مهر خبر می دهد؛

شكست باردیگر معامله گران فردایی در بازار ارز

شكست باردیگر معامله گران فردایی در بازار ارز حراج كن: روز گذشته بااینكه معامله گران فردایی، سودای گرانی ارز را در سر می پروراندند و در مقاطعی از روز، تلاش آنها منجر به افزایش نرخ تا 14250 تومان هم شد، اما امروز با حضور قوی بازارساز، نرخ شكست.به گزارش حراج كن به نقل از مهر، بازار ارز ظرف روز گذشته و امروز با برخی نوسانات و تحولاتی همراه بود كه باردیگر، كورسوی امیدی را در دل دلالان و معامله گران فردایی در خصوص جهش نرخ ارز روشن كرد. دلالان در معاملات فردایی تلاش كردند تا نرخ جهش گونه ای را به بازار تحمیل كرده و حتی در مقاطعی از روز نیز موفق شدند تا قیمت را تا مرز ۱۴، ۲۵۰ تومان هم بالا ببرند.
این تلاش معامله گران فردایی در غیاب صرافی های بانكی و حضور پرقدرت بازارساز در بازار حواله و اسكناس بود كه توانست نرخ را گرفتار نوسان كند؛ اما امروز با گشایش رسمی صرافی ها در نخستین روز هفته، سودای آنها نقش بر آب شده و الان با حضور پرقدرت بازارساز در بازار حواله و اسكناس، قیمت دلار در بازار تعدیل شده و روند نزولی به خود گرفته است.
در این میان بعضی از سوداگران بازار ارز، پس از انتشار خبر حمله تروریستی آمریكا در عراق كه منجر به شهادت مظلومانه سپهبد حاج قاسم سلیمانی شد، تلاش كردند تا در غیاب تعطیلی بازار رسمی ارز ایران، نرخ را گرفتار نوسان شدید كنند؛ اما امروز حضور پرقدرت بازارساز، مجدد تمام تلاش آنها را نقش بر آب كرد.
بر اساس گزارش میدانی خبرنگار مهر، الان بازار نسبت به روز گذشته تعدیل شده و نرخ در كانال ۱۳ هزار تومانی در خارج از صرافی های بانكی معامله می شود؛ این در حالیست كه بنا به اعلام رسمی صرافی ملی، قیمت هر اسكناس دلار آمریكا الان برای خرید ۱۳، ۳۸۰ تومان است و پیش بینی می شود كه باز هم نرخ پایین تر بیاید.
در عین حال، مجید شاكری، تحلیلگر مسائل اقتصادی نیز در كانال شخصی خود در فضای مجازی نوشت: در غروب پر غم شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، یك نكته ارزی قابل توجه است. با وجود افزایش نسبتاً سریع دلار فردایی تا عصر، پس از آن شاهد ثبات و بعد كاهش قیمت نسبی بودیم. این مساله باوجود آن بود كه عملاً بانك مركزی مداخله ای در بازار نداشت كه این، فارغ از محدودیت های روز جمعه برای مداخله از طرف بانك مركزی بوده است.

وی افزود: این كه حدود افزایش به صورت درونزا محدود است تا حد زیادی نشان میدهد بازیگران بازار اطمینان دارند بانك مركزی ابزار و قصد مداخله را دارد. همین طور به خوبی می دانند امكان اجرای معامله های سنگین برای مقابله با مداخلات بانك مركزی عملاً وجود ندارد.

شاكری افزود: طی دو هفته گذشته دو اتفاق یكی رسانه ای و یكی كمتر رسانه ای شده در بازار ارز رخ داده كه توانایی مقابله بازیگران با اراده بازارساز را شدیداً تحت تأثیر قرار داده كه اول، محدود شدن كل مبلغ قابل انتقال غیر حضوری به ۱۰۰ میلیون و دوم، و مهمتر و ناشنیده تر، افزایش شدید شیب پوزه ای بسته شده خارج از كشور بوده كه این دو سوژه مهم عملاً توان بازیگران برای بستن سمت ریالی معاملات شامل امروزی و فردایی را شدیداً تحت تأثیر قرار داده است.

وی افزود: عملاً حدود و شیب افزایش به دلیلهای فوق از كنترل خارج نمی گردد. افزایش امروز هم باوجود شدت افزایش خطر های سیاسی در غیبت مطلق مداخله بانك مركزی رخ داده و كسی نمی تواند آینده را پیش بینی كند؛ ولی به نظر می آید در خیلی از سناریوها نگرانی از كنترل خارج شدن نرخ ارز فعلاً به عنوان یك محدودیت مطرح نخواهد بود.


منبع:

1398/10/14
22:04:35
5.0 / 5
4319
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شكست باردیگر معامله گران فردایی در بازار ارز
نظر شما در مورد شكست باردیگر معامله گران فردایی در بازار ارز
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱