معاون سرویس های شهروندی سازمان فاوای شهرداری تهران خبر داد

شهرپی در هفت هزار تاكسی پایتخت

شهرپی در هفت هزار تاكسی پایتخت به گزارش حراج کن معاون سرویسهای شهروندی سازمان فاوای شهرداری تهران در حاشیه نخستین روز برگزاری نمایشگاه تراکنش به معرفی و تشریح کاربردهای «شهرپی» پرداخت و هفت هزار تاکسی را مجهز به امکانات این سامانه عنوان نمود.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، محمد شریفی سامانه یکپارچه پرداخت شهری یا شهرپی را زیرساختی جامع و یکپارچه توصیف کرد و اظهار داشت: شهرپی امکانی است که عرضه دهندگان سرویسهای پرداختی می توانند با دریافت API آن از شهرداری تهران، پرداخت آنلاین را برای شهروندان تسهیل کنند.
وی افزود: ابزاری که هم اکنون استفاده می نماییم، بارکد دو بعدی است و نخستین خدمتی که به این شیوه عرضه می شود، پرداخت کرایه تاکسی های سطح شهر تهران هستند. این سامانه با همکاری سازمان تاکسیرانی در پایانه های خطوط تاکسی شهر تهران توسعه پیدا کرد و الان بیشتر از هفت هزار تاکسی به این سامانه مجهز شده اند.

شریفی در مورد اپلیکیشن هایی که به این سامانه متصل شده اند، اضافه کرد: هم اکنون بیشتر از ۱۱ اپ از این سامانه استفاده می نمایند. اپلیکیشن هایی مثل آپ، تاپ، ایزی پی، دیجی پی، همراه کارت، ریالو، فون پی، سکه و ایران کیش و... در واقع اغلب اپ های بزرگ سطح کشور به این سامانه مجهز شده اند و شهروندان با هر کدام از این اپلیکیشن ها می توانند پرداخت تاکسی را انجام دهند.

معاون سرویسهای شهروندی سازمان فاوا در انتها ضمن اشاره به برنامه های آینده اظهار داشت: این سامانه بزودی در میادین میوه و تره بار هم راه اندازی خواهد شد و شهروندان می توانند پرداخت در میادین را به صورت الکترونیکی انجام دهند. این پروژه در میدان میوه و تره بار جلال آل احمد به صورت پایلوت انجام شده و موفقیت آمیز بوده است و به مرور توسعه می یابد و در سایر کسب و کارها هم استفاده خواهد شد. سازمان فاوای شهرداری تهران با حضور در این رویداد دو روزه به عرضه دستاوردهای خود می پردازد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاهده پخش زنده رویدادها و نقشه غرفه به نشانی itefaba.com رجوع نمایید.

محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران همینطور در نشست تخصصی جایگاه کیف پول الکترونیک بر ایجاد فرصت هایی برای نوآوری و خلاقیت در کسب و کارهای کیف پول الکترونیک تصریح کرد و اضافه کرد: پس از طریق اندازی "تهران من" بعنوان سامانه جامع شهروندی، کیف پول شهروندی در واقع به شکل واقعی گرفت. همزمان با ثبت نام در این سامانه، شهروند کیف پولی دارد که با آن می تواند خدمات زیادی دریافت کند. مثل پرداخت عوارض طرح ترافیک، پرداخت قبوض و پارک حاشیه ای و... همینطور کارت بلیت هم با همین کیف پول قابل شارژ شدن است. البته شهروندان به کیف پول شهرداری محدود نشده اند و می توانند از درگاه های مختلف و دسترسی های متنوع بهره ببرند.
مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در مورد ایجاد نظام یکپارچه پرداخت خرد شهری هم اظهار داشت: برای توسعه سامانه شهرپی در قدم بعدی بعد از تاکسی ها به سمت میادین میوه و تره بار می رویم. ولی در این عرصه کیف پول شهرداری را نیاوردیم. در واقع نباید مردم را مجبور به استفاده از کیف پول خاصی کرد تا کسب و کارها و کیف پول های دیگر بتوانند فعالیت کنند.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به رشد کیف پول های شهری اظهار داشت: اینکه حساب های کیف پول باید کنترل شود و یا اینکه مالکیتش در اختیار بانک مرکزی باشد دو مبحث جداست. درآمدزایی کیف پول ها طبیعتا اهمیت بسیاری دارد اما اضافه کردن کسب و کارهای جدید هم هزینه بر است. ازاین رو بیزنس مدل مناسبی برای کیف پول های مستقل باید ایجاد شود. چونکه در غیر این صورت کیف پول ها توسعه نمی یابند.
فرجود سپس ضمن اشاره به خلاقیت و نوآوری در سرویسهای کیف پول الکترونیک، خاطرنشان کرد: باید فرصت هایی برای رشد، توسعه و نوآوری در این عرصه ایجاد شود. برای مثال ما در شهرداری تهران سال جاری تصمیم گرفتیم جوایز خوش حسابی عوارض شهرداری را از کیف پول تهران من پرداخت نماییم و این خود به خود باعث تشویق مردم به استفاده از این کیف پول می شود. البته کاربردها باید معنادار و سرویس مدار باشند تا شهروند انگیزه واقعی جهت استفاده از آن داشته باشد.
مدیرعامل شرکت سداد هم در ادامه این نشست ضمن اشاره به دستورالعمل کیف پول های الکترونیک اظهار داشت: لازم است استانداردهایی برای کارمزدهای کیف پول الکترونیک در نظر گرفته شود. اگر نظام کاربردی درستی برای آن تعریف نشود، کاربران اصلا تن به ساخت کیف پول الکترونیک برای خود نمی دهند. ازاین رو کسب و کارهای در رابطه با این کیف پول ها باید شکل بگیرد. کسب و کار کیف پول یک وجهی نیست و بانک مرکزی و سایر نهادها و بیزنس ها باید هماهنگ کار کنند.
در بخش دیگری از این پنل، مدیرعامل شرکت به پرداخت هم ضمن اشاره به ضرورت تعریف کاربردهای متنوع برای کیف پول های الکترونیک خاطرنشان کرد: هر تغییری در اکوسیستم پرداختی برمی گردد به دستورالعمل هایی که کمک کننده باشند. سیستم کیف پول را باید احیا کرد و برای آن کاربردهایی ایجاد شود که همه به آن سمت و سو بروند. همینطور باید کیف پول به صورت آفلاین کار کند.
در ادامه، معاون فناوری شرکت تپسی اظهار داشت: رگولاتوری، کیف پول را کنار سایر ابزارها دیده و جایگاه مشخصی برای کیف پول میان سایر پرداخت های آنلاین نیست. کیف پول هایی که ویژه یک اپلیکیشن خاص تهیه شدند برای ایجاد سهولت برای کاربران است و موفق ترند. در واقع علاقمندیم کاربر بتواند از کیف پول ما برای خدمات دیگر هم استفاده نماید.
رئیس گروه کنترل و نظارت اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی هم در این پنل تخصصی ضمن اشاره به ضابطه های این نهاد اظهار داشت: دیدگاه های پشت تهیه دستورالعمل کیف پول ها بیشتر برای پیشگیری از پولشویی و با محوریت بانک ها است. تعامل پذیری کیف پول ها اهمیت بسیاری دارد. در ۹ ماهه اول سال جاری ۹۰ درصد از تراکنش ها زیر ۲۰۰هزار تومان بود و این به معنای ظرفیت های بالای کسب و کارها برای توسعه کیف پول ها هست.
طبق گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، نمایشگاه تراکنش که در هتل اسپیناس پالاس برگزار می شود، روز ۲۴ دیماه به کار خود آخر می دهد.
منبع:

1399/10/25
19:56:43
0.0 / 5
810
تگهای خبر: آنلاین , ابزار , بانك , برند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شهرپی در هفت هزار تاكسی پایتخت
نظر شما در مورد شهرپی در هفت هزار تاكسی پایتخت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱