۴ سبك رایج در موسیقی كشور تركیه

۴ سبك رایج در موسیقی كشور تركیه به گزارش حراج كن موسیقی تركیه را می توان به ۴ درسته كلی تقسیم كرد كه با عنایت به كاربرد و تاریخچه هر كدام از آنها، در هر نقطه از سرزمین تركیه شنیده می شود.


به گزارش حراج کن به نقل از مهر، ترکیه شاهراه ارتباطی غرب و شرق بوده و فرهنگ و هنر این منطقه با الهام از مردمان شرق و غرب به آمیخته ای منحصر به فرد رسیده است. موسیقی ترکیه را می توان به ۴ درسته کلی تقسیم کرد. این ۴ دسته باتوجه به کاربرد و تاریخچه هر کدام در جای جای سرزمین ترکیه شنیده می شود.
نوای خوش موسیقی ترکیه
۱ - نوای بومی آشیق ها در موسیقی ترکیه
می توان این نوع از موسیقی را موسیقی سنتی ترکیه دانست. نسل به نسل اوزان ها و نوازندگان موسیقی بومی، هنر ساز و آواز را زنده نگه داشتند و بار این هنر را به دوش کشیدند تا به امروز که عاشیق های ترک همانند عاشیق های آذری نوای خوش موسیقی ترکیه را به گوش ما می رسانند و به غنا و ماندگاری آن می افزایند. خلوص و دلپذیری موسیقی ترکیه در درازای تاریخ با زنده ماندن سرودها و نغمه ها و تصنیف ها بازگوی مضامینی چون عشق و سوگ و حسرت بوده و در گوش نسل ها پیچیده تا به امروز و در کنار آن اشعار حماسی و ملی که اوزان ها، رنگ و بوی ملی موسیقی ترکیه را زنده نگاه می دارد.

۲ - نوای منحصر به فرد موسیقی عثمانی
امپراتوری قدرتمند عثمانی که سالیان طولانی سایه قدرت آن بر جهان گسترده بود، روزگاری در ترکیه پایه گذرا فرهنگ و هنر کشور بوده است. حکومت اسلامی عثمانی با ساز و آواز رابطه خوبی داشت، بطوریکه خیلی از نوازندگان و موزیسین های مطرح این کشور بنا بر این وارد دربار عثمانی می شدند و جایگاه بالایی هم در این دربار داشتند. امپراتوری عثمانی در منطقه مدیترانه قلمرو وسیعی را به خود اختصاص داده بود و مساحت آن چیزی در حدود ۷ برابر ترکیه امروزی از آسیای صغیر گرفته تا غرب خاورمیانه و مناطق شمالی آفریقا و جنوب شرق اروپا را به خود اختصاص داده بود. وسعت امپراتوری در تلفیق با مضامین اسلامی حکومت عثمانی فضای خاصی را به هنر موسیقی ترکیه در آن زمان بخشیده بود. در خلال زمان موسیقی منحصر به فردی از درباره عثمانی به گوش رسید که آنرا تا به امروز هم با نام موسیقی عثمانی می شناسند. موزیسین های برجسته ای مانند عبدالقادر مراغی موسیقی دان شهیر ایرانی که بسیاری او را نظریه پرداز موسیقی مقامی می دانند، سر از دربار ترکیه درآورد و فرزند و نوه او هم نوای موسیقی منطقه ایران زمین را در آن دوران در دربار عثمانی زنده نگاه داشتند. بنا بر این است که موسیقی عثمانی را می توان ترکیبی غریب از موسیقی ایرانی و عربی و ترکی دانست. شاید این موسیقی نتواند بطور خالص نمایانگر موسیقی سنتی ترکیه باشد، چونکه ترکیبی که به وسعت امپراتوری عثمانی است در این نوع موسیقی ترکیه یافت می شود.

۳- نوای محبوب موسیقی پاپ ترکی
درخشش موسیقی پاپ ترکی در دنیا نشان از موفقیت همه پایه های موسیقی در این کشور دارد. موسیقی پاپ در ترکیه کم و بیش با الهام از ریشه های موسیقی ترکیه تلاش در به روز رسانی چیدمان و عامه پسند کردن نغمه ها دارد و این ترکیب ها خلاقانه اغلب به گوش مخاطبان سایر کشورهای بیگانه خوش می آید و این روزها آثار متنوعی را که با درصد بالا یا پایین از ریشه های موسیقی ترکیه الهام گرفته و در نهایت اثری پاپ با استانداردهای بالا عرضه نموده است می تواند نه فقط در ترکیه که در خیلی از نقاط جهان مخاطب داشته باشد و به گوش خیلی از مردمان جهان خوش آید. در این میان یکی از بهترین وب سایت هایی که در زمینه موسیقی فعالیت می کند و اهمیت بالایی برای این بخش از موسیقی ایران قائل است را به شما معرفی می نماییم به نام وب آهنگ که در این سایت می توانید آرشیو تمامی آهنگ ها را به صورت پخش آنلاین گوش بدهید و دانلود کنید.
۴- موسیقی مذهبی ترکیب موسیقی و مذهب
به سختی می توان آنچه از موسیقی صوفیان قونیه و یا موسیقی عثمانی می شنوید را از موسیقی مذهبی جدا کرد. در واقع از نظر ساختاری تفاوت تنها در کارکرد این موسیقی ها است. در صورتیکه مضامین و اشعار با حال و هوای مذهبی باشد می توان آنرا موسیقی مذهبی نامید. شاید یکی از کارکردهای این موسیقی همان صدای اذان باشد که برخلاف ایرانیان که اذان را با صوت و نوای عربی آن می شناسند، در موسیقی ترکیه با بهره گیری از عناصر نوای موزیک عثمانی، به روشی منحصر به خود اذان را به گوش مخاطب می رسانند. در کنار آن موسیقی صوفیان قونیه است که ریشه در مذهب دارد و مرکز آن قونیه است و دراویش قونیه رقص سماع را با این نوع موسیقی ترکیه انجام می دهند و می توان گفت تفاوت آن با موسیقی عثمانی در سازبندی است.
پس از توضیحات فوق ممکنست این سوال پیش آید که چطور می توان سبک ها و تعاریف فوق را یافت و به یک آرشیو از آهنگ ترکی پاپ و مذهبی دست پیدا کرد تا بهتر بتوانیم با خواننده های ترک زبان کشورمان ارتباط برقرار نماییم. شما می توانید با مراجعه به سایت وب آهنگ به آهنگ های موردنظرتان دست پیدا کنید.
این مطلب، یک خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1399/02/10
23:42:09
5.0 / 5
3209
تگهای خبر: آنلاین , دانلود , كشور , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ۴ سبك رایج در موسیقی كشور تركیه
نظر شما در مورد ۴ سبك رایج در موسیقی كشور تركیه
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳