فرونشست زمین مشكل مهم ورامین

فرونشست زمین مشكل مهم ورامین به گزارش حراج كن رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین با اشاره به اینكه یكی از معضلات مهم زیست محیطی شهرستان ورامین فرونشست زمین است، اظهار داشت: برداشت بی رویه و غیرمجاز از منابع آب های زیرزمینی كه منجربه فرونشست زمین می شوند دهه ها است كه اتفاق می افتد.عزیز عبدل زاده در گفت و گو با ایسنا افزود: فرونشست زمین حالا معضل خیلی از دشت های کشور است و دشت ورامین هم از این قاعده مستثنی نیست. متاسفانه برداشت های غیر مجاز و بی رویه از منابع آب زیرزمینی سبب این فرونشست ها در شهرستان ورامین شده است.

وی با اشاره به اینکه برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی در شهرستان ورامین دهه ها است که اتفاق می افتد، خاطرنشان کرد: برداشت غیرمجاز و بی رویه از منابع آب زیرمینی طی سال ها و دهه ها اتفاق افتاده است و یک پدیده آنی و لحظه ای محسوب نمی گردد. با این وجود با اداره امور آب شهرستان ورامین و استان تهران جلساتی را برگزار و مکاتباتی کردیم و از آنها درخواست کردیم که از برداشت از منابع آب زیرزمینی جلوگیری نمایند تا از این پس کمبودهای آب منابع زیرزمینی دشت ورامین از راه بارش ها و آب های بالادستی که به این دشت می رسد جبران یا حداقل از گسترش و افزایش موارد فرونشست زمین پیشگیری شود.

عبدل زاده یکی دیگر از معضلات مهم زیست محیطی شهرستان ورامین را وضعیت نامطلوب پسماند و فاضلاب شهرک صنعتی چرم شهر دانست و اظهار داشت: مهم ترین معضل زیست محیطی شهرستان ورامین مشکلات مربوط به مدیریت پسماند و تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی چرم شهر است که وضعیت مناسبی ندارد و عملکردها در زمینه مدیریت این دو معضل با استانداردهای مورد نظر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین مطابقت ندارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین درباره وضعیت کنونی پسماندهای پزشکی شهرستان ورامین درپی گزارش تخلیه غیر مجاز پسماندهای پزشکی در اراضی کشاورزی جنوب این شهرستان در اسفند ماه ۹۸ اظهار داشت: مدیریت پسماندهای پزشکی و عفونی در شهرستان ورامین حالا وضعیت مناسب تری پیدا کرده است و در محل های مخصوصی با ترانشه برداری ( ایجاد فرورفتگی های عمیق مصنوعی در سطح زمین) و دفن صحیح بهداشتی توسط شهرداری انجام می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بیمارستان ها و مراکز درمانی موظف به بی خطر کردن پسماندهای عفونی هستند، تصریح کرد: پیمارستان ها و مراکز درمانی شهرستان ورامین ابتدا پسماندهای عفونی را توسط دستگاه های «اتوکلاو» بی خطرسازی می کنند سپس تحویل شهرداری می دهند تا در محل ترانشه به صورت بهداشتی با لایه های آهک و خاک دفن شوند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین ضمن بیان اینکه اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین طی شش ماهه نخست سالجاری حدود ۳۵۰ مورد گشت و پایش از واحدهای صنعتی داشته است، اظهار نمود: از این ۳۵۰ مورد پایش برای ۶۶ واحد اخطاریه زیست محیطی صادر شد که بیشتر این اخطاریه ها مربوط به واحدهای غیرمجاز ریخته گری، کوره های غیرمجاز تولید زغال و واحدهایی بود که به صورت غیر اصولی به شکلی عملیات بازیافت انجام می دادند.

عبدل زاده در انتها صحبت های خود اظهار داشت: مردم بعنوان صاحبان اصلی محیط زیست بازوهای اصلی حفاظت از آن هم محسوب می شوند ازاین رو از آنان درخواست می نماییم که در جهت حفظ محیط زیست کوشا باشند و درصورت مشاهده یا آگاه شدن از هرگونه تخلف زیست محیطی آن مورد را به ادارات مربوطه گزارش کنند.

به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، از علل اصلی فرونشست زمین، برداشت از آب های زیر زمینی است و پدیده فرونشست زمین در استان تهران در شهرهایی مانند شهریار، ملارد و ورامین که دشت هستند، مشهودتر است و بیشتر به چشم دیده می شود.

منبع:

1399/07/10
19:11:55
5.0 / 5
1388
تگهای خبر: تولید , صنعت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد فرونشست زمین مشكل مهم ورامین
نظر شما در مورد فرونشست زمین مشكل مهم ورامین
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵