از سوی سازمان مالیاتی

جزئیات دریافت مالیات از خانه های ۱۵۰ متر به بالا اعلام گردید

جزئیات دریافت مالیات از خانه های ۱۵۰ متر به بالا اعلام گردید به گزارش حراج كن معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: از واحدهای مسكونی با بیشتر از ۱۵۰ متر، در صورت بیشتر از یك سال خالی بودن، ۲۰ درصد مالیات بر اجاره دریافت می شود.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، محمود علیزاده در گفتگو با شبکه خبر درباره اجرای مالیات بر خانه های خالی از تابستان سال جاری، اظهار داشت: قانون دریافت مالیات از خانه های خالی برپایه قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم در سال ۹۴ در دستور کار قرار گرفت و از سال ۹۵ لازم الاجرا بود. اما برای دریافت این مالیات احتیاج به تهیه سامانه اسکان و املاک برای شناسایی خانه های خالی بود که این سامانه را وزارت راه و شهرسازی باید طراحی و راه اندازی می کرد.
معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی افزود: اخیراً بر مبنای اعلام وزیر راه و شهرسازی سامانه اسکان و املاک آماده شده و مقرر است در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد. این سامانه بر مبنای دیتاها و اطلاعاتی که در آن قرار داده شده، به شناسایی خانه های خالی از سکنه می پردازد و بر مبنای ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم، در صورتیکه واحد مسکونی بیشتر از یک سال خالی از سکنه باشد، مشمول این مالیات قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: این قانون از سال ۹۵ باید اجرا می شد ازاین رو هر واحد مسکونی که از سال ۹۵ خالی از سکنه بوده، در سال اول مشمول مالیات نیست و از سال دوم به بعد به آن مالیات تعلق می گیرد و تا زمانی که خالی بماند مالیات از این واحد مسکونی دریافت خواهد شد.
به گفته معاون حقوقی سازمان امور مالیاتی، علاوه بر خانه های خالی مذکور در سامانه اسکان و املاک، این سازمان به بررسی فیزیکی و میدانی از واحدهای نامبرده شده در این سامانه می پردازد و بعد از شناسایی واحدهای خالی، در صورتیکه بیشتر از یک سال خالی مانده باشد به آن مالیات تعلق می گیرد.
علیزاده تصریح کرد: به باعث قانون مالیات های مستقیم، مالیات خانه های خالی معادل ۲۰ درصد مالیات بر اجاره است و به خانه های با متراژ ۱۵۰ متر به بالا تعلق می گیرد.
وی اضافه کرد: این قانون مشوقی برای ورود واحدهای خالی به بازار اجاره خواهد بود.

1399/03/23
19:46:36
5.0 / 5
2672
تگهای خبر: بازار , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد جزئیات دریافت مالیات از خانه های ۱۵۰ متر به بالا اعلام گردید
نظر شما در مورد جزئیات دریافت مالیات از خانه های ۱۵۰ متر به بالا اعلام گردید
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲