گزارش حراج كن به مناسبت هفته ایمنی و حمل و نقل

هزینه های پیچیده ترین نوع معلولیت و جای خالی حمایتهای اجتماعی

هزینه های پیچیده ترین نوع معلولیت و جای خالی حمایتهای اجتماعی سالانه حدود ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر بر اثر تصادفات جاده ای گرفتار «ضایعه نخاعی» می شوند؛ صدمه ای كه از آن بعنوان پیچیده ترین نوع معلولیت یاد می شود و سازمان بهزیستی اعلام نموده است كه به علت هزینه های بالای نگهداری از این افراد در قانون پیشبینی كرده تا به این افراد رسیدگی و خدمات بیشتری ارائه شود.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، معلولیت ضایعه نخاعی یکی از خاص ترین نوع معلولیت هاست که افراد دارای این صدمه طی زندگی با مشکلات ویژه و خاصی دست و پنجه نرم می کنند، این درحالیست که بیشتر از ۴۰ درصد افرادی که دارای ضایعه نخاعی هستند بر اثر حوادث جاده ای گرفتار این صدمه می شوند، صدمه ای که علاوه بر مشکلات جسمانی برای خود فرد، مشکلات اقتصادی و هزینه های زیادی را بر دوش خانواده می گذارد.
محمد نفریه- معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه ضایعه نخاعی بیشترین نوع مصدومیت های ناشی از تصادفات جاده ای را در بر می گیرد، به ایسنا اظهار داشت: در ایران سالانه بین ۱۴۰۰ تا ۲۸۰۰ نفر گرفتار ضایعه نخاعی می شوند که حدود ۴۲ درصد (حدود ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر) از این افراد بر اثر تصادفات گرفتار آن می شوند.

۴۲ درصد از افراد دارای ضایعه نخاعی تحت پوشش بهزیستی بر اثر تصادفات جاده ای صدمه دیده اند
وی ضمن اشاره به بانک اطلاعاتی سازمان بهزیستی و جمعیت افراد دارای معلولیت تحت پوشش این سازمان خاطرنشان کرد: هم اکنون ۲۷ هزار و ۲۱۶ نفر دارای ضایعه نخاعی تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که ۴۲ درصد آنها بر اثر حوادث جاده ای گرفتار صدمه شده اند. طبق آمار بانک اطلاعاتی سازمان بهزیستی ۶۴ درصد افراد دارای ضایعه نخاعی متاهل و ۶۲ درصد هم بیکار هستند.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور افزود: باتوجه به اینکه ضایعه نخاعی معلولیتی است که هزینه بالایی را به خانواده ها تحمیل می کند بنابراین در قوانین سازمان بهزیستی پیشبینی شده است که به این افراد رسیدگی و خدمات بیشتری عرضه شود.

۳.۵ میلیون تومان هزینه نگهداری افراد دارای ضایعه نخاعی
نفریه در پاسخ به این سؤال که میزان تصادفات و معلولیت های ناشی از تصادفات جاده ای چه بار اقتصادی بر دوش خانواده و همینطور سازمان بهزیستی وارد می کند؟ بیان نمود: معلولیت ضایعه نخاعی مشکلات خاص در ارتباط با خویش را دارد و هزینه های عدیده ای را بر دوش خانواده وارد می کند، به طوریکه هزینه تمام شده نگهداری یک فرد دارای ضایعه نخاعی در منزل (شامل هزینه های مراقبت، اقلام و تجهیزات پزشکی، توانبخشی، مناسب سازی) ماهانه حدود ۳.۵ میلیون تومان است.
ایشان در ادامه به تشریح خدمات سازمان بهزیستی به افراد دارای ضایعه نخاعی پرداخت و اظهار نمود: هزینه معیشت و مستمری که به این افراد پرداخت می شود برپایه بعد خانوار ماهانه از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان متغیر است.

۹۹.۵ درصد از افراد دارای صدمه نخاعی در خانه خود نگهداری می شوند
به قول نفریه، ۹۹.۵ درصد از افراد دارای صدمه نخاعی تحت پوشش سازمان بهزیستی، در منازل خود نگهداری می شوند که ماهانه ۵۵۴ هزار تومان بابت هزینه پرستاری (بالاترین هزینه پرستاری) از جانب سازمان بهزیستی دریافت می کنند، این درحالیست که تا سال قبل هزینه پرستاری که به این افراد پرداخت می شد حدود ۲۰۰ هزار تومان بود، اما با بودجه ای که از محل قانون تأمین شد توانستیم این مبلغ را به ۵۵۴ هزار تومان افزایش دهیم. همینطور ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان جهت تأمین لوازم بهداشتی به این افراد پرداخت می شود.
وی با اشاره به اینکه ۵۵ درصد از افراد دارای صدمه نخاعی حداقل درآمد را در ماه دریافت نمی کنند، اظهار داشت: در صورتیکه افراد دارای صدمه نخاعی تحت پوشش سازمان جزء سه دهک پایین قرار داشته باشند، علاوه بر مستمری و حق پرستاری ایشان ماهیانه ۱۶۰ هزار تومان به آنها پرداخت می شود.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور اظهار نمود: همینطور باتوجه به اینکه افراد دارای صدمه ضایعه نخاعی به وسایل کمک توانبخشی نیاز دارند، سازمان بهزیستی هر سه سال یکبار ویلچر مکانیکال و ویلچر حمام به آنها عرضه می دهد.

اصلاح قانون جرائم رانندگی در دست بررسی
نفریه در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا برای جبران خسارات وارده به قربانیان حوادث ترافیکی بودجه ای از عوارض جاده ای از جانب وزارت راه به سازمان بهزیستی تعلق گرفته است؟ توضیح داد: آنچه که حالا در کمیسیون امور اجتماعی الکترونیک دولت در دست بررسی قرار دارد، اصلاح قانون جرائم رانندگی است.
وی افزود: در اصلاح قانون جرائم رانندگی، سازمان بهزیستی پیشنهاد کرد تا ۱۰ درصد جرائم رانندگی سالانه صرف صدمه دیدگان نخاعی شود که در پیش نویس اصلاح قانون قید شده است تا ۵ درصد جرائم رانندگی صرف صدمه دیدگان نخاعی خواهد شد، البته هنوز این مورد به تصویب نرسیده است.
اما در این میان رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران نسبت به بی توجهی در حمایت های اجتماعی و روانی از قربانیان ناشی از تصادفات جاده ای انتقاد می کند. سید حسن موسوی چلک_ رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه یکی از مسائل جدی دو دهه اخیر در کشور آمار بالای قربانیان ناشی از تصادفات جاده ای بود، اظهار نمود: طبق آمارهای رسمی در گذشته نرخ قربانیان ناشی از تصادفات، سالیانه ۳۲ هزار مورد بود، اما طی چند سال قبل نرخ قربانیان ناشی از تصادفات به ۱۷ هزار نفر کاهش یافته است که البته این آمار هم بالاست.

نقش ۷۵ درصدی عوامل انسانی در تصادفات جاده ای
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار نمود: باتوجه به اینکه عوامل انسانی در ۷۵ درصد از تصادفات جاده ای نقش دارند، به نظر باید علاوه بر ایمنی جاده و خودرو ها، آموزش نیروی انسانی هم مورد توجه قرار گیرد. اگر روی نیروی انسانی سرمایه گذاری شود و در این خصوص آموزش درست، بموقع و جذاب و اثربخشی به جامعه عرضه شود می توان آمار تصادفات و نتایج ناشی از تصادفات را کم کرد.
وی با اشاره به اینکه در زمان وقوع تصادفات افراد بیشتر درگیر بیمه هستند، نسبت به فقدان حمایتهای روانی و اجتماعی از قربانیان ناشی از تصادفات جاده ای انتقاد نمود و اضافه کرد: ایا از زنی که همسر خویش را بر اثر تصادفات از دست داده و یا مردی که زن و فرزند خویش را بر اثر تصادف از دست داده و یا کودکی که والدین خویش را بر اثر تصادفات جاده ای از دست داده حمایتهای روانی و اجتماعی می شود؟.
موسوی چلک اعتقاد دارد که توجه به ابعاد اجتماعی تصادفات باید بحث پیشگیریهای اجتماعی از تصادفات و غربالگری سلامتی روانی و اجتماعی هنگام صدور گواهینامه ها مورد توجه قرار گیرد، حتی باید ساز و کاری تعریف شود تا افرادی که گرفتار تصادفات جاده ای شده اند بتوانند از خدمات روانشناسان و مددکاران اجتماعی بهره مند شوند.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه پلیس راهنمایی و رانندگی دارای معاونت اجتماعی است اما این معاونت نتوانسته از ظرفیتهای انجمنهای اجتماعی و سایر تشکلهای مرتبط بهره گیری لازم را انجام دهد.
وی ادامه داد: البته سرهنگ نادر رحمانی_ رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور بسیار هوشمند هستند و با انجمن مددکاران اجتماعی ارتباط خوبی داشته اند، اما به نظر پلیس راهور تدابیر لازم را در استفاده از تمام ظرفیتها برای تقویت های رویکردهای اجتماعی و روانی ندارد.
منبع:

1399/08/27
13:11:34
5.0 / 5
1101
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , پرداخت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد هزینه های پیچیده ترین نوع معلولیت و جای خالی حمایتهای اجتماعی
نظر شما در مورد هزینه های پیچیده ترین نوع معلولیت و جای خالی حمایتهای اجتماعی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳