تلاش قمی ها برای حفظ فاصله گذاری ایمن اجتماعی

تلاش قمی ها برای حفظ فاصله گذاری ایمن اجتماعی به گزارش حراج كن قم اقشار و صنوف كم خطر قم بعد از بازگشایی هدفمند مشاغل تلاش بسیاری در فاصله گذاری ایمن اجتماعی انجام می دهند.


انتشار كرونا در قم سوای ترسی كه در شهر ایجاد كرد، خیلی از مردم را از بیم جانشان در خانه نشاند تا روزهای آخر سال مردم به شكلی رقم بخورد كه هیچ گاه به رغم مشكلات آنرا باور نمی كردند.
این ابتلای همگانی سبب شد كه مردم هم با الگویی از زندگی درآمیزند كه تا كنون نسبت به آن انس چندانی نداشتند. خانه نشینی مداوم و دوری از مشاغلی كه سالها به آن عادت كرده بودند. این وضعیت برای مردم تا حد بسیاری دردناك بوده است.
این مشكلات بیشتر شد، زمانی كه چراغ قرمز پس انداز خیلی از مردم، روشن شد و دسته زیادی از مردم برای كسب نان و روزی خود در خیابان ها روان شده و به مغازه های خود بازگشتند. تاكیدات شدید سازمان صمت و استانداری برای پلمب مغازه ها و مشاغل در ایام ایام عید تا حد زیادی، سكون را در شهر نگاه داشت ولی كم كم با تاریك شدن هوا چراغ های مغازه ها هم روشن می شد. با كركره های نیمه باز و شاگردانی كه بپای صاحب مغازه بودند تا هرگونه حضور ماموران را رصد كنند.
علی عباسی آرایشگر قمی در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: بعد از انتشار كرونا یك تا دو هفته مغازه ام را تعطیل كردم ولی اجاره مغازه و منزل، ماهی حداقل 2میلیون بود. علاوه بر آن قسط های بانك هم از طرفی من را برآن داشت كه قرنطینه شخصی را بشكنم و مغازه را باز كنم.
وی خاطرنشان كرد: وقتی مغازه را باز كردم مشتریان با ترس و لرز به مغازه می آمدند تا اینكه شب عید رسید ولی روشی را جایگزین روش قبلی كردم كه با پیامك به مشتری ها به اطلاع آنها رساندم كه با شماره و وقت قبلی به مغازه بیایند و حتی الامكان با ماسك وارد شوند. هر نیم ساعت هم مغازه و تمام وسایل را ضد عفونی می كنم تا مشكلی پیش نیاید.
وی در مورد خطرات كارش هم اظهار داشت: می دانم كارم با خطرات بسیاری مواجه می باشد ولی هم مردم از من تفاضا می كنند كه مغازه را باز كنم و هم خودم نمی توانم خرج زندگی را با این وضعیت تأمین كنم.
موسی كاظمی نانوای سنگكی در قم هم در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: از آغاز كرونا تا كنون به شكل مداوم به كار ادامه دادیم ولی با رعایت همه جوانب از روز اول سنگ بنای بهداشت را به شكل كامل در مغازه گذاشتیم.
وی اضافه كرد: پرهیز كامل از پذیرش پول نقد، فاصله یك تا دو متر افراد در نانوایی، تعبیه محلول ضد عفونی كننده و وسایل شستشوی دست، در اختیار قراردادن دستكش و پلاستیك نان و... از همه مسایلی است كه در این مدت در نانوایی رعایت شده است.
وی اظهار داشت: به نظر من پس از كرونا هم باید مردم از كارهایی كه قبلا می كردند دست بردارند و این شرایط را حفظ كنند. دلیلی ندارد دیگر كسی برای نان هم پول نقد بدهد. چونكه همین پول نقد منبع آلودگی است. همین موبایل های هم منبع آلودگی است و اگر هم تا كنون كسی این قدر به شستن دست اهمیت نمی داد، اشتباه می كرد.
وی در مورد همكاری مردم هم بیان نمود: خوشبختانه مردم در این مدت به شدت از این مسایل استقبال كرده و خودشان هم رعایت می كنند. البته هنوز افرادی هستند كه مقاومت دارند ولی خوشبختانه اغلب مردم مراعات می كنند و می خواهند این مشكل حل شود.
علی اویسی معلم قمی هم در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: مردم قم اهل رعایت اصول بهداشتی هستند. خوشبختانه یك سری مسایل در قم دیده می شود كه در گذشته وجود نداشت. مهمترین آن هم كنار رفتن یك سری كارهای اشتباه مثل حمل بیش از اندازه پول نقد. آنلاین شدن خیلی از خریدها و ارتباطات بوده است كه ترددهای غیر ضرور را كاهش داده است.
وی خاطرنشان كرد: خوشبختانه مردم قم با عنایت به روزهای سخت اواخر بهمن و اسفند با زندگی عادی و همزیستی با این ویروس رسیده اند و تلاش می كنند در مراودات خود مسایل ایمنی را رعایت نمایند. دیگر كسی بی مهابا در مكان های شلوغ حضور پیدا نمی كند و اغلب مردم تلاش می كنند به هر شكلی كه شده رعایت اصول بهداشتی را داشته باشند.
طرح فاصله گذاری اجتماعی در قم به مرحله هوشمند رسیده است و خیلی از مشاغل كار خویش را شروع كرده اند تا در محیط فعال اجتماعی رصد بهتری از رعایت اصول بهداشتی صورت گیرد تا میزان دقیق و واقعی سرایت و مقاومت اجتماعی برای شكست ویروس هم صورت گیرد. خوشبختانه قمی ها در این حوزه به شكل فعالی در صحنه حضور دارند و این وضعیت می تواند در آینده نزدیك شرایط جدیدی را برای شهر و استان رقم بزند.1399/01/26
19:09:27
5.0 / 5
2995
تگهای خبر: آنلاین , بانك , خرید , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تلاش قمی ها برای حفظ فاصله گذاری ایمن اجتماعی
نظر شما در مورد تلاش قمی ها برای حفظ فاصله گذاری ایمن اجتماعی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲