حراجی برای بلیت اربعین

حراجی برای بلیت اربعین حراج كن: معاون سازمان هواپیمایی كشوری با بیان اینكه ایرلاین ها حاضر به پذیرش نرخ مصوب پرواز اربعین نبودند، اظهار داشت مردم اگر دیدند آژانس یا دفتری بیش از ۱.۲ میلیون تومان مطالبه می كند، سریعا اطلاع رسانی كنند.به گزارش حراج كن به نقل از مهر، روز دوشنبه طی جلسه ای با حضور نمایندگان ایرلاین ها، سازمان هواپیمایی كشوری و نمایندگان آژانس های خدمات مسافرت هوایی و گردشگری نرخ بلیت رفت و برگشت به بغداد در ایام عزاداری اربعین حسینی (ع)، نفری یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد. اگرچه دو سال از اجرای قانون آزادسازی نرخ بلیت ها می گذرد، اما تعیین نرخ بلیت پرواز به عتبات عالیات برای ایام اربعین در طی چند سال اخیر از سوی سازمان هواپیمایی كشوری انجام می شد؛ البته با این وجود، نهایتا در روزهای پایانی منتهی به اربعین، صف خرید متقاضیان ناگهان شلوغ می شد و برخی سودجویان نیز با سوء استفاده از حجم بالای تقاضای خرید مردم، به اقداماتی همچون احتكار بلیت برای بالابردن قیمت یا خودداری از فروش بلیت به نرخ مصوب روی می آوردند.
رئیس انجمن ایرلاین ها: ایرلاین ها هیچ گاه از نرخ مصوب تخلف نكردند
رئیس انجمن شركت های هواپیمایی در گفت وگو با خبرنگار مهر در این خصوص اظهار داشت: نرخی كه برای پروازهای ایام اربعین تعیین شده با حضور نمایندگان شركت های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی كشوری بوده است. از آنجایی كه رفتارهای ایرلاین ها ذره ذره توسط سازمان هواپیمایی كشوری نظارت و بررسی می شود، قاعدتا شركت های هواپیمایی نرخ مصوب را رعایت می كنند.
تورج دهقانی زنگنه تصریح كرد: از آنجایی كه رقم ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ازای رفت و برگشت برای هر مسافر بغداد با هماهنگی ایرلاین ها بوده، آنها از این نرخ راضی هستند.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص عدم رعایت نرخ مصوب از سوی برخی ایرلاین ها در سال های گذشته، تصریح كرد: شركت های هواپیمایی هم در سال های قبل كه نرخ تعیین می شد مبلغ مورد اجماع همه ایرلاین ها را رعایت می كردند و هم امسال قطعا رقم مصوب نهایی را برای فروش بلیت رعایت می كنند.
دهقانی زنگنه افزود: اگر هم در سال های قبل مواردی مبنی بر فروش بلیت پرواز اربعین بالاتر از نرخ مصوب گزارش شده، مربوط به برخی از فروشندگان، آژانس ها، چارتركننده ها یا سودجویان و دفاتر غیر مجاز فروش بلیت هواپیما بوده و از جانب شركت های هواپیمایی نبوده است.
رئیس سابق انجمن آژانس ها: هر كس استطاعت ندارد، هوایی به كربلا نرود
رئیس سابق انجمن شركت های خدمات مسافرت هوایی و گردشگری نیز در گفت وگو با خبرنگار مهر با بیان اینكه همواره آژانس ها از تعیین نرخ بلیت سفرهای هوایی انتقاد داشته اند، گفت: ما در هر صورت با نرخ گذاری مخالفیم این كار اشتباهی است كه عده ای دور هم بنشینند و نرخ بلیت هواپیما را معین كنند. این اقدام مغایر با قانون آزادسازی نرخ بلیت سفرهای هوایی است. صدور بلیت خارجی نباید به هیچ عنوان نرخ گذاری شود.
محمدحسن كرمانی ادامه داد: دولت ها معمولا در خصوص موضوعات اساسی و حیاتی زندگی مردم دخالت می كنند اما سفر زیارتی اربعین كه جزء ضرورت های زندگی مردم نیست كه دولت دخالت كند. اگر فردی استطاعت داشت، بلیت هواپیما می خرد و هوایی به زیارت می رود؛ اگر هم تمكن مالی خرید بلیت هواپیما را نداشت با روش های دیگری به كربلا مشرف می شود.
وی افزود: نرخ بلیت پروازهای اربعین یا هر سفر دیگری كه در برخی از روزهای سال ممكن است با تقاضای فراوانی روبه رو شود، باید بر اساس عرضه و تقاضا باشد به این معنا كه هر ایرلاین با توجه به سود و زیانی كه در مجموع از انجام هر پرواز به دست می آورد، نرخ بلیت ها را در شرایط رقابتی با سایر ایرلاین ها تعیین كند.
وی با بیان اینكه آژانس ها از همان زمانی هم كه قانون آزادسازی نرخ بلیت تصویب اما اجرایی نشده بود با ادامه روند نرخ گذاری مخالفت می كردند اما سازمان هواپیمایی كشوری به حرف آنها گوش نمی كرد، از نرخ گذاری انتقاد داشتند، گفت: نهایتا خود سازمان هواپیمایی به این نتیجه رسید كه چاره ای جز آزادسازی قیمت ها ندارد.
كرمانی درباره تخلف برخی آژانس های خدمات مسافرت هوایی از فروش بلیت پروازهای اربعین از نرخ مصوب در سال های گذشته اظهار كرد: وقتی عرضه و تقاضا متوازن نباشد این اتفاقات رخ می دهد. فروش بلیت هواپیما یك كار تجاری است و دولت نباید در عرضه و تقاضا دخالت كند. اگر كسی نمی تواند با هواپیما خود را به كربلا برساند، با وسیله دیگری به این سفر برود. اما اگر فردی خواست هوایی به زیارت برود، باید با نرخی برود كه ایرلاین سود كند.
وی با بیان اینكه آژانس های خدمات مسافرت هوایی و شركت های هواپیمایی در طول سال فروش چندانی ندارند، تصریح كرد: ما در طول سال اكثرا زیان می كنیم اما حالا كه موقعیتی فراهم می شود تا بتوانیم سود خوبی از بلیت فروشی به دست بیاوریم، دولت نرخ گذاری و در تعیین قیمت بلیت دخالت می كند.
رئیس سابق انجمن خدمات مسافرت هوایی و گردشگری تأكید كرد: سفر زیارتی اربعین یك اقدام مستحبی است نه واجب؛ هر فردی كه علاقه مند است به كربلا مشرف می شود. بنابراین تعیین نرخ اقدام درستی نبود.
معاون سازمان هواپیمایی: ایرلاین ها حاضر به پذیرش نرخ نظارتی نبودند
مرتضی دهقان نیز در گفت وگو با خبرنگار مهر در همین خصوص اظهار داشت: در جلسه ای كه با حضور نمایندگان شركت های هواپیمایی برای تعیین نرخ بلیت برگزار كردیم، ایرلاین ها علاقه ای به تعیین نرخ نداشتند و ما به سختی توانستیم به آنها بقبولانیم كه بلیت پروازهای اربعین از سوی دولت با نرخ نظارتی به فروش برسد.
وی افزود: شركت های هواپیمایی خواستار فروش بلیت پروازهای اربعین به صورت رقابتی و آزاد بودند تا در فضای عرضه و تقاضا نرخ ها تعیین شود. اما به هر حال به خاطر همراهی با دولت و همچنین احترام به زوار اربعین و اهمیتی كه این سفر برای مردم دارد، نرخ گذاری از سوی سازمان هواپیمایی كشوری را پذیرفتند.
معاون عملیات پرواز و نظارت بر شركت های هواپیمایی سازمان هواپیمایی كشوری ادامه داد: علاوه بر ایرلاین ها، در جلسه تعیین نرخ پرواز اربعین، این موضوع نیز به تصویب رسید كه چارتركننده ها هم در روزهای افزایش تقاضای سفر اربعین، با نرخ مصوب و نظارتی اقدام به فروش بلیت ها كنند.
وی با بیان اینكه نرخ مصوب رفت و برگشت ، شامل پورسانت آژانس خدمات گردشگری نیز می شود، گفت: ایرلاین ها موظفند بخشی از درآمدهایشان از نرخ تعیین شده را به عنوان حق فروش بلیت به آژانسهای مسافرت هوایی بپردازند و آژانس ها نمی توانند مبلغی بیشتر از قیمت مصوب را از خریدار مطالبه كنند.
دهقان تصریح كرد: نه ایرلاین ها و نه آژانس ها حق احتكار بلیت را ندارند تا بخواهند از این طریق به افزایش قیمت بلیت اقدام كنند. مردم هم از مراكز و دفاتری بلیت ها را بخرند كه از سازمان هواپیمایی كشوری مجوزفروش بلیت هواپیما داشته باشند.
وی تأكید كرد: مردم اگر دیدند برخی از دفاتر فروش بلیت یا آژانس های مسافرت هوایی، رقمی بیشتر از نرخ مصوب، بلیت پرواز اربعین را به فروش می رساند، بلافاصله به سازمان هواپیمایی كشور اطلاع دهند تا سازمان سریعا با آنها برخورد كند.
 

1396/06/22
21:37:48
5.0 / 5
5341
تگهای خبر: حراج , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد حراجی برای بلیت اربعین
نظر شما در مورد حراجی برای بلیت اربعین
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳