معاون شهردار تهران خبر داد

راه اندازی سامانه وضعیت املاك

راه اندازی سامانه وضعیت املاك به گزارش حراج كن معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران از طریق اندازی سامانه معرفی املاك شهرداری تهران در جهت سفافیت اطلاع داد.


محمدرضا جوادی یگانه در گفتگو با ایسنا، درباره سرانجام املاکی که حق بهره برداری آن از جانب شهرداری تهران به افراد غیر سپرده شده بود، اظهار داشت: در بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، به شهرداری ها اجازه داده شده است که با شرایط مشخص، زمین و املاک خویش را در اختیار مؤسساتی با کارکرد اجتماعی، فرهنگی و هنری قرار دهد که تمام املاک واگذار شده در شهرداری تهران هم بر طبق این بند بوده است.

وی با بیان این که شورای شهر پنجم درسال ۹۶ یک مصوبه داشت که بر مبنای آن شهرداری موظف شد هر ملکی را که می خواهد واگذار کند، از شورا مجوز بگیرد و در مورد سرانجام واگذاری ملک های قبلی هم گزارش عرضه کند، اظهار داشت: بر همین مبنا این وظیفه یعنی تهیه گزارشی از وضعیت املاک واگذار شده، بر عهده معاونت اجتماعی گذاشته شد که تیم هایی در این حوزه تشکیل و مجموعا مشخص شد که شهرداری در دوره های گذشته عددی نزدیک به ۴۰۰۰ واحد از املاک خویش را واگذار کرده است.
جوادی یگانه با بیان این که در زمان مدیریت بنده بعنوان معاون فرهنگی و اجتماعی، شهردار تهران دستورالعملی را در مورد املاک ابلاغ کردند که بر مبنای آن در معاونت اجتماعی کمیسیونی برای رسیدگی به این مورد تشکیل شد، اظهار داشت: بنده بعنوان رئیس کمیسیون انتخاب شده و در این کمیسیون معاون مالی، مدیر کل دفتر شهردار، رئیس سازمان املاک و رئیس بازرسی حضور دارند که واگذاری املاک گذشته و جدید دراین کمیسیون بررسی می شود.
وی با بیان این که این کمیسیون در مورد درخواست های جدید تصمیم گیری می کند، خاطرنشان کرد: در این کمیسیون در مورد وضعیت املاکی که در گذشته حق بهره برداری از آن واگذار شده هم تصمیم گیری می نماییم که آیا این ملک باید تخلیه شود یا نه و آیا باید با بهره برداران تمدید قرارداد نماییم یا نه؟ که البته تصمیم گیری نهایی باید در صحن علنی شورا و توسط اعضاء صورت گیرد و پیشنهادهای این کمیسیون هم در چارچوب لایحه ای به شورا ارسال می شود.
وی با بیان این که هفته گذشته نخستین لایحه برای تعیین تکلیف واگذاری یک ملک توسط شهردار تهران امضاء و به شورای شهر ارسال شد، اظهار داشت: البته در حال گفت و گو با اعضای شورا هستیم که آیا املاکی که مبحث یکسانی دارند، را در چارچوب یک لایحه معرفی کنیم؟ آیا املاک را به صورت منطقه ای معرفی نماییم یا نه؟ که مقرر است دراین زمینه برای یافتن مدلی مشترک با اعضای شورا جلسه داشته باشیم.
وی با بیان این که کارشناسان این کمیسیون منطقه به منطقه املاک شهرداری را شناسایی و در مورد وضعیت آن گزارش دقیقی عرضه کرده اند، افزود: در این کمیسیون املاک با تصاویر، گزارش مفصل و وضعیت فعلی آن بررسی می شوند و نهایتا گزارش در چارچوب لایحه تقدیم شورای شهر می شود.
جوادی یگانه با تاکید بر این که بزودی یک سامانه ذیل سامانه شفافیت برای اعلام عمومی وضعیت املاک شهرداری رونمایی می شود، اظهار داشت: تمام مشخصات املاک شهرداری در این سامانه در جهت ایجاد شفافیت منتشر می شود و شهروندان می توانند اطلاعات دقیقی از وضعیت ملک و نحوه بهره برداری از آن به دست آورند.
وی با بیان این که کمیسیون املاک در معاونت اجتماعی حدودا هر دو هفته یکبار تشکیل جلسه می دهد، اظهارکرد: تابحال توانسته ایم برخی از درخواست های جدید برای واگذاری املاک را بررسی نموده و علاوه بر آن تمامی بررسی املاک منطقه ۱۰ را هم به پایان رساندیم و در جلسه بعدی املاک منطقه ۲۲ و نحوه واگذاری آن بررسی می شود.
جوادی یگانه باتاکید بر اینکه تعدادی نزدیک به ۴۰۰۰ واحد واگذارشده شناسایی شده است، اظهار داشت: از این میان نزدیک به ۱۰۰۰ ملک در حوزه اجتماعی بوده است که این املاک و فضاها در اختیار سراهای محله، سازمان ورزش، مراکز پرتو، شهربانو و... بوده است که فعالیتهای معاونت اجتماعی در این املاک دنبال می شود؛ اما یک برخی از املاک هم به شکلی با کاربری مسکونی واگذار شده که مربوط به بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها نیست و باید به این مورد هم به صورت جداگانه رسیدگی شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران اضافه کرد: شهرداری تهران در جهت افزایش شفافیت اقدامات مهمی انجام داده است و بزودی با راه اندازی سامانه املاک، باب جدیدی از شفافیت گشوده خواهد شد.
منبع:

1399/06/03
13:25:29
5.0 / 5
2056
تگهای خبر: طلا , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد راه اندازی سامانه وضعیت املاك
نظر شما در مورد راه اندازی سامانه وضعیت املاك
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱