفه ای در حوزه آموزش مهارت ها و آموزش و پرورش به سبب ارتباط با ۱۴ میلیون دانش آموز با رسانه ملی هستیم.

رئیس کارگروه خانواده در همین مورد اشاره کرد: متولی ورزش و ایجاد زمینه تحرک و تندرستی جامعه خصوصا کودکان و نوجوانان، وزارت ورزش و جوانان است. با وجود آنکه اقدامات خوبی در دستگاهها و نهادهای مختلف به صورت جداگانه و جزیره ای انجام می شود اما اطلاع رسانی درستی درباره این اقدامات صورت نمی گیرد و عموم مردم یا گروه های هدف در جریان آن قرار نمی گیرند.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: مدیران دفاتر امور زنان و خانواده استانداری های سراسر کشور آمادگی کامل دارند که با همکاری ادارات کل آموزش و پرورش، صداوسیما، ورزش و جوانان و فنی حرفه ای استانها در امتداد اطلاع رسانی این اقدامات عمل کنند. در این راه ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها نیز می توانند نقش مناسبی ایفا کنند.

رئیس کارگروه خانواده اشاره کرد: دستگاهها در برنامه های خود برای ارتقای سلامت خانواده ها در دوران کرونا باید سه گروه را در اولویت قرار دهند؛ نخست کودکان و نوجوانان که در سن رشد هستند و تندرستی و سلامت جسمانی و روانی آنان اهمیت ویژه ای دارد. دومین گروه سالمندان، معلولان، جانبازان و بیماران با نیازهای خاص و نادر که بیش از سایرین در معرض لطمه قرار دارند علاوه براین امکان خروج از خانه برای این گروه دشوارتر شده است. وحشت و نگرانی از مبتلاشدن به ویروس کرونا در کنار لطمه پذیری بیشتر این گروه مشکلات جسمی و روانی به دنبال داشته است. گروه سوم نیز زنان در گروههای مختلف هستند. زنان سرپرست خانوار، خانه دار، شاغل و حامله که عملا فرصت یا امکان ورزش ندارند، در معرض انواع بیماریها و امراض مختلف همچون پوکی استخوان و اضافه وزن قرار دارند.

نظری در ادامه بر تعامل هرچه بیشتر سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با صداوسیما اصرار کرد و اظهار داشت: برای افزایش همکاری این دو سازمان در جهت ارائه آموزش های کاربردی و کار در خانه به همه اقشار جامعه تلاش خواهیم کرد، چونکه نیاز به ارائه آموزشهای کاربردی از رسانه ملی بیش از گذشته احساس می شود.

در ادامه رئیس کارگروه خانواده اظهارکرد: حذف اوقات فراغت خانواده ها از رویه عادی زندگی مردم می تواند تبعات سوئی داشته باشد و لازم است نهادها و دستگاههای مسئول، برنامه های جایگزین در این راستا ارایه کنند.

نظری در بخش دیگری از سخنان خود به تقاضای زیاد خانواده ها در خصوص بازگشایی مهدکودک ها اشاره نمود و اظهار داشت: مهدکودک ها محلی برای جامعه پذیری کودکان هستند و البته فعالیت این مراکز نیازی ضروری برای پدران و مادران شاغل است.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، رئیس کارگروه خانواده در همین راستا از اعضای کارگروه خواست تا با بررسی جوانب امر، پیشنهادها و نظرات کارشناسی خودرا در جهت امکان سنجی بازگشایی مهدکودک ها با رعایت پروتک لهای بهداشتی ارائه نمایند تا بعد از جمع بندی در کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه و تصمیم گیری شود.

منبع:

1399/11/09
16:11:10
0.0 / 5
827
تگهای خبر: ارز , تولید , طلا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ضرورت ایجاد بستر آموزش مهارت های مشاغل خانگی در دوران شیوع ویروس كرونا
نظر شما در مورد ضرورت ایجاد بستر آموزش مهارت های مشاغل خانگی در دوران شیوع ویروس كرونا
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴