در دیدار آنلاین با سفیركابل مطرح شد:

از حل زباله گردی كودكان افغانستانی تا خواهرخواندگی تهران و كابل

از حل زباله گردی كودكان افغانستانی تا خواهرخواندگی تهران و كابل به گزارش حراج كن معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و سفیر افغانستان در ایران طی دیداری ضمن بحث و تبادل نظر درباره ظرفیت های همكاری مشترك در زمینه های فرهنگی و اجتماعی میان شهرداری تهران و نهادهای همگن آن در افغانستان بر اراده جدی دو طرف به مقابله با پدیده هایی چون قاچاق و كار كودكان افغانستانی تاكید نمودند.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، محمدرضا جوادی یگانه، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در دیدار با عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران که به صورت آنلاین برگزار گردید با اشاره به مبحث خواهرخواندگی تهران و کابل برای تبادل تجربیات در حوزه شهری ابراز امیدواری کرد و اظهار داشت: در حوزه دیپلماسی شهری آقای حناچی، شهردار تهران بر توسعه همکاری مشترک میان دو کشور تاکید دارد و ما امیدواریم بزودی مبحث خواهرخواندگی تهران و کابل که پیش از این هم چندین مرتبه مطرح شده بود، به نتیحه برسد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در ادامه با تاکید بر سابقه همکاری مشترک میان شهرداری تهران و کابل و تفاهم نامه منعقده در سال ۱۳۸۳، بیان نمود: بر مبنای اعلام نهادهای مدنی مستقل بخش عمده زباله گردهای تهران را کودکان و نوجوانان افغانستانی می سازند که عموما هم به صورت قاچاق به تهران می آیند. ازاین رو ضروریست که برای ساماندهی این کودکان همکاری مشترک نزدیک تر و جدی تری میان دو کشور شکل بگیرد. از همین رو در جهت حل معضل کودکان زباله گرد، شهردار تهران هم بخشنامه ای ابلاغ نمود که در این بخشنامه بر برخورد با پیمانکاران متخلف در این حوزه تاکید شده و عدم برخورد با کودکان زباله گرد هم از خط قرمزهای آن است. عرضه خدمات حمایتی برای این کودکان احتیاج به همراهی افغانستان دارد که در این راستا باید یک کمیته مشترک از معاونت بین الملل شهرداری تهران، معاونت فرهنگی و اجتماعی و سفارت افغانستان در ایران تشکیل گردد.

وی ادامه داد: ما حالا بدون توجه به ملیت و تابعیت و با همکاری سازمانهای غیر دولتی به کودکان کار آموزش می دهیم و به تازگی توافقی کردیم که برای آنها مدرک تحصیلی هم صادر نماییم. در حوزه مهارت آموزی به این کودکان هم اقدامات خوبی در حال انجام می باشد، از طرفی خیلی از سازمان های مردم نهاد ایران به صورت تخصصی بر مبحث کودکان زباله گرد فعالیت می نمایند که همکاری مشترک شهرداری و سفارت افغانستان در ایران سبب ورود جدی تر آنها می شود.
سفیر افغانستان: آماده هر همکاری با ایران برای ساماندهی کودکان زباله گرد هستیم
در ادامه این دیدار مجازی، عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران اظهار داشت: در سال هایی که افغانستان با جنگ درگیر بود مردم کشورهای همسایه ما همچون ایران نسبت به مهاجران افغانستانی بسیار مهربان بودند و از لحاظ بشری برخورد خوبی جریان داشت که از این بابت سپاسگذاریم. باید تاکید کنم که دستور مقام معظم رهبری ایران برای پذیرش کودکان افغان در مدارس از اقدامات خیلی خوب و مؤثری بود که انجام شد و قابل تقدیر است.
وی ادامه داد: در زمینه کودکان زباله گرد به دنبال تهیه یک گزارش جامع برای ارسال به رئیس جمهور افغانستان هستیم که بر مبنای آن مشخص شود چند کودک زباله گرد افغانستانی در ایران هستند و بیشتر در کدام استان های ایران تمرکز دارند. همینطور تعیین شود که این کودکان بیشتر از کدام نقاط افغانستان هستند.

لیوال در ادامه اضافه کرد: در این حوزه سه برنامه در در دستور کار داریم، اگر کودکان کار افغانستانی خانواده هایشان در ایران حضور داشته باشند، آنها را به خانواده هایشان باز میگردانیم و از ایران می خواهیم برای اقدامات فرهنگی به آنها کمک نماید تا این کودکان بازگشت راحت و امنی به افغانستان داشته باشند.
ایشان در ادامه بیان نمود: مسئله کودکان زباله گرد باید در سه بخش پیگیری شود، در اولین مرحله به دنبال مرحله تثبیت مهاجران افغان مقیم ایران هستیم که مقرر است اردوگاه هایی در اختیار ما برای این امر گذاشته شود تا حضور این افراد قانونمند شده و با داشتن گذرنامه الکترونیک هم از مشکلات دولت ایران در این حوزه کم شود و هم مهاجران افغان ساماندهی شوند.

بنا براعلام روابط عمومی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، وی ادامه داد: در بخش دوم هم به دنبال آن هستیم که آن دسته از کودکان که به صورت قاچاق به ایران آورده شده اند و خانواده هایشان در افغانستان هستند، به افغانستان بازگردانده می شوند. در این حوزه خواهان آن هستیم که با پیمانکاران متخلف برخورد شود و ما هم در تمام زمینه ها با ایران همکاری می نماییم. در گام سوم هم با سازمان های بین المللی مانند یونیسف مذاکراتی انجام دادیم و همینطور از سازمان های مردم نهاد بین المللی هم برای کمک به حل این مورد کمک خواستیم.
سفیر افغانستان در ایران در انتها به مبحث خواهرخواندگی میان تهران و کابل اشاره و بیان نمود: تهران و کابل شباهت های خیلی از نظر فرهنگی و اقلیمی با یکدیگر دارند و از همین رو مبحث خواهرخواندگی بسیار ضروری می باشد. در حوزه مسائل شهری هم در کابل مشکل مدیریت آب های زیرزمینی و جمع آوری آب های سطحی و همینطور حفظ مناطق تاریخی کابل داریم که شهرداری تهران می تواند تجارب خویش را در این حوزه با کابل تبادل کند.
منبع:

1399/05/30
11:01:33
5.0 / 5
1751
تگهای خبر: آنلاین , خدمات , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد از حل زباله گردی كودكان افغانستانی تا خواهرخواندگی تهران و كابل
نظر شما در مورد از حل زباله گردی كودكان افغانستانی تا خواهرخواندگی تهران و كابل
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴