آیا جرم گوش خطرناك است؟

آیا جرم گوش خطرناك است؟ حراج كن: ماده ای به نام سرومن كه به آن جِرم گوش گفته می شود. بدن شما آنرا به صورت طبیعی تولید می كند و در واقع به محافظت از گوش شما كمك می نماید. جرم گوش شما را از گرد و غبار، ذرات خارجی محافظت میكند.به گزارش حراج كن به نقل از مهر، چرا گوش های شما جرم تولید می كنند؟ دلیل اینكه احساس تمیز كردن گوش ها ما را وسوسه می كند، ماده ای به نام سرومن است كه معمولاً به آن جرم گوش گفته می شود. بدن شما آنرا به صورت طبیعی تولید می كند و در واقع به محافظت از گوش شما كمك می نماید. جرم گوش شما را از گرد و غبار، ذرات خارجی محافظت می كند. همین طور از پوست كانال گوش در مقابل تحریكات ناشی از آب محافظت می كند. اگر جرم گوش نداشتید، احتمالاً گرفتار خارش و خشكی گوش هایتان می شدید. در شرایط عادی، جرم اضافی راه خودرا از كانال بطور طبیعی به خارج گوش پیدا می كند.
جرم، سرومن، وكس و موم گوش همگی اسامی هستند كه به ماده ای كه در كانال گوش تولید می شود، می گویند و بعنوان یك پاك كننده طبیعی در خارج از گوش عمل می كند و آزمایشات نشان داده است كه دارای خواص ضد باكتری و ضد قارچ است. جرم گوش بطور كلی مفیدست اما كانال گوش مسدود شده جرم می تواند موجب گوش درد، عفونت و سایر مشكلات شود. مقدار زیاد جرم گوش می تواند باعث كم شنوایی یا زنگ زدن در گوش شما شود.
هنگامی كه غدد شما بیشتر از حد لازم جرم ایجاد كند، ممكنست سخت شود و گوش را مسدود كند. هنگامی كه گوش خودرا تمیز می كنید، بطور تصادفی موم را عمیق تر فشار می دهید و جرم گوش موجب انسداد كانال می شود. موم یك دلیل شایع برای كاهش موقت شنوایی است.
در ۱۰ درصد از كودكان و خردسال، ۲۰ درصد از بزرگسالان و بیشتر از ۳۰ درصد افراد سالخورده جرم گوش جمع می شود تا جایی كه می تواند كانال گوش را بطور كامل مسدود كند. علت های تیر كشیدن گوش

علل ایجاد جرم گوش
برخی از افراد مستعد تولید بیش از اندازه جرم گوش هستند. با این وجود، جرم اضافی بطور خودكار منجر به انسداد نمی گردد. در حقیقت، شایع ترین علت انسداد كانال گوش، درمان های خانگی برای خارج كردن جرم گوش است. استفاده از گوش پاك كن پنبه ای، شمع یا سایر اشیا می تواند جرم را در كانال گوش به عقب هل دهد و انسداد ایجاد كند.
همچنین در صورت استفاده مكرر از هدفون، احتمال تولید جرم نیز بیشتر است. آنها می توانند سهواً مانع از بیرون آمدن جرم گوش شوند و موجب انسداد شوند.
علائم ایجاد جرم گوش شامل موارد زیر است:
· كم شنوایی ناگهانی یا جزئی، كه معمولاً موقتی است
· زنگ زدن یا وزوز گوش است
· احساس پر بودن در گوش
· درد گوش
ایجاد جرم گوش غیرمترقبه می تواند منجر به عفونت شود. كه علایم زیر را ایجاد می كند:
· درد شدید در گوش
· درد گوش كه فروكش نمی كند
· ترشح از گوش
· تب
· سرفه
· كم شنوایی مداوم
· بویی از گوش شما می آید
· سرگیجه
توجه به این نكته لازم است كه كاهش شنوایی، سرگیجه و گوش درد دلیلهای زیادی دارد. اگر هر یك از این علایم مكرر است به متخصص بازگشت كنید. ارزیابی كامل شنوایی می تواند در تعیین اینكه آیا این مشكل ناشی جرم گوش باشد، كمك می نماید.

جرم گوش در كودكان
گوش كودكان مانند بزرگسالان، بطور طبیعی جرم گوش تولید می كنند. بااینكه برداشتن جرم ممكنست وسوسه انگیز باشد، انجام این كار می تواند به گوش كودك شما لطمه برساند.
اگر گمان می كنید كودك شما دارای جرم گوش یا انسداد است، بهتر است به متخصص شنوایی بازگشت كنید. متخصص همین طور ممكنست هنگام معاینات منظم گوش متوجه جرم بیش از اندازه شود و آنرا در صورت ضرورت خارج كند. همچنین، اگر متوجه شدید كودك شما از انگشت یا اشیا دیگر در گوش استفاده می نماید، بهتر از متخصص بخواهید تا گوش او را معاینه كند.
جرم گوش در بزرگسالان
جرم گوش نیز در بزرگسالان مسن می تواند مشكل ساز باشد. بیشتر موارد كم شنوایی انتقالی در بزرگسالان مسن در اثر ایجاد جرم گوش است. این موجب خفگی صداها می شود. سمعك همین طور می تواند به انسداد جرم كمك نماید.
چگونه از شر بیش از اندازه جرم گوش خلاص شویم؟
شما هیچ گاه نباید اهتمام كنید خودتان به خارج كردن جرم گوش اقدام كنید. این می تواند لطمه بزرگی به گوش شما وارد كند و منجر به عفونت یا كاهش شنوایی شود.
در صورت ضرورت فقط در قسمت های بیرونی گوش خود از گوش پاك كن استفاده كنید.
نرم كننده های جرم گوش
برای نرم كردن جرم گوش، می توان قطره هایی كه مخصوصاً برای این منظور ساخته شده اند، بهره برد كه البته باید به تشخیص متخصص استفاده كنید. همین طور می توانید از مواد زیر استفاده كنید:
· روغن معدنی
· آب اكسیژنه
· كاربامید پراكسید
· روغن بچه
· گلیسرین
شست و شوی گوش:
راه دیگر برای از بین جرم گوش، شست و شو است. كه توسط متخصص انجام می شود. برای از بین بردن جرم، متخصص ممكنست از موارد زیر استفاده كند:
· شست و شو
· مكش
· كوروت، كه یك ابزار كوچك و منحنی است
دستورالعمل های پزشك خودرا برای مراقبت های بعدی با دقت دنبال كنید.
اكثر افراد پس از برداشتن جرم گوش به خوبی عمل می كنند. شنوایی اغلب بلافاصله به حالت عادی برمی گردد. با این وجود، بعضی از افراد مستعد تولید بیش از اندازه موم هستند و باردیگر با این مشكل روبرو خواهند شد.
هشدار در مورد شمع گوش!
شمع های گوش بعنوان درمانی برای خارج كردن جرم گوش و سایر شرایط به بازار عرضه می شوند. با این وجود به مصرف كنندگان آگهی می دهیم كه این محصولات ممكنست ایمن نباشند.
این روش درمانی همین طور بعنوان گوش كشی یا درمان حرارتی گوش شناخته می شود. این شامل قرار دادن یك لوله روشن از پارچه پوشیده از موم زنبور عسل یا پارافین در گوش است. نظریه این است كه مكش تولید شده موم را از كانال گوش بیرون می كشد. استفاده از این شمع ها می تواند منجر به موارد زیر شود:
· سوختگی گوش و صورت
· خون ریزی
· سوراخ شدن پرده گوش
· جراحات ناشی از چكیدن موم
· خطر آتش سوزی
این می تواند خصوصاً برای كودكان خردسال كه هنوز در ثابت بودن مشكل دارند خطرناك باشد.
در كلینیك شنوایی و سمعك نجوا تمام ارزیابی های مربوط به شنوایی و تعادل در كودكان و بزرگسالان انجام می شود و تیمی مجرب سمعك مناسب را تجویز و تنظیم می كند.
این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1398/10/08
11:06:42
5.0 / 5
4600
تگهای خبر: ابزار , ارز , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آیا جرم گوش خطرناك است؟
نظر شما در مورد آیا جرم گوش خطرناك است؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴