در گزارش حراج كن اعلام شد

مقصر معدوم سازی جوجه ها ستاد تنظیم بازار است

مقصر معدوم سازی جوجه ها ستاد تنظیم بازار است به گزارش حراج كن سخنگوی كانون انجمن صنفی مرغداران اظهار داشت: بجای معدوم كردن جوجه ها، باید با پیش بینی شرایط بازار، بجای حذف جوجه تولید شده، تخم مرغ های موجود در جوجه كشی ها را معدوم یا روانه بازار می كردند.حبیب اسدالله نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر درباره معدوم كردن جوجه های یك روزه كه فیلم هایی از آن طی روزهای گذشته در شبكه های اجتماعی بازنشر شده، اظهار داشت: این جوجه ها، مازاد بر نیاز بازار هستند و چون بازار داخلی به سبب شیوع ویروس كرونا با كاهش تقاضا و افت كشش روبه رو شده و بازار صادرات هم وجود ندارد، انجمن جوجه یك روزه مبادرت به صدور بخشنامه به واحدهای تولیدی كرد و اعلام نمود باتوجه به شرایط بازار باید ۱۵ میلیون قطعه جوجه یك روزه معدوم شود.
این فعال بخش خصوصی افزود: البته بهتر بود بجای معدوم كردن جوجه ها، با پیش بینی شرایط بازار، بجای حذف جوجه تولید شده، تخم مرغ های موجود در جوجه كشی ها را معدوم یا روانه بازار می كردند. تا ضمن كاهش ضرر واحدهای تولیدی، اینگونه موجب فضا سازی و هجمه نشود اما تولید كننده تا لحظه آخر انتظار و امید دارد كه مشتری پیدا شود و جوجه را بفروشد و وقتی از فروش قطع امید می كند، ناچار به چنین كاری می شود.
وی با اعلان اینكه قیمت مصوب برای هر قطعه جوجه ۲، ۵۵۰ تومان است، اظهار داشت: قیمت تمام شده تولید جوجه یك روزه طبق اعلام تولیدكنندگان حدود ۳ هزارتومان است اما بخاطر شرایط بازار حاضر هستند آنرا با زیان به ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان تومان بفروشند.
سخنگوی كانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی كشور با تاكید بر اینكه میزان تفاوت بین قیمت تمام شده و قیمت فروش كاملاً مشخص است، اضافه كرد: بخاطر شرایط بازار، واحدهای مرغ مادر چنین زیان سنگینی را متحمل می شوند؛ به همین خاطر به جهت اینكه بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد شود تصمیم گرفته شد كه قسمتی از جوجه ها معدوم شوند.
این فعال بخش خصوصی با اشاره به فیلم های انتشار یافته در فضای مجازی در این خصوص اظهار داشت: این فیلم ها برای زمانی است كه هنوز تصمیم معدوم سازی اتخاذ نشده بود و یك واحد تولیدی كه نمی توانسته جوجه های خودرا به فروش برساند و گرفتار زیان شده بود این كار را انجام داده است. چون جوجه را نمی توانند بیش از یك تا نهایتاً دو روز در جوجه كشی نگهداری كنند باید آنرا در فارم های مرغ گوشتی برای پرورش تخلیه كنند در غیر این صورت جوجه كیفیت لازم برای پرورش را از دست می دهد.
اسدالله نژاد افزود: برنامه ریزی انجمن جوجه یك روزه این است كه امروز و فردا تمام جوجه هایی را كه تولید می شوند، معدوم كند كه این به سرمایه ملی و اقتصاد كشور و تولیدكنندگان لطمه بزرگی وارد میكند.
تصمیم ستاد تنظیم بازار برای افزایش جوجه ریزی بدون نیازسنجی بود
وی اشاره كرد: تمام این مسائل ناشی از تصمیم غیركارشناسی و غلط ستاد تنظیم بازار برای افزایش حجم تولید جوجه و عدم تخصیص بموقع ارز برای واردات نهاده های دامی است كه سبب استمرار زیان مرغداران بواسطه عدم تعادل بین عرضه و تقاضا، بالا رفتن قیمت نهاده ها و زیان های سنگین و ترس از جوجه ریزی مجدد شده است؛ در واقع عدم تخصیص ارز از طرف بانك مركزی و برنامه ریزی غیر كارشناسی ستاد تنظیم بازار بدون توجه به نیاز بازار این بحران را رقم زده است.
اسدالله نژاد با اعلان اینكه در حدود ۴۵ روز گذشته میزان خسارت مرغداران به شدت افزایش یافته است، اظهار داشت: این زیان لطمه جدی به صنعت مرغداری وارد كرده كه به این راحتی قابل جبران نیست.
به گفته وی، اخیراً صنعت مرغداری بیش از ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان زیان كرده است.
وی در واكنش به مباحث مطرح شده در خصوص غیرانسانی بودن عمل معدوم سازی جوجه ها، اظهار داشت: تولیدكنندگان با توجه به این كه جوجه های تولیدی مازاد بر نیاز هستند، چاره ای جز این كار ندارند و مقصر آن نیز ستاد تنظیم بازار است كه بدون نیازسنجی و به صورت دستوری، واحدهای تولیدی را مكلف به افزایش تولید جوجه یك روزه كرد در صورتیكه حجم جوجه ریزی باید در فروردین حداكثر روی ۱۰۵ میلیون قطعه بسته می شد.
اسدالله نژاد با اعلان اینكه وزارت جهاد كشاورزی موافق این حجم از جوجه ریزی نبود، اظهار داشت: اگر صادرات و بازار صادراتی پایدار داشتیم نه فقط این سرمایه ملی معدوم و پایمال نمی شد بلكه می توانست با حفظ منافع تولید كننده برای كشور ارزآوری هم ایجاد كند. اما نبود برنامه ریزی و سیاست پایدار برای صادرات و وجود تصمیمات خلق الساعه و غیركارشناسی به صورت دستوری، مزیت تولید را به چالش تبدیل نموده است.
به گزارش حراج كن به نقل از مهر، انتشار فیلم هایی از معدوم سازی جوجه های یك روزه در فضای مجازی واكنش های زیادی به دنبال داشته است.


تصویر مصوبه انجمن جوجه یك روزه خطاب به تولیدكنندگان در خصوص ضرورت معدوم سازی ۱۵ میلیون قطعه جوجه جهت تعادل بخشی به بازارمنبع:

1399/01/30
22:39:34
5.0 / 5
2997
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مقصر معدوم سازی جوجه ها ستاد تنظیم بازار است
نظر شما در مورد مقصر معدوم سازی جوجه ها ستاد تنظیم بازار است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲