شهردار تهران خبرداد

كاهش درآمدهای مدیریت شهری به دنبال انتشار كرونا

كاهش درآمدهای مدیریت شهری به دنبال انتشار كرونا به گزارش حراج كن شهردار تهران با اشاره به كاهش درآمدهای مدیریت شهری و افزایش برخی هزینه ها به دنبال انتشار كرونا ویروس اظهار داشت: لایحه دو فوریتی بر مبنای كاهش درآمدها به شورای شهر تهران عرضه كرده ایم.به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، پیروز حناچی در دویست و دهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تشریح دو فوریت لایحه بسته محرک اقتصادی در شرایط بحرانی ناشی از شیوع کروناویروس اظهار داشت: همکاران من در حوزه اجرا و برنامه ریزی به شدت درگیر هستند تا این شرایط سخت را پشت سر بگذاریم. شرایط جدید بگونه ای است که علاوه بر مبحث درمان و سلامت مردم تاثیرات جدی دیگری بر اداره امور شهری و درآمدهای مجموعه شهرداری داشته است.

وی اضافه کرد: در روزهای نیمه دوم اسفند و نیمه اول فروردین ماه با ظرفیت ۸۰ درصد حوزه حمل و نقل عمومی بار کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت عادی را به دوش کشیدیم. در حقیقت در حوزه حمل و نقل عمومی در حالیکه بخشی از ناوگان اتوبوسرانی متعلق به بخش خصوصی است، باید برای کاهش درآمدها چاره اندیشی نماییم. بر همین مبنا گزارش و پیشنهادات خویش را در چارچوب یک لایحه دو فوریتی به شورا عرضه کردیم.

وی افزود: دو فوریت از نظر ما یعنی اقدام عاجل اما اگر به هر علتی اعضا تشخیص دهند که مبحث به صورت یک فوریتی بررسی شود از نظر ما در اولویت قرار گرفتن مبحث اهمیت دارد تا بدین ترتیب هفته آینده این مصوبه را در دست داشته باشیم.

شهردار تهران در تشریح علل عرضه این لایحه به شورا با اشاره به شرایط بحرانی به علت انتشار کرونا ویروس و کاهش درآمدهای شهرداری تهران و همه کلانشهرها در شرایط موجود اظهار داشت: هم اکنون با کاهش جدی درآمدها در مجموعه شهرداری تهران و سایر کلانشهرها مواجه هستیم که از چند منظر قابل بررسی است. اعمال محدودیت تردد و اجرای فاصله گذاری اجتماعی و چشم انداز اقتصادی از طرفی درآمدهای شهرداری را در اسفند ماه که زمان رجوع و پرداخت خیلی از عوارض توسط مودیان است با کاهش مواجه کرده است و بر مبنای برآوردها با ادامه شرایط فعلی جذابیت برخی حوزه های دیگر برای جذب سرمایه های شهر امکان دارد از بین برود.

وی اضافه کرد: در سه ماهه نخست سال امکان دارد با کاهش بیشتری هم در حوزه درآمدها مواجه شویم. بخش های ورزشی، فرهنگی و گردشی که در روزهای نوروز اوج فعالیت آن هاست به صورت کامل متوقف شده اند و امروز برج میلاد، فعالیتهای فرهنگی و هنری و اماکن ورزشی تعطیل می باشد و مشکلات جدی در این واحدها و مجموعه شهرداری ایجاد خواهد شد. بخش عمده مجموعه های فرهنگی هم اکنون تعطیل هستند و در رکود سنگین قرار دارند. از طرفی کاهش درآمدها از محل عوارض و مالیات ها با عنایت به بخشودگی ها بر کاهش درآمدها افزوده است.

حناچی افزود: برخی اقدامات برای مقابله با کرونا همانند پاکسازی و ضدعفونی معابر و اماکن، واگن های مترو و اتوبوس و افزایش پسماند بخصوص در حوزه پزشکی و عفونی به همراه اتخاذ تدابیر ویژه در بهشت زهرا و غربالگری پرسنل که تا هفته گذشته بیشتر از ۵۳ هزار نفر از پرسنل مورد غربالگری قرار گرفتند، همگی از مواردی است که به همراه کاهش درآمدها مشکلاتی را فراهم می آورد البته نتایج غربالگری پرسنل خدمت اعضای شورا ارسال می شود که خود بعنوان یک جامعه آماری در تهران قابل توجه است.

وی تصریح کرد: ر اساس اصلاحیه هیات وزیران حقوق پایه کارکنان شهرداری که حداقل حقوق کار هم هست تا حدود ۳۰ درصد افزوده شده بدین سان هزینه ها افزوده شده است. از طرفی مشکلات جدی که برای اقشار مختلف شهروندان به وجود آمده است و مدیریت شهری در جهت اجرای مسئولیت اجتماعی خود مبحث کمک مومنانه را مورد توجه قرار داد که این هم نیازمند منابع مالی است. بنابراین با توجه به همه موارد و با هدف برون رفت از بحران و کمک به رونق کسب و کار در شهر در سال جهش تولید بخصوص برای صنعت فراگیر ساخت و ساز در تهران برای پشتیبانی از صدمه دیدگان کرونا ویروس این لایحه تقدیم شورا شد و امیدواریم به تصویب اعضا برسد.

حناچی در بخش دیگری از صحبت های خود به طرح تسریع در روند اقتصادی کشور مطرح شده در ستاد ملی کرونا اشاره و اظهارکرد: رئیس جمهوری بر تسریع روند اقتصادی کشور و به حرکت درآمدن چرخ اقتصادی برای برون رفت از شرایط موجود تاکید کرده اند. بنابراین ما هم در تلاشیم در بخش هایی که می توانیم در قالب قوانین کمک نماییم و با استفاده از ظرفیت های شورا و شهرداری به حرکت چرخ اقتصادی کمک نماییم.

وی از توافق برای در اختیار گذاشته شدن پادگان ۰۶ به مجموعه شهرداری و مردم اطلاع داد و اظهار داشت: پیرو حمایت اعضای شورا و توافق قبلی پادگان ۰۶ بعنوان بزرگترین و با ارزش ترین پادگان سطح شهر تهران فردا مبحث آن در شورایعالی شهرسازی مطرح خواهد شد. برابر توافق ۷۰ درصد فضای پادگان در اختیار شهرداری و مردم شهر تهران قرار خواهد گرفت و ۳۰ درصد به نیروهای مسلح واگذار می شود. تعهداتی که ما برای این توافق انجام دادیم نصف توافقات اولیه انجام شده در دوره قبل است که امیدواریم به همین شکل در شورایعالی شهرسازی به تصویب برسد.
1399/02/07
13:23:19
5.0 / 5
3160
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , پرداخت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد كاهش درآمدهای مدیریت شهری به دنبال انتشار كرونا
نظر شما در مورد كاهش درآمدهای مدیریت شهری به دنبال انتشار كرونا
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳