اصناف محدودی مشمول لایحه ساماندهی پیاده روها می شوند

اصناف محدودی مشمول لایحه ساماندهی پیاده روها می شوند مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران اظهار داشت: لایحه ساماندهی پیاده روها فقط به ده گروه شغلی با رعایت ضوابط تعیین شده اجازه بهره برداری از پیاده روها را می دهد.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، سید علی مفاخریان در جلسه کمسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری که با مبحث بررسی طرح ساماندهی استفاده اصناف از پیاده روها (ساپ) برگزار شده بود، با تاکید بر ضرورت وجود چنین لایحه ای برای بهبود وضع موجود پیاده روها اظهار نمود: بخش زیادی از پیاده روهای شهر تهران الان در تصرف واحدهای صنفی است و افراد سودجو بدون رعایت هیچ ضابطه ای از آن بهره برداری و حقوق شهروندان را تضییع می کنند. ازاین رو تصویب و اجرای لایحه مورد بحث به ساماندهی فضاهای شهری می انجامد.
وی با اشاره به لایحه مستثنا شدن شهرداری از قانون مالک و مستأجر مصوب ۵۹ و تبصره ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداری ها اظهار نمود: بر مبنای اسناد فرادست پیاده روها در حوزه اختیارات شهرداری تهران است و شهرداری و شورای شهر مجاز به تعیین تکلیف نسبت به وضعیت محورهای پیاده رو هستند.
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر در ادامه خاطرنشان کرد: فاز مطالعاتی برای آئین نامه اجرایی این لایحه در حال انجام می باشد تا طی آن شناسایی ظرفیت ها، ارزیابی عملکرد بهره برداران، صدمه شناسی شرایط موجود و عرضه پیشنهادهای کارآمد به دقت بررسی شود و در همین مرحله از نظرات کمیته بررسی هم بهره مند می شویم.
مفاخریان با اشاره به این که ۴۰۰ هزار واحد صنفی در شهر تهران فعال اند که کمتر از ۱۵۰۰ واحد صنفی مخاطب لایحه ساماندهی پیاده روها می شوند، اظهار داشت: همان گونه که بر مبنای نظر اعضا در جلسه های پیشین اصناف مجاز در این لایحه افزایش یافت. واحدهای کتاب فروشی و گل فروشی و صنایع دستی هم مشمول این لایحه شدند تا علاوه بر ایجاد انتفاع به سرزندگی شهری هم بیانجامد.
وی درباره روند بهره برداری از ظرفیت پیاده روها برای کسبه اظهار داشت: واحدهای صنفی متقاضی، باید درخواست خویش را برای بهره برداری از این طرح به کمیته اجرایی ارائه نمایند. کمیته اجرایی به ریاست شهردار منطقه و عضویت شرکت های ساماندهی صنایع و مشاغل و شهربان و حریم بان، معاونت امور شهری در مناطق تشکیل خواهد شد و مسئولیت اجرایی امور را بر عهده خواهد گرفت.
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر در این خصوص اضافه کرد: کمیته اجرایی بعد از وصول تقاضا از جانب واحدهای صنفی، از محل بازدید و با بررسی ظرفیت آن منطقه، همین طور ارزیابی وضعیت پروانه کسب متقاضی درباره این درخواست تصمیم گیری می کند.
مفاخریان در انتها تاکید کرد: نباید فراموش نماییم که هم اکنون پیاده رو در تصرف مشاغل مختلف شهر است اگر قرار بر ساماندهی باشد باید فضای موجود را به صنوفی اختصاص دهیم که به بهبود حیات شهری و اقتصاد شهری کمک می کنند و از سو استفاده سایرین از فضاهای عمومی جلوگیری نماییم و اجازه ندهیم که هیچ یک از پیاده روها به تصرف هیچ نوع صنفی دربیاید.
طبق گزارش روابط عمومی شرکت ساندهی صنایع و مشاغل شهر، در این نشست اعضای شورای شهر با کلیات طرح موافقت کردند؛ اما تصویب آنرا منوط به مطالعات تطبیقی تکمیلی اعلام نمودند.1399/04/02
23:39:29
5.0 / 5
2458
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اصناف محدودی مشمول لایحه ساماندهی پیاده روها می شوند
نظر شما در مورد اصناف محدودی مشمول لایحه ساماندهی پیاده روها می شوند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴