جمالی نژاد:

شوراها با حفظ سرمایه های اجتماعی اقتدار كشور را تضمین می كنند

شوراها با حفظ سرمایه های اجتماعی اقتدار كشور را تضمین می كنند به گزارش حراج كن مركزی رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور اظهار داشت: شوراهای شهرها و روستاها می توانند با حفظ و افزایش سرمایه های اجتماعی اقتدار كشور را تضمین كنند.


مهدی جمالی نژاد در نشست گرامیداشت سالروز شوراهای اسلامی در استان مرکزی، با اشاره به وقایع و حوادثی که پارسال گریبانگیر خیلی از استان های کشور شده بود، اظهار نمود: متاسفانه پارسال حدود 25 استان کشور گرفتار سیلاب شدند که این اتفاق در چندین سال قبل بی سابقه است و می توان اظهار داشت که پارسال حدودا سال خاصی را از این حیث پشت سر گذاشتیم.
وی ادامه داد: پارسال کشور در حدود 21 بحران مختلف را پشت سر گذاشت که از سیل آغاز شد و در انتهای سال هم با شیوع کرونا مردم را راهی خانه هایشان کرد. ما می توانیم این بحران ها و تهدیدها را بخصوص پس از شیوع این ویروس به فرصت تبدیل نماییم و در این حوزه شهرداری ها و شوراهای شهر و روستا بسیار نقش آفرین هستند.
جمالی نژاد با اشاره به اینکه شاخص اقتدار یکی از اصلی ترین معیارها برای مقایسه کشورهای دنیا در عرصه های مختلف است، اضافه کرد: از آنجاکه شوراها خاکریز اول مطالبات مردم هستند، در ارتقای اقتدار کشور بسیار موثر هستند و خیلی از مردم در ابتدا برای برآورده کردن خواسته های خود به این شوراها رجوع می کنند. شوراهای شهر و روستا می توانند با ایجاد رضایت مندی بالا و کم کردن مطالبات مردم، سبب ایجاد وفاق و انسجام در سطح شهرها و روستاهای خود شوند و اگر این مهم اتفاق بیفتد، سرمایه های اجتماعی در آن شهر و روستا حفظ می شوند و بلکه بالا هم می رود.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به اینکه افزایش سرمایه های اجتماعی در شهرها و روستاها منجر به افزایش امنیت استان های کشور می شود، خاطرنشان کرد: افزایش امنیت استانی، امنیت ملی را به دنبال دارد و اگر امنیت ملی بالا برود در آن زمان است که اقتدار کشور تضمین می شود؛ بنابراین نقش شوراها بعنوان نهادهای غیر دولتی و حلقه واسطه میان مردم و نهادهای حاکمی بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی بر نقش شوراهای شهرها و روستاها در دوران پساکرونا تصریح کرد و اظهار داشت: ایران سیزدهمین کشور جهان در تولید غلات، دومین کشور از حیث بیشترین میزان دخایر اثبات شده گاز طبیعی، سومین کشور تولید کننده گاز طبیعی و نفت، چهارمین کشور در میزان ذخایر انبار شده نفت، پانزدهمین کشور تولیده کننده برق، ششمین کشور در عرصه تولید برق از گاز طبیعی، هشتمین کشور تولید کننده آهن، دوازدهمین کشور تولید کننده مس و... است و با بکارگیری همه این ظرفیت ها می توان با امید، شادی و نشاط، فضایی سرزنده در شهرها و روستاهای کشور پدید آورد.
وی ادامه داد: ویروس کرونا الان خیلی از کشورهای توسعه یافته و مطرح جهان را به زانو در آورده است و بر شرایط اقتصادی آنها هم بسیار تأثیر منفی داشته است، اما باوجود همه مشکلات و تحریم هایی که در مدت گذشته با آن روبرو بوده ایم، خوشبختانه شرایط حال حاضرمان در مقایسه با سایر کشورها مساعد است.
جمالی نژاد با تاکید بر اینکه پارسال در حوزه شهری و روستایی اقدامات بسیار خوبی انجام شده است، اظهار نمود: پارسال بعد از 37 سال لایحه درآمدهای پایدار برای شهرداری ها به صحن علنی مجلس شورای اسلامی آمد و در هفته آینده تکلیف نهایی مشخص می شود. در صورتیکه این طرح تصویب شود، شهرداری ها می توانند روی پای خودشان بایستند و دیگر نیازی به منابع دولتی نخواهند داشت.
وی با اشاره به اینکه تصویب این لایحه بر شرایط شهرها و روستاهای کشور هم بسیار اثرگذار خواهد بود، اظهار داشت: قانونی که سال قبل در حوزه پسماند تصویب شده، برای نخستین بار بخش خصوصی را وارد این حوزه کرد و همچون اقدامات خوب دیگری بود که در سال 98 انجام شد.
وی با اشاره به اظهاراتی که در مورد رخنه فساد در شهرداری ها و شوراها می شود، تصریح کرد: خوشبختانه در سطح کشور شوراهای شهری و روستایی بسیار خوبی فعال می باشند و افرادی که در این شوراها مشغول به کار هستند، انصافا برای شهرها و روستاهای خود دلسوز هستند و دغدغه اصلی شان هم ایجاد فضایی سالم و با نشاط در این مناطق است.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به اینکه شورها به مانند اعضای بدن استان هستند و بر مبنای ارگانیزم مشخصی فعالیت می نمایند، اضافه کرد: شوراها اگر از انسجام لازم برخوردار نباشد، یقینا نمی توانند آن طور که باید برای کشور نقش آفرین باشند و این مهمی است که تنها از عهده خود اعضای شوراهای شهری و روستایی برمی آید. چاره اندیشی در مورد افزایش کارآیی و نقش آفرینی شوراهای شهری و روستایی و همینطور نحوه تخصیص بودجه برای آنها باید از اصلی ترین برنامه های ما باشد.
جمالی نژاد با تاکید بر اینکه راه توسعه کشور از روستاها می گذرد، بیان نمود: اگر امکانات لازم در روستاها ایجاد شود و شرایط مساعد هم به منظور زندگی مردم این مناطق فراهم گردد، دیگر مهاجرتی در کار نخواهد بود. هم اکنون ما تلاش داریم شناسنامه مناطقی که بیشتر از سایر مکان ها مهاجر دارند را به صورت کامل تهیه نماییم و با ایجاد ثبات در شرایط آن مناطق، از مهاجرت های بیش از اندازه مردم جلوگیری نماییم.1399/02/11
11:24:01
5.0 / 5
2756
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شوراها با حفظ سرمایه های اجتماعی اقتدار كشور را تضمین می كنند
نظر شما در مورد شوراها با حفظ سرمایه های اجتماعی اقتدار كشور را تضمین می كنند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴