مهر خبر می دهد

ابلاغ ضوابط توزیع برنج وارداتی

ابلاغ ضوابط توزیع برنج وارداتی حراج كن: یك مقام مسئول با اشاره به اینكه اختلاف میان نرخ مصوب برنج با بازار آزاد معنادار نیست، استانها را مكلف كرد تا از رسیدن كالا با نرخ مصوب به مصرف كنندگان شامل خانوار، مصارف عمده اطمینان حاصل نمایند.به گزارش حراج كن به نقل از مهر، عباس قبادی، دبیر كارگروه تنظیم بازار با اشاره به اینكه اختلاف میان نرخ مصوب برنج با بازار آزاد معنادار نیست، استانها را مكلف كرد تا از رسیدن كالا با نرخ مصوب به مصرف كنندگان شامل خانوار، مصارف عمده اطمینان حاصل نمایند.
متن كامل نامه عباس قبادی، دبیر كارگروه تنظیم بازار در مورد واردات برنج به شرح زیر است:
سازمان صنعت، معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب كرمان
موضوع: ضوابط و دستورالعمل ترخیص و توزیع انواع برنج های وارداتی
سلام علیكم
احتراما پیرو بخشنامه شماره ۱۷۶۷۷۶/۶۰ مورخ ۹۸.۶.۳۰ كارگروه تنظیم بازار و با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به كالای برنج وارداتی، بدینوسیله ضوابط و دستورالعمل ترخیص و توزیع انواع برنج های وارداتی به شرح ذیل ابلاغ می گردد:
برنج پاكستانی سوپر گرنل و ۱۱۲۱ سفید پاكستانی
با عنایت به حاشیه بازار به وجود آمده برای این نوع برنج خصوصاً در استان های پرمصرف ضمن ارسال خلاصه سهمیه های تخصیصی (تا این تاریخ) به استانها در چارچوب جدول پیوست و با عنایت به تصمیمات جلسه كمیته رصد و پایش توزیع برنج وارداتی سوژه نامه شماره ۲۲۷۸۶۸/۶۰ مورخ ۹۸.۸.۲۶ مقرر گردید:
۱-ضوابط ترخیص:
تمام صاحبان محموله های برنج پاكستانی انواع فوق تا تعدیل نرخ حاشیه بازار این كالا در سطح قیمت های مصوب (با مسئولیت كنترل توسط دبیرخانه تنظیم بازار) مكلف به سپردن تعهد محضری به GTC (شركت بازرگانی دولتی ایران) و ستاندن مجوز ترخیص از دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار و انتخاب شناسه انبارهای مجاز از سامانه جامع انبار می باشند.
۲-ضوابط توزیع:
۲-۱-تمامی واردكنندگان برنج پاكستانی از نوع سوپركرنل و ۱۱۲۱ سفید پاكستانی موظفند ۳۰ درصد از برنج های وارداتی خودرا با تخصیص سهمیه از طرف دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار در ازای دریافت وجه به شبكه های معرفی شده سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها همچون سازمان میادین میوه و تره بار، فروشگاه هخای زنجیره ای و تعاونی ها (اتكا، اسكاد، اتما، مصرف محلی، فرهنگیان) و صنوف منتخب به صورت كاملا كنترل شده توزیع و از رسیدن این كالا به نرخ مصوب به مصرف كننده اطمینان حاصل شود:
تبصره یك: با عنایت به وابستگی تامین برنج برای ماه های بعد به وجوه ریالی حاصل از فروش سهمیه برنج وارداتی، استانها مكلفند حداكثر ظرف ۱۰ روز از زمان تخصیص سهمیه نسبت به تعیین شبكه و صدور حواله اقدام نمایند.
تبصره ۲: در توزیع سهمیه دقت شود كه هر گونه عدم كیفیت یا وجود آفات و حشرات احتمالی بر عهده صاحب برند بوده و می بایست سریعا نسبت به جایگزین كالای مشابه بدون ایراد اقدام نماید.
۲-۲- درباب برنج پاكستانی تمامی واردكنندگان مجازند ۷۰ درصد برنج پاكستانی از انواع فوق الذكر را با قیمت مصوب و مستقیما بوسیله شبكه های توزیع مجاز همچون تعاونی ها، فروشگاه های زنجیره ای، بنكداران خرده فروشی ها و... مطابق برنامه قبل اقدام نمایند (با توجه به سابقه توزیع برنج و شبكه هایی كه از گذشته دراین زمینه فعالیت می
نموده اند عدم تخصیص برنج به این شبكه به مفهوم بازگشت بنكداران به بازار و ایجاد حاشیه بازار خواهد شد) منتهی در این بخش نیز ترخیص برنج منوط به انتخاب شناسه انبار از سامانه جامع انبارها درزمان ترخیص و ثبت كلیه مقادیر توزیع و فروش توسط وارد كننده با ذكر نام عامل در سامانه جامع تجارت داخلی می باشد. بدیهی است استانها می بایست ضمن رجوع به سامانه جامع تجارت داخلی نسبت به كنترل شبكه مجاز و حصول اطمینان از رسیدن كالا با نرخ مصوب به مصرف كنندگان شامل مصارف خانوار، مصارف عمده شامل دانشگاه ها، پادگان ها، رستوران ها و... و. اطمینان حاصل نمایند.
انواع برنج هندی ۱۱۲۱، پاكستانی ۳۸۶ و سایر انواع برنج:
۱- ضوابط ترخیص:
كلیه صاحبان محموله های برنج از انواع فوق مكلف به انتخاب انبار (شناسه) در سامانه جامع انبارهای وزارت صمت و با عنایت به تعهد محضری ستاندن شده در زمان ثبت سفارش نیاز به سپردن مجدد تعهد محضری به GTC و ستاندن نامه از دفتر برنامه ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار نمی باشد.
۲- ضوابط توزیع:
با عنایت به عدم اختلاف مدلول دار حاشیه بازار این نوع برنج نسبت به نرخ های مصوب اعلامی سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولید كنندگان (به طور مثال ۱۱۲۱ هندی با سقف قیمت ۸۰۰۰ تومان در بیشتر استانها زیر این قیمت عرضه می شود) پروسه توزیع و فروش این نوع برنج به شرح ذیل می باشد:
وارد كنندگان نسبت به توزیع برنج های هندی، پاكستانی ۳۸۶ و سایر انواع برنج با قیمت مصوب بوسیله شبكه های توزیع مجاز همچون تعاونی ها، فروشگاه های زنجیره ای، بنكداران خرده فروشی ها و... مطابق برنامه قبل اقدام نمایند. در این بخش نیز ترخیص برنج منوط به انتخاب شناسه انبار از سامانه جامع انبارها در زمان ترخیص و ثبت كلیه مقادیر توزیع و فروش توسط وارد كننده با ذكر نام عامل در سامانه جامع تجارت داخلی می باشد.
بدیهی است استانها می بایست ضمن رجوع به سامانه جامع تجارت داخلی نسبت به كنترل شبكه مجاز و حصول اطمینان از رسیدن كالا با نرخ مصوب به مصرف كنندگان شامل مصارف خانوار، مصارف عمده اطمینان حاصل نمایند و موارد تخلف احتمالی را به سرعت پیگیری و اقدام قانونی را انجام بدهند.


منبع:

1398/09/27
15:17:33
5.0 / 5
4494
تگهای خبر: ارز , بازار , برند , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ابلاغ ضوابط توزیع برنج وارداتی
نظر شما در مورد ابلاغ ضوابط توزیع برنج وارداتی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳