رئیس اتاق اصناف تهران:

قیمت كالاها گران شده است

قیمت كالاها گران شده است به گزارش حراج كن رئیس اتاق اصناف تهران با اعلان اینكه منبع گرانی اصناف نیست، اظهار داشت: آنچه مردم در بازار می بینند به ظاهر گرانفروشی است، اما این گرانی است نه گرانفروشی.به گزارش حراج کن به نقل از صدا و سیما، قاسم نوده فراهانی در برنامه تیتر امشب، گفت: گرانی و گرانفروشی هر کدام جایگاه خودرا دارد، اما بطور کلی گرانی به اصناف ربطی ندارد و اصناف نمی تواند کالا را گران کند.
رئیس اتاق اصناف تهران اظهار داشت: آنچه مردم در بازار می بینند به ظاهر گرانفروشی است، اما این گرانی است نه گرانفروشی. بطور مثال گرانی تخم مرغ باید پیش از اینکه در بازار دیده شود، مدیریت شود.
وی اضافه کرد: بارها به واحدهای صنفی تاکید شده هیچ کالایی بدون فاکتور رسمی نباید دریافت شود، چون کالای بدون فاکتور قاچاق است و برخورد می شود.
رئیس اتاق اصناف تهران اظهار داشت: منبع گرانی اصناف نیست؛ برای قیمت گذاری باید به شکلی برنامه ریزی شود که بازار با کمبود کالا مواجه نشود چونکه کمبود کالا سبب گرانی کالا خواهد شد. چنانچه مشکلی در قیمت گذاری سازمان حمایت است باید تغییر قیمت ها بموقع باشد که در بازار مشکلی ایجاد نشود.
لزوم نظارت هوشمند بر بازار
همچنین سیدجواد احمدی معاون سازمان حمایت در ارتباط تصویری با این برنامه، اظهار داشت: بنا بر دستور رئیس جمهور نظارت ها باید از تولید و واردات تا مصرف کننده باشد. همه مسئولانی که در حوزه تامین، توزیع و نظارت بر بازار هستند همچون سازمان حمایت در نظارت نقش دارند.
وی اضافه کرد: نظارت ها حالا همچنان انجام می شود، اما چرا نتیجه نظارت محقق نمی گردد به این علت است که نظارت ها باید هوشمند باشد.
احمدی اظهار داشت: ضعف نظارتی وجود ندارد و سخنان رئیس جمهور مبتنی بر این است که نظارت ها باید هوشمندانه باشد. قیمت ناعادلانه در خودرو، مسکن و ارز است، اما در مواد غذایی نیست. بنابر شواهد، آنچه حالا در سطح بازار برای نظارت انجام می شود با بهره گیری از حداکثر توان نیروی انسانی و امکاناتی که در اختیار وزارت صمت است، انجام می شود.
وی اشاره کرد: سازمان حمایت با امکانات و نیروهای در اختیار با توان مضاعف نظارت ها و بازرسی ها را در بازار تشدید کرده است و ضعف نظارتی در این زمینه وجود ندارد.
معاون سازمان حمایت در ادامه اضافه کرد: به نظر بنده خطاب رئیس جمهور همه دستگاه های نظارتی و فعالان اقتصادی باتوجه به شرایط اقتصادی و جنگ اقتصادی بوده است و اگر معتقدند ضعف نظارتی وجود دارد باید نظارت ها دقیق تر شود.
چرخه معیوب توزیع کالا را به مصرف کننده نمی رساند
سیدیاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: ضعف نظارت را قبول داریم همچنانکه هم مردم ضعف نظارتی را می بینند هم رئیس جمهور بر این امر تاکید داشتند. در جلسه دو روز گذشته با دستگاه های متولی، معاون دادستان درباره رصد انبارها از ثبت نشدن موجودی انبارها گله مند بودند.
وی اضافه کرد: در شرایط تحریم و کرونا و مشکلات کرونا کالا وارد کشور می شود، اما چرخه توزیع معیوب اجازه نمی دهد کالا به نحو مطلوب به دست مصرف کننده برسد.
لزوم تلاش همه دستگاه ها برای معیشت مردم در شرایط تحریم
همچنین محمدرضا کلامی سخنگوی ستاد تنظیم بازار در ارتباط تصویری با این برنامه اظهار داشت: اگر ضعفی وجود دارد باید همه بپذیرند و در شرایط تحریم اقتصادی همه دستگاه ها برای معیشت مردم تلاش کنند. کالاهایی که مشمول قیمتگذاری است کالای اساسی است که برای آنها نرخ تعیین می نماییم، اما باید نرخ ها با نظارت کامل صورت گیرد همچنانکه در هفته های اخیر برای قیمت تخم مرغ سازمان حمایت بعنوان متولی بازار برای پشتیبانی از مصرف کننده باید قیمت را کنترل کنند.
وی اضافه کرد: در جلسه ستاد کارگروه تنظیم بازار با حضور معاون اول رئیس جمهور نرخ هر کیلو گرم تخم مرغ درب مرغداری اصلاح گردید و سازمان حمایت نیز قیمت را روز شنبه اعلام می کند.
در تولید کمبودی نداشته ایم
محمدرضا طلایی مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: تا امروز به جز نهاده ها، در تولید کمبودی نداشته ایم. حالا در بخش تخم مرغ و مرغ نیز نیاز کشور تامین شده است.
وی درباره گرانی کالاها گفت: وزارتخانه ما متولی تولید است و بازار زیر نظر ستاد تنظیم بازار است، اما هم اکنون تجدید نظر در قیمت سازمان حمایت می تواند مشکلات را برطرف کند بدین سبب اگر قیمت برمبنای هزینه تولید کننده واقعی شود، گرانی نیز برطرف می شود.
همه دستگاه های نظارتی باید مسئولیت بپذیرند
همچنین نبی پور دبیر اتحادیه مرغ تخم گذار در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: در اردیبهشت ماه برای جلوگیری از ورود ضرر به تولید کننده، پیشنهادی در مورد تخم مرغ دادیم تا قیمت برای تولید کننده قدری بالا رود.
وی اضافه کرد: وقتی ستاد تنظیم بازار نرخ تعیین می کند باید همه دستگاه های نظارتی مثل سازمان حمایت، تعزیرات و اصناف مسئولیت را بپذیرند.


منبع:

1399/06/27
22:40:53
5.0 / 5
1635
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد قیمت كالاها گران شده است
نظر شما در مورد قیمت كالاها گران شده است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴