تشكیل كمیته موزه های شهری

تشكیل كمیته موزه های شهری به گزارش حراج کن به دنبال تفاهم شهرداری تهران و موسسه ایکوم ایران مقرر شد کمیته موزه های شهر تشکیل گردد.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، غلامحسین محمدی، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در این مراسم تفاهم نامه همکاری، اظهار داشت: موزه ها حافظه شهر ما هستند و فرزندان ما با موزه هاست که می توانند با تاریخ و گذشته کشورشان آشنا گردند و از طرفی موزه می تواند تعلق و دلبستگی به محیطی که در آن زندگی می نماییم را ایجاد نماید.
وی اظهار داشت: موزه ها شناسنامه های شهر هستند و می توانند علاقه مردم و شهروندان به شهرشان را تقویت نمایند و تهران هم احتیاج به شناسنامه هایی دارد که در آن هویت شهر و گذشته اش به مردم یادآوری شود و این سبب می شود که رضایت مردم از زندگی در شهر افزایش یابد
محمدی در ادامه اضافه کرد: جلسه امروز و صحبت هایی که رد و بدل شد نشان داده است که باید شیوه اداره شهر شهر تهران تغییر کند و باید اداره شهر را انسان محور و با عنایت به شناسنامه هایش انجام دهیم. اتفاقی که در گذشته کمتر پیش آمده است. شیوه های اداره شهر به شکل قبل دیگر قابل تداوم نیست، در این راستا باید خیلی از نگاه ها عوض شود همچون نگاه به موزه ها و ارزش های شهری موزه ها، خانه موزه ها و ارزش های شهر که ابزارهایی برای حفظ هویت شهر هستند.
رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در ادامه اظهار داشت: به ما انتقاد می کردند که افزایش خانه موزه ها و پیشگیری از تخریب خانه های تاریخی سرمایه های شهر را فریز می کند در حالیکه این طور نیست و اصل باید بر این باشد که حافظه شهر حفظ شود و توسعه موزه ها هم در همین راستاست و باید کاری نماییم که فرهنگ حفظ هویت، میراث شهر و موزه ها در شهر تهران نهادینه شود و یکی از طریق های نهادینه شدن این فرهنگ این است که خویش را به نهادهای معتبر بین المللی وصل نماییم و ایکوم یکی از این نهادهاست و با این تفاهم نامه تلاش می نماییم ارتباط خویش را با آن افزایش دهیم.
محمدی در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: بر مبنای دستور شهردار تهران در حال تلاش هستیم که خیابان ولیعصر را به یک محور فرهنگی تبدیل نماییم.
همینطور در این مراسم سید احمد محیط طباطبایی، رئیس ایکوم ایران اظهار داشت: تهران شهری است که می توان در آن موزه های گوناگونی ساخت و می توان مرکزی برای معرفی موزه های مختلفی که در تهران وجود دارند ایجاد کرد.
وی ادامه داد: در دنیای امروز لزوما در موزه ها آثار باستانی نگهداری نمی گردد بلکه کالاهایی امکان دارد در موزه وجود داشته باشد که نگاهی به گذشته و فرهنگ جامعه باشد از این نگاه حتی یک نانوایی سنگکی که نان سنتی تولید می کند می تواند یک موزه تلقی شود و تهران در حدود ۱۲۲ موزه دارد که می توان این را گسترش داد.
محیط طباطبایی به بحران کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: بحران کرونا در کنار تمام مسائل بهداشتی، نگاه مدیران را به فعالیت های مجازی و حضور در این عرصه ها ترغیب کرد اما در مورد همین کرونا هم جالب است که بدانید نخستین کرونا در دهه های قبل در ایران شایع شد و نام آن «مشمشه» بود، اما اگر یک موزه در مورد بیماری های اپیدمیک داشتیم شاید تجربه مناسبی بود از اطلاعات آن در مواجهه با کرونا استفاده می کردیم و در همان موزه معلوم می شد که بیماری های اپیدمیک یک روز تمام می شوند و این امید در جامعه تقویت می شد.
بنا بر اعلام سایت شهر، در انتهای مراسم تفاهمنامه همکاری میان مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری و ایکوم ایران توسط غلامحسین محمدی و سید احمد محیط طباطبایی به امضا رسید. در این تفاهمنامه بر اجرای برنامه های مشترک در حوزه های آموزش و اجرای پروژه های فرهنگی تاکید گردیده است و همین طور قرار شده است که کمیته موزه های شهری با مساعدت شهرداری تهران توسط ایکوم تشکیل گردد.
منبع:

1399/09/24
14:44:58
5.0 / 5
1324
تگهای خبر: ابزار , ارز , تجربه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تشكیل كمیته موزه های شهری
نظر شما در مورد تشكیل كمیته موزه های شهری
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲