توضیحات شهرداری در مورد نرخ كرایه ها و شائبه تعداد مسافران تاكسی

نصب برچسب های دو نرخی در تاكسی های پایتخت

نصب برچسب های دو نرخی در تاكسی های پایتخت حراج كن: مدیرعامل سازمان تاكسیرانی شهرداری تهران در مورد نرخ گذاری كرایه تاكسی ها و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی توضیحاتی را ارائه نمود.


علیرضا قنادان در گفت و گو با ایسنا، در مورد افزایش نرخ کرایه تاکسی در شهر تهران با اعلان اینکه هم اکنون باتوجه به شیوع ویروس کرونا برای نخستین بار دو نوع نرخ را در برچسب های تاکسی ها اعمال کردیم، اظهار داشت: در برچسب جدید که بواسطه شیوع ویروس کرونا و به دنبال ضرورت اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی انجام شده، دو نوع نرخ در برچسب ها قید شده است که بر این اساس نرخ کرایه برای حداکثر مجاز سه مسافر یا چهار مسافر در تاکسی متفاوت می باشد.
وی با اعلان اینکه بر طبق مصوبه شورای شهر در سال ۹۹، می بایست حداکثر ۲۵ درصد به کرایه نرخ تاکسی ها اضافه می کردیم اما حالا متوسط در کل خطوط نرخ کرایه ها ۲۳ درصد افزایش یافته است، اضافه کرد: قبول کنید که اعمال نرخ کرایه جدید همه ساله در ابتدای سال چالش برانگیز بوده و این در حالیست که نه شهرداری تهران و نه سازمان تاکسیرانی ذی نفع این افزایش کرایه نیستند، چونکه تاکسی بعنوان یک وسیله حمل و نقل شبه همگانی، در مالکیت تاکسیران است و شهرداری تهران تنها بر طبق مصوبات شورای شهر نسبت به اجرا و نظارت بر نرخ کرایه اقدام می کند.
قنادان با تاکید بر اینکه برخلاف مترو یا اتوبوس که در آنها قسمتی از قیمت تمام شده سفر در چارچوب یارانه از طرف دولت و شهرداری پرداخت می شود، درباب کرایه تاکسی ها یارانه ای برای جبران نرخ کرایه وجود ندارد، اضافه کرد: مدیریت شهری در نرخ گذاری ها هم حقوق مسافر و هم حقوق راننده تاکسی را در نظر می گیرد و هم اکنون فشارهای اقتصادی که بر مردم وارد می شود برای ما قابل درک است اما رانندگان تاکسی هم جزیی از همین مردم هستند؛ همانطور که می دانید نرخ رسمی تورم در انتهای سال قبل حدود ۴۰ درصد اعلام شده در حالی که حداکثر افزایش نرخ تاکسی ۲۵ درصد مصوب و به ما ابلاغ گردید.
وی با اعلان اینکه فکر نکنید با افزایش نرخ کرایه تاکسی حالا رانندگان پولدارتر می شوند، اظهار داشت: رانندگان تاکسی نیز معیشتشان تحت تاثیر شرایط اقتصادی، گرانی و کرونا قرار دارد؛ بگونه ای که تعداد مسافران آنها به سبب اجرای فاصله گذاری اجتماعی، دورکاری ادارات، تردد افراد با وسایل شخصی و مواردی از این دست حدود ۶۰ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کم شده و بنا بر این حتی با وجود افزایش نرخ امسال باز هم درآمدشان به روزهای مشابه سال ۹۸ نیز نرسیده است.
قنادان در مورد اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی با اعلان اینکه در این سه ماه، تماسهای تلفنی زیادی به خصوص از طرف بانوان تهرانی داشتیم که از اجرای این طرح تشکر کرده و خواستار ادامه طرح سه مسافر در تمامی طول سال شدند، اظهار داشت: برخی معتقدند حالا که طرح فاصله گذاری در تاکسی ها اجرا می شود نباید مسافران کرایه نفر چهارم را پرداخت کنند که باید توضیح دهم که در نرخ گذاری خطوط، کرایه مسیر تعیین می شود و این پول تقسیم بر تعداد مسافران مجاز خودرو می شود مثلا کارشناسان در تعیین نرخ کرایه انقلاب تا میدان ونک را به فرض مثال ۴ هزار تومان تعیین کرده و بر تعداد ظرفیت مجاز خودرو تقسیم می کنند. در شرایط معمولی این ظرفیت مجاز در خودرو های سواری چهار نفر و در تاکسی های ون ده نفر است. درحقیقت کرایه پرداخت شده کرایه مسیر است و زمانی که تاکسی اشتراکی باشد کرایه بر تعداد استفاده کنندگان تقسیم می شود.
قنادان با اعلان اینکه مصوبه طرح فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی ها با رویکرد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا همچنان بعنوان آخرین مصوبه ستاد مقابله با کرونا و نه شهرداری تهران است و در تمامی خطوط تاکسیرانی شهر تهران تا اطلاع بعدی لازم الاجراست، اظهار داشت: البته ما به ستاد ملی کرونا نامه نوشتیم تا به ما اعلام کنند که طرح فاصله گذاری را تا چه زمانی باید اجرا نماییم که هنوز پاسخی دریافت نکردیم.
وی ادامه داد: "قانون حداکثر ۳ مسافر در ناوگان تاکسیرانی پایتخت مصوبه ابلاغ گردیده به ما است" و همچنان در جریان است و تیم های نظارتی سازمان تاکسیرانی شهر تهران بوسیله گشت ناظران خطوط، اعمال صحیح این قانون را تحت رصد دارند.
قنادان با اعلان اینکه نمی دانیم طرح فاصله گذاری تا چه زمانی اجرایی می شود، اظهار داشت: برخی ها معتقدند احیانا در نیمه دوم سال شاهد موج دوم کرونا باشیم و برخی دیگر نظرات تخصصی متفاوت از این دارند و از آنجایی که احتمال می رود در ماه های آتی طرح فاصله گذاری متوقف شود، نرخ های تاکسی هم برمبنای ظرفیت ۳ مسافر و هم بر اساس ۴ مسافر در برچسب ها اعلام شده تا مسافران و تاکسیرانان گرفتار سردرگمی نشوند.1399/03/10
22:52:54
5.0 / 5
2110
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تورم , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نصب برچسب های دو نرخی در تاكسی های پایتخت
نظر شما در مورد نصب برچسب های دو نرخی در تاكسی های پایتخت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳