در گزارش حراج كن اعلام شد

افت تولید دلیل گرانی تخم مرغ است

افت تولید دلیل گرانی تخم مرغ است رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اعلان اینكه افت تولید دلیل گرانی تخم مرغ است، اظهار داشت: در صورت ادامه این روند طی ماه های آینده با افزایش مجدد قیمت ها مواجه خواهیم بود.ناصر نبی پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ اظهار داشت: الان قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری بین ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان تا ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان است.
وی با اعلان اینکه تولیدکنندگان نرخ مصوب دولت برای تخم مرغ را قبول ندارند، اضافه کرد: امروز چهارشنبه نیز ما جلسه ای با مسئولان سازمان حمایت جهت بررسی قیمت تمام شده تولید داریم.
به گفته وی، هم اکنون قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم تخم مرغ بیش از ۱۴ هزار تومان است.
جیره غذایی مرغ های تخم گذار بخاطر گرانی نهاده کاهش یافت؛ سایز تخم مرغ ها ریز شده است
این فعال بخش خصوصی دلیل افزایش قیمت تخم مرغ طی روزهای اخیر را کمبود نهاده ها و افت تولید اعلام نمود و اضافه کرد: ۸۵ درصد جیره غذایی مرغ تخم گذار ذرت و سویا است و وقتی جیره کاهش پیدا می کند یا تغییر می کند مرغ تخم نمی گذارد و وقتی پروتئین جیره غذایی کاسته می شود، سایز تخم مرغ ریز می شود.
نبی پور اشاره کرد: الان قیمت کنجاله سویا به حدود ۱۵ هزار تومان رسیده و نرخ ذرت نیز بین ۳۳۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان است، قیمت ریز مغذی ها نیز ۴۰۰ درصد افزایش یافته و با چنین شرایطی هم به زحمت می توان نهاده ها را پیدا کرد و خرید. همین طور قیمت پودر گوشت که ارزش غذایی هم ندارد و قبلاً مرغداران حاضر نبودند آنرا ۱۲۰۰ هم بخرند، الان به کیلویی ۵۲۰۰ تومان رسیده است.
وی افزود: به عنوان مثال ما ۶ شهریور جاری حواله ای دریافت کرده ایم که واردکننده به ما اعلام نموده ۲۵ روز پس از بارگذاری، این نهاده را تحویل خواهد داد بدین سبب در ماه مهر می توانیم نهاده را تحویل بگیریم.
بخاطر گرانی نهاده، جوجه یکروزه صرفه اقتصادی ندارد
نبی پور با اعلان اینکه بین ۳۰ تا ۴۰ درصد نهاده های مورد نیاز تولید با نرخ مصوب به دست تولیدکنندگان رسیده است، اضافه کرد: بخاطرکمبود عرضه و گرانی بیش از حد نهاده های دامی جوجه ریزی کاهش یافته و الان جوجه گوشتی را به قیمت ۵۰۰ تومان نمی خرند در صورتیکه قیمت مصوب جوجه یکروزه ۲۹۵۰ تومان است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به مباحث مطرح شده از طرف برخی مسئولان در خصوص اینکه تولیدکنندگان باید اسامی کسانی را که نهاده را خارج از سامانه بازارگاه و به قیمت های گزاف تحویل می دهند، به سازمان های نظارتی اعلام کنند، اضافه کرد: اولاً که واسطه ها به تولیدکننده فاکتور و مدرک نمی دهند که بتواند ارائه کند ضمن اینکه اگر تولیدکننده چنین کاری کند به نحوی در افتادن با این افراد است و پس از آن تولیدکننده قادر به تامین نهاده مورد نیاز خود بوسیله آنها نخواهد بود بدین سبب تولیدکننده ترجیح می دهد که کالا را گران بخرد تا اینکه اصلاً نتواند تامین کند.
نبی پور اشاره کرد: در صورت ادامه این روند قیمت تخم مرغ در پاییز که مصرف افزایش می یابد به کیلویی ۲۰ هزار تومان و شانه ای۵۰ هزار تومان می رسد و قیمت مرغ نیز به بیش از ۳۰ هزار تومان خواهد رسید.


منبع:

1399/06/19
12:54:16
5.0 / 5
1593
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد افت تولید دلیل گرانی تخم مرغ است
نظر شما در مورد افت تولید دلیل گرانی تخم مرغ است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳