عضو شورای شهر تهران عنوان كرد

كوتاهی شهرداری در عرضه لایحه ضوابط كنترل آلایندگی پایانه های اتوبوسرانی و ترمینال ها

كوتاهی شهرداری در عرضه لایحه ضوابط كنترل آلایندگی پایانه های اتوبوسرانی و ترمینال ها به گزارش حراج كن یك عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: مطابق بند ۱۱ ماده پنجاه و پنج برنامه ۵ سال سوم، شهرداری تهران موظف شد تا در جهت كاهش و كنترل انتشار آلاینده های محیطی هوا ناشی از ایستگاه های اتوبوسرانی درون شهری و پایانه های اتوبوسرانی برون شهری مستقر در محدوده شهر تهران، لایحه ضوابط كنترل آلایندگی پایانه های اتوبوسرانی و ترمینال ها را طی ۶ ماهه اول برنامه جهت تصویب به شورا عرضه نماید.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، شهربانو امانی در دویست و پنجاه و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران ضمن اشاره به مبحث آلودگی هوا و نقش آن در تشدید علایم کرونا ویروس اظهار داشت: بر مبنای مقالات علمی انتشار یافته، مواجهه طولانی مدت با آلاینده های هوا در فضای باز سبب ایجاد التهاب مُزمِن ریه می شود که امکان دارد سبب افزایش شدت علایم ناشی از مبتلا شدن به ویروس کرونا شود.
وی مدعی شد: نتایج ارتباط آلودگی هوا با کرونا نشان داده است که افزایش یک میکروگرم بر متر مکعب در ذرات pm ۲.۵ با افزایش ۷ درصدی مرگ ناشی از کرونا همراه خواهد بود. در مقالات مشابه، این مقدار، به ۸ و ۹ درصد افزوده شده است.
امانی همینطور افزود: مطالعه ای دیگر هم که به کمک دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است، نشان داده است در مناطقی که آلودگی از لحاظ ذرات معلق بیشتر بوده است، تعداد مرگ و بستری ناشی از کووید ۱۹ هم بیشتر مشاهده شده است. هر چند این نتایج تابحال توسط سازمان بهداشت جهانی تایید نشده است، اما نباید نسبت به این مورد بی تفاوت بود، بنابراین باید به تمامی مشکلات ناشی از آلودگی هوا، تشدید بیماری کرونا هم اضافه کرد.
وی تصریح کرد: همانطور که شهردار تهران در نامه ای به رهبر معظم انقلاب تاکید نمودند، کمک به توسعه حمل و نقل عمومی یکی از اقدامات ضروری در این شرایط است. باردیگر از دولت محترم انتظار داریم به این مورد مهم که با جان تمامی شهروندان تهرانی سر و کار دارد، توجه ویژه ای داشته باشد و نسبت به انجام وظایف خود در این خصوص اقدام نماید.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار نمود: پایانه های اتوبوسرانی با وجود اینکه نقش بسزایی در عملکرد جریان ترافیک دارند، اما عدم مدیریت و بهره برداری نادرست از آن باعث ایجاد یک منبع آلودگی جدید و به خطرافتادن جان رانندگان، مسافران، کارکنان پایانه ها و در نهایت کاربری های اطراف پایانه ها و شهروندان می شود.
امانی اضافه کرد: بنابراین یکی از مکان های مهم جهت سنجش آلودگی هوا محسوب می شوند و بخشی از سهم آلاینده ذرات معلق در ارتباط با پایانه های اتوبوسرانی است و شهرداری می تواند با اتخاذ تدابیری، باعث کاهش این آلاینده شود.
امانی تصریح کرد: مطابق بند ۱۱ ماده پنجاه و پنج برنامه ۵ سال سوم، شهرداری تهران موظف شد تا در جهت کاهش و کنترل انتشار آلاینده های محیطی هوا ناشی از ایستگاه های اتوبوسرانی درون شهری و پایانه های اتوبوسرانی برون شهری مستقر در محدوده شهر تهران، لایحه ضوابط کنترل آلایندگی پایانه های اتوبوسرانی و ترمینال ها را طی ۶ ماهه اول برنامه جهت تصویب به شورا عرضه نماید. متاسفانه با گذشت حدود دو سال، تابحال این لایحه به شورا ارسال نشده است. لزوم دارد نسبت به تسریع در ارسال لایحه ضوابط کنترل آلایندگی پایانه های اتوبوسرانی و ترمینال ها اقدام گردد.
منبع:

1399/09/12
13:35:13
5.0 / 5
926
تگهای خبر: صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد كوتاهی شهرداری در عرضه لایحه ضوابط كنترل آلایندگی پایانه های اتوبوسرانی و ترمینال ها
نظر شما در مورد كوتاهی شهرداری در عرضه لایحه ضوابط كنترل آلایندگی پایانه های اتوبوسرانی و ترمینال ها
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳