حق انتخاب با خودمان

از گرانی مرغ سكته نماییم یا در كرونای صف مرغ بمیریم؟!

از گرانی مرغ سكته نماییم یا در كرونای صف مرغ بمیریم؟! قم قیمت مرغ این روزها سر به فلك كشیده است و مردمی كه برای خرید مرغ دولتی به فروشگاه های خاص می روند، مجبورند در صف های چند ده یا چند صد نفری بایستند و ساعت ها در انتظار بمانند تا مرغ را به نرخ دولتی بخرند.


چند ماهی است که هر روز بامداد وقتی از خانه بیرون می آیم و از مقابل فروشگاه بزرگ نزدیک به خانه گذر می کنم با یک صحنه تکراری مواجه می شوم، صحنه صف های طولانی از اجتماع مردم جلوی درب فروشگاه! برایم سوال شد که دلیل این صف ها و تجمع مردم چیست؟ اما چه چیزی این روزها میتوانست مردم را اول بامداد در این صف های مجتمع جمع کند، الا مرغ!؟
در چند روز اخیر قیمت مرغ فراز و نشیب بیشتری پیدا کرده و حدودا به ۴۰هزار تومان رسیده! بنابراین مردم برای خرید مرغ ارزان تر از بامداد زود مقابل فروشگاه های بزرگ صف می کشند و این تجمع ها می تواند در این اوضاع کرونایی یک فاجعه بزرگ را رقم بزند.
امروز دیرتر از سرکار رفتم تا از نزدیک عمق این فاجعه را درک کنم. جمعیتی حدود ۲۰۰ نفر مرد و زن در دو صف متراکمی که شاید در هر متر مربع دو تا سه نفر را در خود جای داده بود حضور داشتند و متنظر بودند که فروشگاه اعلام نماید که برای خرید مرغ به داخل بیایند. از دور که به جمعیت می نگریم باور چنین مسئله ای برای هر کسی سخت و سهمگین است که در این اوضاع کرونایی این مردم چرا این همه برای خرید یک کالا از هم سبقت می گیرند و این چنین نفس در نفس هم هستند.
داخل فروشگاه رفتم و با علی یزدانی، یکی از مسؤلان فروش این فروشگاه ها، صحبت کردم. از انبوه جمعیت و فشار صف و... پرسیدم که او هم اظهار داشت: مدت زیادی است که وضع ما همین است. مردم از ساعت ۷ بامداد در مقابل درب فروشگاه صف می کشند. تازه هوا هم که سردتر شده و واقعا وضع اسفباری است.
وی ادامه داد: به دلیل کم شدن مرغ و کاهش کشتارها قیمت آن بالا رفته است، مرغ دولتی حدودا ۲۰ هزار تومان و مرغ آزاد بین ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان شده و جگر و سنگدان مرغ هم گیر نمی آید.
وی افزود: فروشگاه های بزرگ با مرغداران قرارداد دارند و آنها بایستی مرغ ها را به فروشگاه های بزرگ و معتبر برای توزیع ارسال کنند، بنابراین هم عرضه مرغ در خرده فروشی ها خیلی کم است.
این مسئول فروش توضیح داد: برخی از روزها برای فروشگاه فقط ۳۰۰ کیلو بار آورده می شود و ۳۰۰ نفر هم در صف منتظر مرغ هستند. با این وضعیت مگر چقدر می توان به مردم مرغ فروخت که آنها که اکثرا از قشر ضعیف و متوسط و حقوق بگیر جامعه هستند از ما دلخور نشوند. طبیعتا مرغ کم می آید و پاسخگوی نیاز مردم نیست، وقتی می بینیم که مردم از بامداد زود در صف می ایستند و شاید چیزی هم نصیبشان نشود از آنها خجالت می کشیم و شرمنده مردم هستیم.
وی ادامه داد: چیزی که بیشتر نگرانی بوجود می آورد تجمع مردم در این وضعیت کرونایی است، این ازدحام جمعیت خیلی بیشتر از دورهمی های شبانه می تواند خطرناک و حادثه ساز باشد، از طرفی هم نمی گردد مردم را مقصر دانست، آنها که گناهی ندارند و مجبور به تحمل این وضع شده اند!
چاره نداریم! مرغ ۴۰ تومانی بخریم؟
بایکی از خانم هایی که در صف بود هم صحبت کردیم او هم اظهار داشت که مجبور است برای خرید مرغ به این فروشگاه بیاد. او اظهار داشت که ما مجبور هستیم که در این وضعیت ساعت ها در صف بایستیم که مرغ تهیه نماییم چون اگر بخواهیم مرغ را از جای دیگر بخریم باید برای هر یک کیلو مرغ دو برابر یعنی ۴۰ هزار تومان هزینه نماییم.
وی افزود: با این وضع معیشتی که مردم در تنگنای اقتصادی هستند و همین مرغ ۲۰ هزارتومانی را هم به زور می توانند بخرند، شاید هم اصلا نتوانند دیگر مرغ بخرند، مجبوریم که در این صف ها منتظر بمانیم.
وی اظهار داشت: واقعا این دورهمی هایی که می گویند در خانه ها تشکیل می شود و جان همه را می گیرد فقط در خانه ممکن است؟ یعنی این صف به این بزرگی و ازدحام مردم دورهمی نیست؟ مردم هم چاره ندارند چون راهی دیگر ندارند.
نهاده گران شده، مرغمان را مفت بدهیم خوب است؟
یکی از مرغداران قم در پاسخ به چرایی وضعیت موجود اظهار داشت: این شرایط تقصیر ما نیست، مردم ما را مقصر ندانند و کشتارها خیلی کم شده و همین باعث کاهش مرغ در بازار و افزایش قیمت ها شده است.
با همه این اوصاف می توان نتیجه گرفت که مردم مقصر وجود آمدن چنین شرایطی نیستند، بسیار تاسف برانگیز است که مردم برای تهیه مرغ که یک نیاز بدیهی در سبد اقلام معیشتی آنها است باید به این شکل جان خویش را به خطر بیندازند، این وضعیت بطور قطع در شان مردم استان نیست و بایستی مسئولین فکری اساسی برای کنترل قیمت ها کنند و مرغ کافی و متناسب با نیاز مردم را تهیه و عرضه کنند.
منبع:

1399/09/06
20:55:13
5.0 / 5
946
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد از گرانی مرغ سكته نماییم یا در كرونای صف مرغ بمیریم؟!
نظر شما در مورد از گرانی مرغ سكته نماییم یا در كرونای صف مرغ بمیریم؟!
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴