معاون دادستان كل كشور:

در مورد آلودگی هوا شكایتی مطرح نشده است

در مورد آلودگی هوا شكایتی مطرح نشده است معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور با اشاره به اینکه حسب اعلام نماینده دادستان تهران متاسفانه در مورد آلودگی هوا شکایتی از جانب دستگاههای متولی مطرح نشده است، اظهار داشت: از دادستانی خواسته شد در این حوزه جدیت بیشتری داشته باشند و با رصد کردن وظایف سازمان ها نسبت به تعقیب قضایی آنها اقدامات لازم را به عمل آورند.به گزارش حراج کن به نقل از قوه قضاییه، بامداد امروز در دادستانی کل کشور جلسه ای با مبحث آلودگی هوا به ریاست معاون حقوق عامه دادستان کل کشور و با حضور نمایندگان دستگاههای متولی در اجرای قانون هوای پاک برگزار شد.

در ابتدای این نشست رضا خشنودی معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور ضمن تسلیت "ایام فاطمیه" اظهار نمود: این یک حقیقت است که وضعیت آلودگی هوا در روزهایی از سال غیرقابل تحمل، غیر قابل کنترل و غیرقابل قبول است و این وضعیت گاهی اوقات به شکلی وخیم می شود که دستگاه هایی که در اجرای قانون هوای پاک متولی هستند در عمل به وظایف خود با چالش هایی مواجهند که به نظر می آید حل آن از عهده شان خارج است.

معاون دادستان کل کشور تاکید کرد: برای رفع این مشکل باید یک اهتمام جدی بین دستگاهی و تعاملی که منتهی به هم افزایی شود بین دستگاه ها به وجود آید تا این مشکل که گاهی تبدیل به وسیله ای برای سوءاستفاده های سیاسی و تولید خوراک تبلیغاتی برای رسانه های معاند و ایجاد شکاف بین دستگاههای متولی می شود، مدیریت گردد.

خشنودی اظهار داشت: صرف نظر از تبعات سیاسی و اجتماعی، آثار اقتصادی، روحی، روانی و بهداشتی آلودگی هوا به مراتب خطر را هر روز بیشتر می کند و به دستگاه ها این انگیزه را می دهد که در انجام اقدامات در اجرای قانون هوای پاک و سایر قوانین بازبینی کنند.

وی افزود: اگر امروز همه در دادستانی کل جمع شده ایم یک جنبه آن این است که ریاست قوه قضاییه بارها موکدا این مورد را از همه ما مطالبه کردند و دادستانی کل کشور هم در جلسات مختلف مبحث وضعیت نامناسب هوا را رصد و بر مبنای وظایف قانونی اقدامات متقتضی را انجام می دهد.

معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور اظهار داشت: انتظار داریم دستگاه ها به جای عدم انجام وظایف در قانون هوای پاک، مبحث را به دستگاه و سازمان دیگر حواله نکنند تا فضایی پیش آید که دادستانی بتواند در اجرای وظایف قانونی به آنها کمک نماید.

وی با اشاره به اینکه عرضه سوخت فاقد استاندارد جرم مشهود است، خاطرنشان کرد: سازمان استاندارد مسئولیت ها و تکالیف متقضی در مورد قانون هوای پاک بر عهده دارد و نیروی انتظامی و راهنمایی رانندگی هم مکلف هستند که در اجرای این قانون از تردد خودرو های آلاینده جلوگیری کند.

خشنودی با انتقاد از عدم اجرای وظایف قانونی از ناحیه دستگاه ها، اظهار داشت: هرجا که خداوند عنایت کرد و بادی وزیده شد هوا پاک می شود، از طرفی آمار تلفات جانی در بازه زمانی که آلودگی هوا به حد غیرقابل تحمل رسیده با زمانی غیر از آن متفاوت است و لازم است که این اخطار را جدی بگیرید.

معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور با تاکید بر اینکه هرم نظارتی قانون هوای پاک و تکلیف دستگاه ها مشخص است، اظهار داشت: این آمادگی را داریم که در کنار همه دستگاه ها باشیم و البته ظرفیت های قابل توجهی برای پیگیری کم کاری ها همچون دستورالعمل ترک فعل مدیران و همینطور قانون مجازات اسلامی وجود دارد و در صورت ضرورت از این ظرفیت ها استفاده خواهیم کرد.

وی خطاب به نمایندگان دستگاههای حاضر در جلسه اظهار داشت: ما در کنار خود ببینید کاستی های ما را بگویید و بدانید که خروجی کار را مردم قضاوت خواهند کرد؛ چون که آنها می بینند که هوا ناسالم می باشد و می دانند تولیدات شرکتهای خودرویی مطابقتی با استانداردهای روز ندارد و آلودگی پتروشیمی و نفت کوره استاندارد نیست، بنابراین انتظار دارند که دستگاه ها به وظایف حاکمیتی خود عمل کنند.

خشنودی اظهار نمود: امیدوارم جلسه ای که با مشارکت و همراهی دستگاههای متولی تشکیل و منتهی به این شود که دادستانی را در کنار خود بعنوان حامی و همراه و نهادی که در تلاش است چالش های پیشروی شما را بردارد، بدانید.

وی با اشاره به اینکه دو سازمان پشتیبانی از محیط زیست و استاندارد متولی اصلی هستند، اظهار داشت: از سال ۹۷ جلسات مستمری در این خصوص تشکیل شده است و کارگروه پشتیبانی از محیط زیست هم فعال است؛ اما متأسفانه خروجی قابل توجهی ندارد و باید پاسخگو باشید که چرا خروجی ندارد.

**********************
خشنودی در بخش پایانی نشست بررسی آلودگی هوا، ضمن قرائت مصوبات جلسه مذکور و یادآوری مراتب پیگیری و مطالبه گری دادستان ها اظهار داشت: لازم است وزیر کشور در اجرای وظایف قانونی مکاتباتی را با استاندارها داشته باشد و وظایف آنها را بخصوص در کلان شهرها یادآوری کند، از طرفی لازم است در محدوده اعمال محدودیت ها هم تجدید نظر صورت گیرد و پیشنهاد این است در صورت امکان از هشتگرد تا ورامین شامل اعمال محدودیت ها شود.
معاون حقوق عامه دادستان کل کشور تصریح کرد: سازمان حفاظت از محیط زیست دستگاه متولی است و لازم است تدبیر مشخصی توسط رئیس این سازمان اتخاذ شود و در عمل، دغدغه حفظ محیط زیست را داشته باشند چون که اگر دغدغه داشتند باید شخصاً در این نشست شرکت می کردند.
وی اظهار نمود: پیشنهاد اصلاح قوانین و مقررات در قسمت هایی که در قانون هوای پاک جرم انگاری شده است از دیگر مصوبات این جلسه است و نیروی انتظامی و سازمان حفاظت محیط زیست در پیشگیری از عرضه سوخت های غیر استاندارد وظیفه ذاتی دارند. تعجب می کنم از اینکه علیرغم زحمات زیادی که دستگاههای ذیربط می کشند در مورد نقض قوانین موجود در هوای پاک اقدامی صورت نگرفته است.
معاون حقوق عامه دادستان کل کشور بیان نمود: سازمان حفاظت محیط زیست مشخصاً با کارشناسی دقیق باید علت آلودگی ها را تعریف کند و راهکار متناسب را جهت پیگیری های لازم عرضه نماید.
وی تاکید کرد: سازمان ملی استاندارد به صرف اینکه بودجه و ساز و کار لازم را ندارد نمی تواند خویش را از اجرای وظایف قانونی معاف بداند.
وی اضافه کرد: اهتمام جدی راهور باید در اجرای تمام مقررات ناظر بر هوای پاک باشد و این مورد وظیفه ای نیست که راهور بخواهد در مورد آن مسامحه کند.
خشنودی با اشاره به اینکه صنعت خودرو را به مانند درخت شکسته می داند، اظهار داشت: این صنعت باید ارتقا یابد و ظرفیت این مهم وجود دارد. صنعت خودرو باید به یک صنعت پویا و کارآمد تبدیل گردد.
معاون حقوق عامه دادستان کل کشور در ادامه بیان نمود: شهرداری تهران باید در سیاست های کنترلی در مورد تردد شبانه کامیون ها تجدید نظر کند.
وی اظهار داشت: وزارت صمت به وظایف قانونی خود عمل نکرده است زمان مماشات با تولیدکنندگان خودرو به اتمام رسیده و وزارت صمت باید وظایف قانونی خویش را اعمال کند؛ از طرفی وزارت نفت هم باید وظایف مشخصی را در دستور کار قرار دهد چون که این وزارتخانه در تأمین گاز مصرفی صنایع ناتوان است و باید چاره اندیشی صورت گیرد.
معاون حقوق عامه دادستان کل کشور تصریح کرد: دادستان ها در سرتاسر کشور و نیروی انتظامی موظف به رصد فعالیت جایگاه ها هستند و باید اقدامات قانونی در برخورد با سوخت های غیر استاندارد را در دستور کار قرار دهند.
وی اظهار داشت: دستگاههای ذیربط اقدامات خویش را هر یک ماه یکبار به معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور اعلام نماید و بعنوان مدعی العموم پیگیر تمامی وظایفی که ناظر به دولت می باشد هستیم. لازم است تمام دستگاههای متولی که هر مکاتبه ای را که در مورد قانون هوای پاک و آلودگی هوا با دولت دارند از آن به ما رونوشت دهند تا پیگیری ها لازم را به عمل آوریم.
در خصوص آلودگی هوا شکایتی از جانب دستگاههای متولی مطرح نشده است
رضا خشنودی، معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور در جمع خبرنگاران و در حاشیه این نشست نیز، اظهار نمود: متاسفانه دستگاههای متولی در انجام وظایف قانونی خود برای ارتقای کیفی هوا هیچ یک پرونده قابل دفاعی ندارند و نمره قبولی به آنها اختصاص داده نمی گردد.
معاون حقوق عامه دادستان کل کشور تصریح کرد: امروز به مناسبت روز هوای پاک این جلسه را با عنایت به تاکید ریاست قوه قضاییه برگزار کردیم.
وی اظهار نمود: این جلسه مصوبات خوبی داشت و امیدواریم اجرای این مصوبات به افزایش همدلی، همراهی و تعامل بین دستگاههای متولی انجام وظایف مصرحه در قانون هوای پاک منجر شود.
خشنودی اظهار داشت: دادستانی کل کشور مباشرتی در انجام این امور ندارد و از باب نظارت بر استیفای حقوق عامه ورود کرده و این حق همچون حقوقی است که ما نمی توانیم بر آن مسامحه و مصالحه ای داشته باشیم؛ ما برای تقویت سایر حقوق مردم نمی توانیم از حق دسترسی مردم به هوای پاک صرف نظر نماییم.
معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور در ادامه اظهار داشت: قانون هوای پاک بعضی از ترک فعل ها را جرم انگاری کرده و ظرفیت های مشخصی در قانون وجود دارد که بعضی از آنها به شکل جزای نقدی اعمال مجازات شده که ناظر به وظایف دستگاه هاست. بر مبنای دستورالعمل ترک وظایف قانونی مدیران به دنبال این هستیم تا از ظرفیت های مغفول این قانون استفاده نماییم و از دادستان های سراسر کشور تقاضا کردیم از ظرفیت موثر و مفید دستورالعمل حداکثر استفاده را کنند.
وی اضافه کرد: حسب اعلام نماینده دادستان تهران متاسفانه در مورد آلودگی هوا شکایتی از جانب دستگاههای متولی مطرح نشده است. در این نشست از دادستانی خواسته شد در این حوزه جدیت بیشتری داشته باشند و با رصد کردن وظایف سازمان ها نسبت به تعقیب قضایی آنها اقدامات لازم را به عمل آورند.
خشنودی در ادامه اظهار داشت: سازمان متولی در مورد هوای پاک سازمان حفاظت از محیط زیست است و این وظیفه را دارد که اقدامات قانونی لازم را در دستور کار قرار دهد.
معاون حقوق عامه دادستان کل کشور اضافه کرد: یقینا دستگاههای اجرایی در کنار سازمان حفاظت از محیط زیست رابطه طولی دارند و دولت وظیفه دارد بودجه لازم را برای این مورد ببیند و ردیف مشخصی به آن اختصاص دهد.
وی افزود: حسب اعلام نماینده سازمان حفاظت از محیط زیست برای اجرای قانون هوای پاک بودجه مشخصی ندارند بنابراین از دولت تقاضا داریم در تنظیم برنامه بودجه سال جاری ردیف مشخصی را برای اجرای وظایف دستگاههای اجرایی در قانون هوای پاک در نظر گیرد.
خشنودی در انتها بیان نمود: سازمان حفاظت از محیط زیست باید به انتظارات مردم پاسخ مثبت دهد و افکار عمومی نمره قابل قبولی به این سازمان نمی دهد.1399/10/29
17:40:42
0.0 / 5
1011
تگهای خبر: اقتصاد , تبلیغ , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد در مورد آلودگی هوا شكایتی مطرح نشده است
نظر شما در مورد در مورد آلودگی هوا شكایتی مطرح نشده است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳