رئیس شورای اسلامی شهر اراك:

نگاه اقتصادی و تجاری به مسكن، باعث افزایش قیمت مسكن در اراك است

نگاه اقتصادی و تجاری به مسكن، باعث افزایش قیمت مسكن در اراك است به گزارش حراج کن رئیس شورای شهر اراک اظهار داشت: رویکرد و نگاه اقتصادی و تجاری بعنوان کسب و کار پر درآمد به مسکن، باعث افزایش بی رویه و غیرمنطقی قیمت این نیاز رفاهی مردم اراک شده است.مرتضی سورانه در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: مسکن در شهر اراک برای برخی جنبه اقتصادی و کسب و کار پردرآمد پیدا کرده و به کالای لوکس تبدیل گشته و این رویکرد باعث افزایش غیر منطقی مسکن در اراک شده است.
وی اضافه کرد: همین نگاه و رویکرد و خارج شدن از نگاه رفاهی، سبب شده تا مسکن در شهر اراک طبق جدید ترین آمار اعلام شده از جانب مرکز آمار ایران بعنوان چهارمین شهر گران کشور پس از تهران، اصفهان و کرج در حوزه مسکن معرفی شود.
وی ضمن اشاره به اینکه در رینگ یک و دو شهر اراک فشردگی و تراکم ساخت و ساز زیاد است، اضافه کرد: در هشت ماه سالجاری ۶۵ درصد از پروانه های صادره از ۸۸۸ فقره پروانه صادر شده، بالغ بر ۵۶۱ فقره پروانه در ارتباط با منطقه یک و دو شهر اراک است.
تجمع و تمرکز در مرکز شهر
سورانه افزود: همینطور ۷۴ درصد زیربنای مجوز داده شده در این پروانه ها، نشان دهنده تجمع و تمرکز در مرکز شهر در منطقه یک و دو اراک است.
رئیس شورای شهر اراک تصریح کرد: این رویکرد یک حالت خفگی برای شهر بوجود آورده و باعث سوق دادن اقشار ضعیف و کم درآمد نیازمند مسکن به روستاهای اطراف مثل گاوخانه و مرزیجران شده است که درنهایت بیم و خطر توسعه حاشیه نشینی را به همراه دارد.
حریم اراک سه برابر محدوده شهری است
سورانه با اشاره به اینکه مبحث سه برابر بودن حریم اراک نسبت به محدوده شهری، یکی دیگر از عوامل و چالش های پیش روی مدیریت شهر اراک است، تصریح کرد: شهرداری اراک به یک محدوده حدود ۷ هکتاری مدیریت دارد. اما ناگزیر باید به یک حریم ۲۳ هکتاری خدمات دهد. و این سه برابر بودن نسبت به حریم و محدوده شهری نشان دهنده این است که سیاست گذاری ساخت و ساز و توسعه متوازن در شهر درست اتفاق نمی افتد.
وی افزود: عدم اعتقاد به مدیریت واحد یکپارچه شهری که مطالعه کل کشور است بعنوان یک چالش مهم مدیریت شهری به حساب می آید.
رئیس شورای شهر اراک بیان نمود: عدم تحرک و کمبود انگیزه لازم برای حفظ و اصلاح بافت تاریخی شهر و پیشگیری از رشد کاریکاتوری شهر، از دیگر چالش های مدیریت شهری به حساب می آید.
سورانه اظهار داشت: رشد موزون و همه جانبه و پایدار شهر با سیاستگذاری در توزیع مناسب و تقریباً عادلانه خدمات و تأسیسات رفاهی شهری میسر می شود.


منبع:

1399/10/12
13:25:57
0.0 / 5
788
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نگاه اقتصادی و تجاری به مسكن، باعث افزایش قیمت مسكن در اراك است
نظر شما در مورد نگاه اقتصادی و تجاری به مسكن، باعث افزایش قیمت مسكن در اراك است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲