پیرهادی:

سیاست زدگی شوراها از عوارض همزمانی انتخابات است

سیاست زدگی شوراها از عوارض همزمانی انتخابات است به گزارش حراج کن رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس اظهار داشت: سیاسی شدن بیش از اندازه نظام مدیریت شهری در کلان شهرها و مراکز استان ها، از عوارض برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا و انتخابات ریاست جمهوری در یک روز مشترک است.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، محسن پیرهادی عنوان کرد: در دوره اخیر، خیلی از شهروندان نسبت به سیاست زدگی و حواشی در مدیریت شهری برخی کلان شهرها معترض بوده اند، این در حالیست که اساسا مدیریت شهری و مساله شوراها، امری سیاسی نیست و در اصل یکصدم قانون اساسی که به وظایف شوراها پرداخته، در حوزه های گوناگونی همچون اجتماعی‏، اقتصادی‏، عمرانی‏، بهداشتی‏، فرهنگی‏، آموزشی‏ و رفاهی برای شوراها نقش تعیین شده که هیچ یک سیاسی نیست.
وی افزود: طبیعت و اقتضای مدیریت شهری هم با ورود به امر سیاست مغایر است. بعنوان مثال در هیئت دولت یا مجلس، تصمیم گیری ها بگونه ای است که نگاه سیاسی در آن تأثیر دارد. این که کشور یک پیمان بین المللی را بپذیرد یا نپذیرد، در چه شرایطی و از چه موضعی مذاکره کند یا قانون انتخابات چگونه اصلاح گردد، همه تابع شرایط کشور و مناسبات سیاسی داخلی و خارجی است، اما عمده وظایف شوراهای شهر و شهرداری ها همچون تأمین حمل و نقل پاک و ارزان، گسترش فضای سبز، معماری و فضاهای کالبدی شهر و مسائل مرتیط با امور شهروندی، کاملا تخصصی بوده و ساحت آن به صورت کلی از سیاست جداست. امکان دارد دو دولتمرد، در دو قطب مخالف هم ایستاده باشند اما در یک مساله شهری، نظرشان کاملا یکسان باشد. این به علت ماهیت مسائل شهری و تخصصی بودن آن است.
پیرهادی همینطور اظهار داشت: متاسفانه به دنبال همزمانی انتخابات شوراها با انتخابات ریاست جمهوری، همه نگاه ها به انتخابات خبرسازتر یعنی ریاست جمهوری جلب می شود و فرصت و فضای مناسبی برای طرح دغدغه ها و مطالبات شهری باقی نمی ماند. نه نمایندگان فعلی شورا فرصتی برای عرضه گزارش به مردم می یابند و نه فرصت چندانی برای مردم و نخبگان شهری ایجاد می گردد تا مطالبات شهری را بر سر دست بگیرند و جامعه را بیشتر متوجه اولویت های محلی کنند.
وی تصریح کرد: هدف از برگزاری انتخاباتی مانند انتخابات شوراها، تنها تعیین منتخبین نیست، بلکه ایجاد فضا و بستری برای تنظیم اولویت ها، هدایت سیاست گذاری ها به سمت مبحث و افزایش سطح نشاط و مشارکت محلی در تمام شهرها و روستاهای ایران است که در سالهای اخیر، چندان محقق نشده است.
رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی افزود: باید برای این مساله چاره ای اندیشید، چون که بخش قابل توجهی از کارآمدی یا ناکارآمدی یک نهاد، به نحوه انتخاب و تعیین آن باز می گردد و از انتخابی که طبق چارچوب های سیاسی صورت پذیرد، نمی توان چندان توقع تخصصی بودن داشت. ما در حال رایزنی با نخبگان و فعالان مسائل شهری برای یافتن چاره ای در این عرصه هستیم.
منبع:

1399/10/10
00:03:06
0.0 / 5
919
تگهای خبر: آموزشی , ارز , اقتصاد , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سیاست زدگی شوراها از عوارض همزمانی انتخابات است
نظر شما در مورد سیاست زدگی شوراها از عوارض همزمانی انتخابات است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳