كاشت ۵۶۰ هزار اصله درخت در شهر تهران

كاشت ۵۶۰ هزار اصله درخت در شهر تهران به گزارش حراج كن ۵۶۰ هزار اصله از انواع درختان مقاوم و سازگار با شرایط آب و هوایی شهر تهران در هفته درختكاری و به مناسبت استقبال از سال نو كاشته می شود، همینطور از طرح جنگل كاری به مساحت ۱۲۹۰ مترمربع همراه با كاشت گلهای فصلی بهره برداری می شود.


به گزارش حراج كن به نقل از ایسنا، علی محمد مختاری، مدیر عامل سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران با تاكید بر این نكته كه هدف از اجرای این طرحها ارتقا كمی وكیفی فضای سبز به منظور استفاده بهینه شهروندان از امكانات موجود بوستانها و سایر قطعات فضای سبز است، اظهار داشت: بر مبنای پیشبینی و برنامه ریزی انجام شده درباره اجرای طرح درختكاری و همینطور طرح استقبال از نوروز اهم فعالیتهای اجرایی فراوانی همچون افزایش سرانه فضای سبز بخصوص در مناطق كم برخوردار، كاهش سرانه مصرف آب و جایگزینی سطوح چمنكاری با كاشت گونه های مناسب و مقاوم درخت و درختچه ای، ترویج فرهنگ درختكاری و.... در دست اقدام است.
وی افزود: كاشت ۵۶۰ هزار اصله از انواع درختان مقاوم و سازگار با شرایط آب و هوایی شهر تهران در تمامی معابر، حاشیه بزرگراه ها، گذرگاه ها، بوستان ها در شهر تهران كه تا آخر سال به اتمام خواهد رسید، همچون دیگر اقدامات انجام شده است.
مختاری از اجرای طرح كاشت نهال در باغچه منازل شهروندان از پانزدهم دیماه سال جاری با همكاری سامانه مدیریت شهری اطلاع داد و اظهار داشت: سامانه ۱۳۷به منظور ثبت در خواست شهروندان از مورخ دهم دیماه سال جاری با حضور اكیپهای مجهز و كارشناس جهت آموزش نحوه اصولی كاشت و نگهداری درخت به تعداد ۵۵ هزاراصله درخت اقدام نموده است.
به قول وی، توزیع بیشتر از ۲۵۵ هزار اصله درخت از انواع مختلف مثمر و غیر مثمر در هفته منابع طبیعی در ۱۲۰ بوستان در سطح شهر تهران جهت تحویل مجانی و عرضه آموزشهای لازم به شهروندان همچون اقدامات انجام شده در این راستا است.
مختاری با اشاره به اجرای طرح جنگلكاری به مساحت ۱۲۹۰ هكتار از اراضی كمربند سبز پیرامون شهر تهران افزود: این طرح با كاشت بیشتر از ۶۰۰ هزار اصله از انواع درختان پهن برگ و سایر گونه های گیاهی مقاوم و سازگار با شرایط آب و هوایی شهر تهران كه همزمان با هفته منابع طبیعی در پانزدهم اسفندماه به بهره برداری خواهد رسید.
مدیر عامل سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به اجرای ادامه طرح احیاء و ساماندهی درختان خیابان ولی عصر ( عج ) توضیح داد: این طرح، توسط سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران در زمستان سال ۱۳۹۶ در محدوده مناطق ۳، ۶ و ۱۱آغاز و تا ۹ فرردین ۱۳۹۷ تعداد ۷۴۰ اصله درخت چنار سالم با سن تقریبی ۸ تا ۱۲ سال در این محدوده كاشته شد.
وی ادامه داد: پارسال و در فاز دوم عملیات احیاء و ساماندهی درختان خیابان ولی عصر ( عج ) تعداد یك هزار و یكصد اصله درخت ۱۰ تا ۱۲ ساله به شیوه روت بال در ضلع غربی خیابان مزبور حدفاصل بزرگراه آیت اله هاشمی رفسنجانی تاچهارراه امام خمینی ( ره ) غرس شد.
مختاری با اشاره به جزئیات اجرای این طرح در فاز سوم عنوان كرد: در فاز سوم كه الان در دست اقدام است، تعداد یك هزار اصله درخت چنار با بن حداقل ۵۰ سانتیمتر به بالا و سن تقریبی ۱۰ تا ۱۲ سال به شیوه روت بال در محدوده مناطق ۳ و۶ در ضلع شرقی خیابان ولی عصر ( عج ) حدفاصل خیابان شهید بهشتی تا چهارراه شهید چمران كاشته میشود. در همین راستا گودالهایی در محلهای در نظر گرفته شده حفر شده و غرس درختان تا آخر اسفندماه به اتمام خواهد رسید.
وی با اشاره به كاشت گل فصلی و ایجاد فرش گل درتعدادی از بوستانها و میادین شهر تهران و اجرای جشنواره باغ گل لاله توضیح داد: گل در فرهنگ ایرانی همواره نماد عشق و محبت و یكی از زیباترین خلقت های آفریدگار بوده است بنابراین شهرداری تهران با هدف زیباسازی فضای شهری، بهبود كیفیت زیست محیطی، تاثیرگذاری مثبت در آلودگی هوا و ایجاد چشم انداز مناسب تلاش می كند تا جلوه ای كوچك از هنرمندی آفریدگار را در بوستان ها و معابر شهری، حاشیه بزرگراهها، رمپ و لوپها به نمایش گذارد. كه همراه با عطر دل انگیز خود شهروندان را به سمت خود جذب نماید و فضای مفرح و نشاط انگیزی را برای شهروندان و مسافرین نوروزی مهیا سازد.
مختاری تصریح كرد: در این طرح حداقل در ۵۳۰ نقطه در حاشیه بزرگراههای شهر تهران با توزیع مناسب فرش های گل با طرح ها و نشان های زیبا ایجاد خواهد شد. در طراحی فرش گل از انواع گونه های گل و گیاه های متنوع مقاوم و متناسب با شرایط اقلیمی استفاده می شود.
مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به اینكه در همین رابطه به صورت ویژه در یكی از بوستانهای واقع در محدوده منطقه ۳ كاشت ۱۷ واریته گل لاله به یاد شهدای معزز انجام گرفته است، افزود: این اقدام در سالهای اخیر باعث رضایت و استقبال فراوان شهروندان شده است و در طول اجرای آن گروههای مختلف مردمی ازتمامی مناطق شهر تهران جهت بازدید و همینطور ثبت خاطره و عكسبرداری به این بوستان رجوع می كنند.
به گزارش شهرنوشت، مختاری اضافه كرد: بازپیرایی و ترمیم فضای سبز حاشیه و رفیوژ بزرگراه شهید مدرس حدفاصل تقاطع خیابان ولی عصر ( عج ) تا میدان هفت تیر با استفاده از گونه های یكنواخت گیاهی مقاوم به شرایط آب و هوایی تهران و ترمیم زهكشی، ساماندهی دیواره ها با استفاده از گیاهان آویز و پوششی، استفاده از گیاهان برای پوشش نرده های آهنی، حذف درختان خشك و آفت زده و نصب حدود دو هزار گلجای و كاشت انواع گل های متنوع در چهارراهها و تقاطع های مهم در شهر تهران همچون دیگر اقدامات انجام شده است.
وی با اشاره به اسكان مسافرین عزیز نوروزی در بوستان های بزرگ ورودی شهر تهران افزود: به منظور اسكان موقت مسافران نوروزی و تأمین رفاه حال آنها كه در روزهای نوروز به صورت موقت ( دو تا سه ساعت) در شهر تهران اقامت دارند، در ورودی های شهر تهران بوستانهایی پیشبینی شده اند كه دارای امكانات رفاهی و مناسب جهت اطراق این عزیزان بوده و همینطور پذیرایی مختصری هم از آنها انجام می شود.1398/12/12
19:33:21
5.0 / 5
4009
تگهای خبر: جشنواره , طلا , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد كاشت ۵۶۰ هزار اصله درخت در شهر تهران
نظر شما در مورد كاشت ۵۶۰ هزار اصله درخت در شهر تهران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳