گزارش حراج كن

خبرهای خوش از تغییرات وام ودیعه فرا می رسد

خبرهای خوش از تغییرات وام ودیعه فرا می رسد معاون وزیر راه و شهرسازی از جزئیات جدید احتمالی وام ودیعه مستأجران و تغییر برنامه ریزی این تسهیلات با هدف كمك بیشتر به قشر مستأجر رونمایی نمود.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، بازار رهن و اجاره مسکن در ۳ ماهه نخست امسال با افزایش لجام گسیخته و تفاوتی فاحش در افزایش نرخ ها نسبت به بهار سال های گذشته و زمان جابجایی مستأجران روبه رو شده است؛ افزایش قیمت شدید که سبب شد فشار سنگینی به بیشتر خانوارهای مستأجر شهری به خصوص در کلانشهرها وارد آید.
بر همین اساس یکی از مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا، اعطای تسهیلات به مستأجران بود؛ اولین طرحی که ارائه شد، اعطای این تسهیلات تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات ضد کرونایی به مستأجران بعنوان وام ودیعه مسکن بود. در این طرح قرار شد به متقاضیان تهرانی این تسهیلات ۵۰ میلیون تومان، کلان شهری ها ۳۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان با نرخ سود ۱۳ درصد اعطا شود.
همتی: این تسهیلات، وام ودیعه نیست؛ کمک ودیعه است
در این تسهیلات که عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز بعداً در یادداشتی اینستاگرامی آنرا وام «کمک» ودیعه مسکن نامیده بود نه ودیعه مسکن، قرار بود اصل وام بعد از یکسال به بانک عامل بازگردانده شود و مستأجر فقط سود آنرا در اقساط ماهانه ۵۴۱ هزار تومانی (برای تهرانی ها) به بانک بازگرداند.
ثبت نام پیامکی تقاضای دریافت این تسهیلات در هفته گذشته انجام شد و ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کردند؛ وزارت راه و شهرسازی مسئول شناسایی افراد مشمول با بهره گیری از سامانه های مختلف در اختیار این وزارت خانه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین شد.
شرایط متقاضیان دریافت تسهیلات ودیعه مسکن
افراد متقاضی نیز می بایست فرم «ج» آنها سیز باشد یعنی از تسهیلات مسکنی دولت در سال های گذشته استفاده نکرده و از سال ۸۴ به بعد مالک هیچ واحد مسکونی نبوده باشند؛ خانوارهای ۵ نفره به بالا، سرپرستان خانوار و تحت پوشش نهادهای حمایتی (بهزیستی و کمیته امداد) در اولویت دریافت این تسهیلات هستند و مقرر است از ۲۰ مرداد متقاضیان مشمول به بانکهای عامل که بگفته محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ۱۹ نهاد پولی (بانک و مؤسسه اعتباری) هستند، معرفی شود.
با این حال شنیده شدن زمزمه هایی در خصوص وجود ایراد فقهی (شبهه ربوی) در این تسهیلات و نهایتاً اعلام ربوی بودن این وام از طرف بعضی از مراجع عظام تقلید، سبب شد تا شورای فقهی بانک مرکزی بار دیگر وارد این مبحث شده و نام آنرا از وام ودیعه مسکن به وام مرابحه خرید کالا و خدمات با هدف رفع شبهه ربوی بودن این تسهیلات تغییر دهد.
اتفاقی که بار دیگر با اعتراض رسانه ها و کارشناسان روبه رو شد در خصوص اینکه چرا باید اصل وامی که نام خرید کالا و خدمات بر خود دارد، به بانک بازگردانده شود؟؛ درنتیجه بار دیگر قرار شد تا جزئیات جدیدی از این تسهیلات اعلام شده و شرایط وام ودیعه بازبینی شود.
بانک مرکزی شرایط جدید وام ودیعه مسکن را اعلام نکرد
قرار بود روز گذشته شنبه ۱۱ مرداد بانک مرکزی جزئیات جدید وام ودیعه مسکن (مرابحه خرید کالا و خدمات) را اعلام کند؛ اما این اتفاق رخ نداد. نهایتاً حسن روحانی رئیس جمهور قبل از ظهر روز گذشته در ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام نمود وام ودیعه مسکن با شرایط جدید در اختیار مستأجران قرار می گیرد؛ ولی جزئیات دیگری از آنرا اعلام نکرد.
مهمترین تغییر وام ودیعه مسکن چیست؟
حال محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفت وگویی اعلام نموده که یکی از پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی به بانک مرکزی، در اختیار مستأجر قرار دادن اصل و سود تسهیلات مذکور است؛ حال آنکه پیش تر قرار بود اصل وام به موجر داده شود و مستأجر فقط اقساط آنرا یک سال پرداخت کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگوی تازه خود گفته: در طرح پیشنهادی جدید، اقساط وام ۵۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن از ۱۲ ماه به ۳۰ ماه (دو سال و نیم) افزایش یافته است. البته وی توضیح نداده که در این پیشنهاد تازه، نرخ سود چند درصد خواهد بود؛ ۱۳ درصد قبل یا ۱۸ درصد.
بسیاری از مستأجران این نگرانی را مطرح می کنند که آنها باتوجه به این وامِ کمکی، خانه ای را اجاره می کنند ولی اگر قرار باشد پس از یک سال، کل مبلغ وام به بانک بازگردانده شود آنها برای اجاره جدید در سال پس از آن مشکل خواهند داشت. باتوجه به افزایش هزینه های زندگی، بطور قطع مستأجران نمی توانند در طول یک سال، هم اجاره بپردازند، هم قسط سود وام را بدهند و هم بتوانند برای اجاره سال بعد پولی را پس انداز کنند.
محمودزاده درباره این مساله گفته است: برای رفع این نگرانی مستأجران، تلاش این است که طرح پرداخت وام اجاره حداقل به مدت ۳ سال اجرا شود یعنی مستأجر تا ۳ سال بتواند از این وام برای اجاره استفاده نماید.
وام ودیعه فعلاً فقط برای قراردادهای اجاره با تاریخ پس از ۴ مرداد!
محمودزاده گفته که هم اکنون وام ودیعه مسکن به آن دسته از مستأجرانی پرداخت می شود که تاریخ امضای اجاره نامه شأن پس از ۴ مردادماه باشد که با این حساب خیلی از مستأجران باوجود دارا بودن شرایطی که پیش تر اعلام شده بود، از شمول دریافت این وام حذف خواهند شد.منبع:

1399/05/12
23:24:12
5.0 / 5
2004
تگهای خبر: ارز , افزایش قیمت , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد خبرهای خوش از تغییرات وام ودیعه فرا می رسد
نظر شما در مورد خبرهای خوش از تغییرات وام ودیعه فرا می رسد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳