در سال ۹۸ رقم خورد:

بیشترین سهم بازار در اختیار سایپا

بیشترین سهم بازار در اختیار سایپا حراج كن: نایب رییس و دو نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن بازدید از مركز تحقیقات و نوآوری سایپا، در جریان كارهای این گروه خودروسازی در امتداد رشد تولید و افزایش كیفیت قرار گرفتند.


به گزارش حراج کن به نقل از مهر به نقل از سایپا، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، در ابتدای این جلسه تخصصی، با بررسی شرایط تولید سایپا و فرآیندی که در این گروه خودروسازی دنبال می شود، اظهار داشت: اقتصاد ایران، کارکرد سیاسی پیدا کرده و این امر در مورد صنعت مهمی چون خودرو هم تسری پیدا کرده است؛ از آنجائیکه صنعت خودرو در ویترین قرار گرفته و بیشتر مردم با آن سروکار دارند، موضوعات محور خودرو که از قیمت تا فروش است، نقل کلام بخش های مختلف شده است.
وی با اعلان اینکه صنعت خودرو از طرف مردم با حساسیت زیادی دنبال می شود، اشاره کرد: مردم به صورت کلی از عملکرد صنعت خودرو به جهت کیفیت، قیمت، خدمات بعد از فروش و سایر موارد مرتبط گله مند هستند و این امر زمانی که با خودرو های خارجی قیاس می شود، بسیار بدتر می شود؛ پس برای آنکه از حساسیت ها کاسته شود سفارش می کنم که خودروسازان مجدانه به سمت رشد کیفی محصولات خود بروند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه کیفیت خودرو برای مردم اهمیت زیادی دارد و قیمت جایگاه دوم را دارد، اظهارداشت: اگر خودروسازان در موضوع رشد کیفیت اقدام نمایند، مردم حاضر هستند در مقابل خودرو های کیفی و با امکانات بالا، بهای بیشتری را پرداخت کنند.
سعی بر رضایت مشتری باشد
قاضی زاده هاشمی با اعلان اینکه خودروسازان باید تمام تلاش خودرا بکنند تا رضایت مشتریان جلب شود، اضافه کرد: اگر چنین اتفاقی رخ دهد، به مرور زمان مردم به خودرو های تولید داخل اطمینان و اعتماد پیدا خواهند کرد. اعتماد در مدت یکسال و دو سال به وجود نمی آید و حداقل ۱۰ سال زمان نیاز است. بدین سبب از مدیران خودروسازی می خواهم که در این راه راهبردی گام بردارند تا پایه ریزی برای افزایش اعتماد بیشتر صورت گیرد.
سایپا می تواند اعتماد سازی کند
نایب رئیس مجلس با اعلان اینکه گروه خودروسازی سایپا بیشترین سهم بازار در سال ۹۸ را در اختیار داشته، اضافه کرد: سایپا نقش مؤثری دارد تا مردم احساس کنند صنعت خودروی داخلی پناهگاه و پشتیبان آنها است؛ وقتی خودروسازی کشور کره می تواند چنین اطمینانی را به مردم دهد، بطور قطع خودروسازی ایرانی هم می تواند چنین کاری را انجام دهد.
حرکت به سمت تولید خودرو های گازسوز
موضوع دیگری که نایب رییس مجلس شورای اسلامی به آن پرداخت، برنامه ریزی برای کاهش مصرف سوخت خودرو های داخلی بود.
وی اظهار داشت: ما تنها کشوری هستیم که شبکه گسترده گاز را دارد و بنا بر این می تواند از این امر فرصت سازی کند؛ خودروسازان بجای آنکه تولید خودروی بنزین سوز را دنبال کنند، به سمت تولید خودرو پایه گاز سوز بروند؛ گاز سوخت سالم تری نسبت به بنزین است.
قاضی زاده هاشمی اشاره کرد: ایران با صادرات بنزین و سایر فرآورده های مرتبط، می تواند درآمد ارزی سالانه خودرا تامین کند، پس حرکت خودروسازان برای تولید خودرو های پایه گاز سوز، انقلابی در موضوع سوخت است. ایران حداقل تا ۳۰۰ سال آینده گاز دارد، بدین جهت در این بخش باید برنامه ریزی درستی صورت گیرد.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امیدوارم خودروسازان با همکاری شرکت های دانش بنیان و جامعه دانشگاهی به سمت تولید خودرو های گازسوز بروند.
به ذائقه خودرویی مردم توجه کنیم
گیربکس اتومات هم از طرف نایب رییس مجلس شورای اسلامی یاد شده قرار گرفت و اظهار نمود: به نظر می آید، گیربکس اتومات کمتر مورد توجه شرکت های خودروسازی قرار گرفته است، این امر یک لزوم است چونکه مردم به دنبال خودرو های اتومات هستند، خودروسازان باید برمبنای ذائقه و خواسته مردم حرکت کنند.
سمت طراحی های نوآورانه بروید
قاضی زاده هاشمی اشاره کرد: لزوم دارد در این برهه زمانی خودروسازان به سمت طراحی بومی و طراحی های نوآورانه حرکت کنند؛ بطور قطع ما طراحان بزرگ داریم که با حمایت خودروسازان می توانند کارهای بزرگی را انجام دهند؛ در این شرایط شرکت های خودروسازی بایستی از بنگاه داری فاصله بگیرند و نقش شتابنده و سرمایه گذار را ایفا کنند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: باید فکری برای کاهش ارزبری خودرو های داخلی شود. خودروسازان می توانند با سفارش نیازها و خواسته های خود به شرکت های دانش بنیان داخلی از خروج ارز جلوگیری نمایند.
نهضت داخلی سازی و قطعه سازی را دنبال کنید
علی کریمی فیروزجایی؛ عضو هیأت رئیسه مجلس نیز در این جلسه، اظهار داشت: گروه خودروسازی سایپا طی چند وقت اخیر برای عبور از مشکلات و ساماندهی بازار خودرو، کارهای خوبی انجام داده است، اما برای ادامه این روند و کوشش برای پاسخگویی به خواسته های مردم لازم است که نهضت قطعه سازی و داخلی سازی عملیاتی شود و همانگونه که مقام معظم رهبری برای سال جهش تولید عنوان کردند، صنایع در امتداد اقتصاد مقاومتی، داخلی سازی را در اولویت برنامه های خود قرار دهند.
وی با اعلان اینکه خودروسازان باید به نحوی عمل کنند تا از واردات و وابستگی به قطعات خارجی رها شوند، اضافه کرد: نهضت داخلی سازی که با صنایع دفاع دنبال می شود بسیار باارزش است در این میان توقع داریم، که سطح همکاریهای طرفین بیشتر شود تا محصولات و قطعات مشترک با سرعت بیشتری آماده شود.
ذائقه مردم را به سمت خودرو های وطنی ببریم
نکته دیگری که از طرف عضو هیأت رئیسه مجلس عنوان شد، ایجاد اعتماد و اطمینان به صنعت خودروسازی کشور بود. وی اظهار داشت: با تبلیغات منفی که مقابل صنعت خودرو انجام گرفته است، بسیاری از مردم به خودرو های داخلی اعتماد و اطمینان ندارند و حتی احساس نا امنی می کنند، پس برای آنکه ذائقه مردم به سمت خودرو های ایرانی برود و باور کنند که خودروسازان در حال کوشش برای ارتقا سبد محصولات خود هستند، سفارش می نماییم که شرکت های خودروسازی برنامه هایی تولید کنند که در آن به خودروی ایرانی پرداخته شود؛ خودروسازان باید تلاش کنند که ذهنیت مردم را به سمت خودرو های وطنی ببرند و البته در این راه بر کیفیت بیافزایند.
داشتن مشتری یک نعمت بزرگ است
همچنین در این جلسه، مجتبی رضاخواه؛ عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: در کشورهای مختلف، شرکت های خودروسازی برای جذب مشتری تلاش می کنند، اما در ایران به سبب ممنوعیت واردات و افزایش قیمت ارز، مردم پیگیر خودرو های ایرانی هستند، پس داشتن مشتری یک نعمت بزرگ برای صنعت خودرو است که باید از آن بهره برد.
صادرات بنزین با همکاری خودروسازان
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره مصرف سوخت خودرو ها اظهار داشت: خودروسازان با یک برنامه ریزی مناسب و استفاده از فناوریهای جدید که بطور قطع از بخش تحقیق و توسعه به دست می آید، می توانند در کاهش مصرف بنزین کارنامه خوبی را بر جای بگذارند؛ اگر چنین اتفاقی رخ دهد مصرف بنزین که حالا بین ۹۰ الی ۹۱ میلیون لیتر است به ۵۰ میلیون لیتر در روز می رسد و دولت امکان صادرات بنزین که ارز آوری بیشتری دارد را به دست می آورد.
ایرادات صنعت خودروسازی را انکار نمی کنیم
سیدجواد سلیمانی؛ مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز در این جلسه، اظهار داشت: سایپا ۳۵۰ هزار دستگاه خودروی معوق داشت که توانست این تعداد را با افزایش تیراژ تولید کاهش داده و تا اختتام شهریور ماه به نزدیک صفر خواهد رسید.
وی با اعلان اینکه بااینکه با شیوع ویروس کرونا میزان تولید شرکت های خودروسازی در جهان کم شد، اما رشد تولید خودروسازان در ایران تداوم داشت، افزود: هم اکنون تولید هر خودرو به صورت میانگین ۲ هزار دلار ارزبری دارد که برنامه های ما کاهش ارزبری بوسیله انعقاد قرارداد با صنایع دفاعی و تولید قطعات در داخل است.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با اعلان اینکه خودروسازان نقشی در ایجاد انحصار و ممنوعیت واردات خودرو نداشتند، بلکه این مساله ماحصل اقتصاد کشور است، افزود: ما ایرادات صنعت خودروسازی را انکار نمی نماییم، اما این مساله به سبب عدم دقت دولت و نهادهای نظارتی در گذشته اتفاق افتاده و به ما ارث رسیده است، اما تمام تلاش خودرا برای ارتقای کیفیت به کار خواهیم بست.


منبع:

1399/06/08
21:33:46
5.0 / 5
1725
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بیشترین سهم بازار در اختیار سایپا
نظر شما در مورد بیشترین سهم بازار در اختیار سایپا
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵