مدیركل مسافری سازمان راهداری ؛

تشكیل 660 پرونده احتكار لاستیك سنگین

تشكیل 660 پرونده احتكار لاستیك سنگین به گزارش حراج کن مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری از تشکیل 660 پرونده احتکار لاستیک سنگین آگاهی داد و اظهار داشت: این لاستیک ها با ارز دولتی وارد شده و اما با نرخ مصوب در اختیار رانندگان قرار نگرفته اند.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، چند روز قبل محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با یکی از شبکه های رادیویی گفت: تعدادی لاستیک با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد شده بود اما یا در بازار پیدا نمی شد یا با قیمت های نجومی به فروش می رفت که نهایتاً دستگاه های امنیتی محتکران را شناسایی نمودند و هم اکنون هم لاستیک ها برمبنای پیمایش بین کامیون داران توزیع می شود.
لاستیک سنگین از فهرست کالاهای اساسی مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شد
این در حالی است که از اواخر اردیبشهت امسال، اختصاص ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) به واردات لاستیک قطع و این کالا از فهرست کالاهای اساسی حذف شد.
اتفاقی که سبب شد تا قیمت لاستیک سنگین، با وجود آنکه در ماه های پیش از آن، بیش از نیاز داخل وارد شده بود، ناگهان با کمبود در بازار و افزایش قیمت مواجه شود که ناشی از سودجویی دلالان بود؛ در همان زمان هم خیلی از فعالان صنعت حمل و نقل احتمال احتکار لاستیک های وارداتی با ارز دولتی و سپس فروش قطره چکانی آنها در بازار با نرخ ارز آزاد را مطرح و اذعان داشتند که دستگاه های ذیربط با انفعال خود، اجازه این سواستفاده را به محتکران داده اند!
واگذاری قیمت گذاری لاستیک سنگین به تولیدکننده؟
اتفاق بعدی که تیر خلاص را بر پیکر نیمه جان بازار لاستیک سنگین وارد کرد، مصوبه ستاد تنظیم بازار در خصوص واگذاری قیمت گذاری لاستیک سبک به تولیدکنندگان بود که بدلیل سودآور کردن تولید لاستیک سبک، تولید لاستیک سنگین در داخل کشور را به حاشیه راند. بااینکه در این مصوبه آمده بود که قیمت گذاری لاستیک های سنگینِ تولید داخل، کما فی السابق در اختیار وزارت صمت و توزیع لاستیک های سنگین وارداتی و همین طور تولید داخل، در اختیار سازمان راهداری و با حواله های ارائه شده از طرف این سازمان به تشکل های صنفی استانی کامیون داران است، اما افزایش قیمت لاستیک سبک و غیر اقتصادی بودن تولید لاستیک سنگین، خود به خود شوک بزرگی به بازار لاستیک وارد کرد و سبب شد تا بعضی از تولیدکنندگان لاستیک سنگین، یا تولیدات خودرا کم یا از عرضه آنها به بازار اجتناب کنند.
اخیراً نیز برخی گمانه ها از تصویب چراغ خاموش واگذاری تعیین قیمت لاستیک سنگین به تولیدکنندگان در آخرین نشست ستاد تنظیم بازار خبر می دهند؛ خبری که تا کنون نه تکذیب شده و نه تأیید!
تایرسازان تولید لاستیک سنگین را به صرفه نمی دانند
احمد کریمی دبیر کانون سراسری کامیون داران کشور نیز قبل از این در گفت و گو با خبرنگار مهر از کمبود و گرانی بیش از پیش لاستیک های سنگین چه محصولات ملی و چه وارداتی آگاهی داده بود.
به گفته این فعال صنفی حمل و نقل جاده ای، هم اکنون قیمت هر جفت لاستیک سنگین چینی ۸ تا ۱۰، ایرانی ۱۲ تا ۱۷ و کره ای و اروپایی ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان است.
مقام مسئول در سازمان راهداری: با واگذاری تعیین قیمت لاستیک سنگین به تولیدکننده، به شدت مخالفیم
داریوش باقرجوان در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره اینکه آیا خبر تصویب واگذاری قیمت گذاری لاستیک سنگین تولید داخل به انجمن صنفی صنعت تایر، صحت دارد یا خیر؟ گفت: این مساله قبلاً مطرح بود اما نمی دانم که آیا موافقت شده یا خیر؟ سازمان راهداری به شدت با این طرح مخالفت کرده است چون در هر صورت روی فرآیندها و اقدامات سازمان راهداری تأثیر می گذارد؛ به نظر من وزارت صمت، ستاد تنظیم بازار و همین طور تایرسازان باید تا حدودی با رانندگان مدارا کنند.
کامیون داران تحمل افزایش قیمت لاستیک سنگین تولید داخل را ندارند
وی علت مخالفت سازمان راهداری با واگذاری قیمت گذاری لاستیک سنگین به تولیدکنندگان، گران شدن این کالا دانست و اضافه کرد: بطور قطع تایرسازان به دنبال گران کردن لاستیک سنگین و به دنبال ستاندن مصوبه از ستاد تنظیم بازارند. اما این صنعت دیگر ظرفیت افزایش قیمت را ندارد.
باقرجوان اشاره کرد: تولیدکنندگان باید بجای افزایش قیمت، مدیریت تولید را بهینه کنند تا در نحوه استفاده و خرید مواد اولیه و اقدامات از این دست، به کاهش قیمت منجر شود؛ البته ما مخالف کمک کردن به تولیدکنندگان نیستیم؛ تایرسازان هم باید سودده باشند؛ اما از آن سو هزینه های فعالان صنعت حمل و نقل جاده ای، بسیار بالاست و اگر قیمت لاستیک تولید داخل هم افزایش یابد، ممکنست به صورتی چرخ صنعت از حرکت بایستد و بخش حمل و نقل جاده ای، نتواند این فشار را تحمل کند.
افزایش قیمت لاستیک سنگین یعنی تهدید معیشت مردم
وی با اشاره به تصویب واگذاری تعیین قیمت لاستیک سبک به خودِ تولیدکنندگان در ستاد تنظیم بازار، اظهار داشت: نحوه مصرف لاستیک سبک با سنگین متفاوت می باشد، افزایش قیمت لاستیک سنگین مستقیماً روی معیشت مردم اثر می گذارد اگر قیمت لاستیک سنگین افزایش یابد، رانندگان چاره ای جز افزایش کرایه های حمل ندارند که این اتفاق بر هزینه حمل کالاهای اساسی هم اثر می گذارد که مستقیماً روی معیشت اقشار مختلف مردم اثرگذار خواهد بود. منطقی تر آنست که مشکلات تولیدکنندگان لاستیک در جاهای دیگری حل شود و به افزایش قیمت محصول منجر نشود؛ سازمان راهداری در جلسات مختلفی هم که این مساله مطرح شده، مخالفت خود با واگذاری تعیین قیمت لاستیک سنگین تولید داخل به تولیدکنندگان را اعلام نموده است.
محتکران لاستیک سنگین چه کسانی بودند؟
مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباب اظهارات وزیر راه و شهرسازی درباره احتکار لاستیک سنگین وارداتی با ارز دولتی، از طرف برخی واردکنندگان و عدم توزیع آن در بازار اظهار داشت: از سال ۹۷ سازمان راهداری توزیع لاستیک های سنگین وارداتی با ارز دولتی را شروع کرد و تا کنون هم ادامه یافته است؛ این اواخر فاصله قیمت لاستیک وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی با لاستیک های وارداتی با ارز نیمایی بیشتر شده بود پس ممکنست افرادی سواستفاده کرده باشند.
وی افزود: سازمان راهداری بطور جدی پیگیر این تخلف شد و کارگروه های مربوطه در استانها هم ایجاد کرد و رصد می کردیم که آیا حواله های دریافتی از ادارات کل راهداری استان یا تشکل های صنفی کامیون داران، تبدیل به لاستیک می شود یا خیر؟، در نقاطی هم وقتی دیدیم بازگشت این حواله ها بدون اینکه تبدیل به لاستیک شود، زیاد شده، ناگزیر به اقامه دعوا می شدیم.
۸۲ هزار و ۴۰۰ لاستیک سنگین وارداتی با ارز دولتی، احتکار شده بود
باقرجوان اشاره کرد: هم اکنون ۶۶۰ پرونده مفتوح با دستگاه های نظارتی داریم که مجموع لاستیک های تحویل نشده به ۸۲ هزار و ۴۰۰ حلقه می شود که در تلاشیم تا این لاستیک ها به چرخه توزیع برگردد.
وی تاکید کرد: به دنبال آن هستیم تا این لاستیک ها وارد بازار شوند؛ وگرنه جریمه کردن عامل توزیع از طرف سازمان های تعزیرات استانها، مشکل رانندگان را حل نمی کند؛ ضمن اینکه قیمت لاستیک های مکشوفه در هنگام توزیع، همان قیمت مصوب وزارت صمت خواهد بود و قرار نیست گران تر به مردم ارائه شود.


منبع:

1399/10/03
22:42:49
5.0 / 5
933
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تشكیل 660 پرونده احتكار لاستیك سنگین
نظر شما در مورد تشكیل 660 پرونده احتكار لاستیك سنگین
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵