پیرهادی خبر داد

اختیارات شهرداران افزایش می یابد

اختیارات شهرداران افزایش می یابد حراج كن: رئیس فراكسیون مدیریت شهری مجلس اظهار داشت كه با تصویب طرح جامع مدیریت شهری، اختیارات شهرداران افزایش می یابد.


محسن پیرهادی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تصویب کلیات طرح جامع مدیریت شهری در کمیسیون شوراها اظهار داشت: طرح جامع مدیریت شهری، از مدت ها پیش در دستور کار مجلس شورای اسلامی بوده و در مجلس یازدهم، از همان ابتدا در اولویت قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در طرح جامع مدیریت شهری، به دنبال ایجاد یکپارچگی در وظایف و اختیارات شهری و محلی هستیم و تلاش داریم از تعدد مراجع تصمیم گیر در امور محلی کاسته و اختیارات مدیریت های شهری را افزایش دهیم. برخی کشورها، تجربیات موفقی از واگذاری امور خدماتی، ارتباطی، آموزشی، بهداشتی و حتی امنیتی به نظام مدیریت شهری داشته اند که متاسفانه ما دراین زمینه گرفتار عقب ماندگی هستیم.
این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی افزود: طرح جامع مدیریت شهری از گذشته روی میز نمایندگان و از تکالیف برنامه های چهارم و پنجم بوده است. سال ۹۳ لایحه ای با این عنوان و در سال ۹۶ طرحی توسط نمایندگان پیرامون همین موضوع تدوین شد که تا کنون به سرانجام نرسیده است. دلیل عمده حرکت نماید این طرح در راه تصویب و تبدیل شدن به قانون، مقاومت دستگاه ها و نهادهای اجرائی در مقابل تصحیح و تجمیع اختیارات بوده است. طبیعتا دستگاه ها نمی خواهند قسمتی از اختیارات خودرا به مدیریت های محلی واگذار کنند و با این کار، تعداد صندلی های مدیریتی و گستره نفوذ و عمل خودرا محدود کنند.
رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس اظهار داشت: از وزارت کشور، شوراهای شهر و شهرداری های سراسر کشور، خصوصاً کلان شهرها خواسته ایم نظرات کارشناسی خودرا پیرامون طرح جامع مدیریت شهری ارسال نمایند. هم اکنون کلیات طرح تصویب شده و هنوز به تصویب جزئیات نرسیده ایم. اصرار داریم تمام ظرفیت علمی و کارشناسی کشور شامل اساتید دانشگاه، شهرداران و مدیران شهری، اعضای شوراهای شهر و سایر افراد و مراکز مرتبط در تدوین این طرح مشارکت کنند. با رویکرد توجه به مدیریت های محلی، شهرداری ها روز به روز در حال گسترش و بسط ید هستند و حتی می توان از شهرداری ها و مدیریت های محلی بعنوان قوه چهارم در ساختار مدیریت کشور نام برد. اگر مجموع کارکنان و بودجه شهرداری ۱۰ کلانشهر کشور را با وزرات خانه ها و دستگاه های بزرگ مقایسه نماییم، به این نتیجه می رسیم که این ادعای گزافی هم نیست.
پیرهادی افزود: بعد از تجمیع نظرات کارشناسی و ستاندن نظرات مرکز پژوهش های مجلس، طرح جامع مدیریت شهری به صحن علنی خواهد رفت و در انتظار رای نمایندگان خواهد بود. این نکته را هم باید اضافه کرد که مجلس یازدهم از شروع کار، توجه ویژه ای به نظام مدیریت شهری داشته است، بطوریکه در این دوره فراکسیون مدیریت شهری با حضور ۱۹۳ نماینده مجلس تشکیل شد که بی سابقه بوده است.
منبع:

1399/09/05
13:49:41
5.0 / 5
956
تگهای خبر: آموزشی , خدمات , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اختیارات شهرداران افزایش می یابد
نظر شما در مورد اختیارات شهرداران افزایش می یابد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳