نقش شهدای منا روی دیوارهای تهران

نقش شهدای منا روی دیوارهای تهران به گزارش حراج كن تابلو شهدای فاجعه منا اثر بدرالسماء كه در مراسم آیین افتتاح پایگاه مقاومت بسیج شهید ركنآبادی در فرهنگسرای ملل رونمایی گردید در نزدیكی ساختمان سازمان حج و زیارت نقاشی دیواری می شود.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه خبری فرهنگ و هنر، نقاشی رضا بدرالسماء برای شهدای منا با عنوان «شهدای فاجعه منا» به پیشنهاد سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و با همکاری سازمان زیباسازی به زودی بر روی یکی از دیوارهای نزدیک سازمان حج و زیارت به شکل دیوار نگاره نقاشی می شود.
نقاشی دیواری مظلومیت شهدای منا که با تکنیک گواش و آبرنگ نقاشی شده بیان کننده یکی از تلخ ترین اتفاق های تاریخ جهان اسلام است و گامی مهم در جهت نمایان ساختن بی کفایتی آل سعود با بهره گیری از ابزار هنر است.
این اثر که حدود ۲۰۰ زائر درآن وجود دارد، برگرفته از نقوش و طرح های ایرانی است. در این اثر رنگ های گرم به وفور استفاده شده که تداعی تشنگی زوار خانه خدا و خوف و رجای ناشی از این فاجعه است. همین طور از نگاهی دیگر رستگاری عروج شهدای منا به همراه رقصی سماع گونه به تصویر کشیده شده است.
در این اثر آیه ۱۰۰سوره نساء با موضوع اجر و پاداش شهادت در راه هجرت به خانه خدا درحاشیه تابلو کار شده است. همین طور آیه ۲۵ سوره حج در حاشیه خانه خدا نوشته شده است که بیان کننده وجود عذابی دردناک برای کسانی است که در سرزمین خانه خدا دست به ستم مقابل زوار و مسلمانان می زنند؛ این دو آیه دو سمت از فاجعه منا را به تصویر می کشد.
تابلوی «شهدای منا» در سالروز شهادت شهید رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان و در مراسم آیین افتتاح پایگاه مقاومت بسیج شهید رکن آبادی در فرهنگسرای ملل با حضور حجت الاسلام امرودی (رییس سازمان فرهنگی هنری) و حضور ویدیو کنفرانسی خامه یار (رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در لبنان)، حاج علی گل (همسر شهید رکن آبادی)، علیرضا زندوکیلی (معاون هنری سازمان فرهنگی هنری) رونمایی گردید.
1399/07/05
23:43:47
5.0 / 5
1432
تگهای خبر: ابزار , نقاشی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نقش شهدای منا روی دیوارهای تهران
نظر شما در مورد نقش شهدای منا روی دیوارهای تهران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲