شهرداری اراك و بودجه ای كه روی هواست

شهرداری اراك و بودجه ای كه روی هواست به گزارش حراج كن ایسنا/مركزی روز گذشته صحن علنی شورای شهر اراك به مانند دو روز قبل خود به مبحث بررسی بودجه سال 99 شهرداری اراك اختصاص داشت، با این تفاوت كه از 11 عضو شورا تنها 6 نفر حاضر بودند و جلسه رسمیت داشت، اما حد نصاب نداشت.


بهرحال بعد از بررسی های بسیار در مبحث بودجه شهرداری اراك در سال ۹۹، علی محصولی پیشنهاد تصویب موارد بررسی شده از بودجه را داد كه پیمان رشیدی با اشاره به اینكه شورا نصاب ندارد، با این پیشنهاد مخالفت كرد، اما علیرضا مرادی و حامد آجرلو هم با پیشنهاد محصولی اعلام موافقت كردند.
صحن علنی بدون تصویب بودجه شهرداری اراك در ساعت ۱۸ به پایان رسید، اما ساعاتی بعد خبر از تصویب بودجه در جلسه غیرعلنی رسید.
حامد آجرلو در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: بودجه در جلسه غیرعلنی به تصویب رسید، اما احتمال دارد به سبب حدنصاب نداشتن این جلسه، این مصوبه مورد تایید كمیته تطبیق فرمانداری قرار نگیرد.
این جریان تنها یك سوال را در ذهن متبادر می كند كه چرا شورا با وجود اشراف به قوانین و حدنصاب نداشتن جلسه مبادرت به تصویب بودجه كه در واقع برنامه مالی یك سال آینده شهرداری اراك است، می كند؟!
بعد از انتشار خبری با این تیتر "غیبت ۵ عضو شورا مانع تصویب بودجه سال ۹۹ شهرداری اراك شد" بر روی خروجی خبرگزاری ایسنا، سعید نادری یكی از ۵ غایب صحن علنی روز گذشته شورای شهر اراك به ایسنا اظهار داشت: در مورد خبری كه در مورد شورا و غیب ۵ عضو انتشار یافته است باید بگویم، در جلسه قبل شورا گفته شد كه جلسات كمیسیون ها به صحن فوق العاده جهت بررسی بودجه اختصاص پیدا كند، اما در این خصوص رای گیری صورت نگرفت و به تبع آن مصوبه رسمی هم داده نشد، تنها رئیس شورا اعلام نمود و طبق همان اعلام، مقرر شد تغییرات به وجود آمده در بودجه تا پیش از جلسه در اختیار اعضا قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینكه حتی چیزی در مورد همین تغییرات به وجود آمده هم در اختیار اعضا قرار نگرفت، اظهار داشت: طبق آئین نامه داخلی شورا دستور جلسات باید یك هفته قبل به تصویب هیات رییسه شورا برسد و به اعضا اطلاع رسانی شود كه در هفته گذشته هم چنین اقدامی انجام نشد. از طرفی پس از عدم برگزاری جلسه هیات رییسه، بامداد دوشنبه( ۵اسفند) هم جلسه هیات رییسه شورا تشكیل شد و تصمیم گرفتند باتوجه به شیوع ویروس كرونا، جلسات شورا تا ۱۵ اسفند تعطیل شود.
نادری اشاره كرد: با توجه به این تصمیمات، ناگهان اعلام گردید كه جلسه صحن شورا برگزار و به سبب عدم حضور ۵ نفر بودجه مصوب نشده است و علاوه بر این در كانال رسمی شورای هم اعلام گردید كه بودجه تصویب گردید در صورتیكه اصلا جلسه روز گذشته شورای شهر مورخ پنجم اسفندماه رسمیت نداشته است چونكه جلسات با حضور ۸ نفر رسمی می شود.
پیرو این اظهارات و اقدامات صورت گرفته در جلسه روز گذشته شورا، كاوه فلك افلاكی سخنگوی شورای شهر و یكی از غایبان روز گذشته صحن علنی امروز در جمع برخی از خبرنگاران بیان نمود: تشكیل جلسه ملزوماتی دارد و یك جلسه شورا باید حتما با ۸ نفر از اعضا تشكیل گردد تا نصاب و رسمیت داشته باشد و بطور قطع در صورت حد نصاب داشتن یك جلسه، مصوبات آن قابل طرح در هیات تطبیق فرمانداری خواهد بود.
وی اشاره كرد: جلسه روز گذشته شورا حد نصاب نداشته است از طرفی مطابق ماده ۱۸ آئین نامه داخلی شورا برای دستور جلسه ای كه برای صحن عرضه می شود هیات رییسه پیشنهادات را از اعضای دریافت می كند، بررسی می كند و اعلام آن (نه انتخابات آن) یك هفته پیش از برگزاری جلسه صحن با رئیس شوراست.
فلك افلاكی با تاكید بر اینكه جلسه روز گذشته فاقد حد نصاب بوده و ماده ۱۸ هم رعایت نشده بوده، حتی اگر مصوبه بودجه به هیات تطبیق هم اعلام گردد با بررسی این نكات امكان دارد آن را تایید نكند، اظهار داشت: اینكه چرا همكاران و ۶ عضو حاضر در جلسه روز گذشته شورا با اشراف بر این ملزومات بودجه مصوب كرده اند باید خودشان پاسخگو باشند و شاید می توانند راهكاری را پیدا كنند.
وی افزود: بودجه ای كه از سوی شهرداری می رسد پیشنهاد است و شورا می تواند با بررسی آن رقم را افزایش یا كم كند، بودجه ۴۶۰ میلیارد تومانی از جانب شهرداری پیشنهاد شده است و شورا هر چه را مصوب كرد شهرداری ملزم به اجراست. اگر این رقم با بررسی دقیق افزایش یابد ایرادی نخواهد داشت.
سخنگوی شورای شهر اراك در مورد شیوع ویروس كرونا و احتمال تعویق جلسات شورا و تصویب بودجه با حضور همه اعضا بیان نمود: بطور قطع در موعد زمانی تعیین شده بودجه را تصویب و به شهرداری ابلاغ خواهیم كرد پس نگرانی وجود ندارد البته به سبب عدم رعایت قانون یاد شده برخی از اعضا در زمان تصویب حضور نداشتند ولی بطور قطع تا موعد مقرر كار انجام می شود.
فلك افلاكی اظهار نمود: به سبب اهمیت سلامت عمومی و جان شهروندان به مانند دیگر فضاها، اجتماعات عمومی كنسل اعلام شد، اما امروز با وجود اهمیت مبحث جلسه كمیته سلامت و پیش گیری از بیماری كرونا تشكیل شد، البته مهلت زمان تعیین شده جهت بررسی و تصویب بودجه برای شرایط عادی تعیین شده است، ولی در این شرایط امكان دارد زمان تمدید شود.1398/12/07
11:33:30
5.0 / 5
3912
تگهای خبر: طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شهرداری اراك و بودجه ای كه روی هواست
نظر شما در مورد شهرداری اراك و بودجه ای كه روی هواست
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳