خط مشی 10 ساله كشور در حوزه سیلاب ها مشخص شد

خط مشی 10 ساله كشور در حوزه سیلاب ها مشخص شد به گزارش حراج كن رئیس كارگروه محیط زیست هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها، نقش محیط زیست در كنترل سیلاب ها را بسیار موثر عنوان نمود و اظهار داشت: طبق گزارش تهیه شده مشخص شد اگر به سوژه حفظ محیط زیست و همین طور تالاب ها توجه گردد، علاوه بر حفظ آب از وقوع سیل و همین طور خسارت های مالی زیاد جلوگیری می شود.


به گزارش حراج كن به نقل از ایسنا، دكتر غلامرضا مكنون در نشست خبری امروز كه به منظور ارائه گزارش اولیه سیلاب ها در ساختمان مركزی دانشگاه تهران برگزار شد، این گزارش را علمی و بی طرفانه توصیف كرد و اظهار داشت: گزارش نهایی سیلاب های اخیر خط مشی كشور را در حوزه سیلاب ها و محیط زیست برای ۱۰ سال آینده مشخص می كند.
ایشان سپس اشاره كرد: در كارگروه محیط زیست بررسی سیلاب های اخیر ما عوامل محیطی پیش گیری از بروز سیل را مورد بررسی قرار دادیم و به این نتیجه رسیدیم كه تالاب ها و محیط زیست هم می توانند نقش موثر و كلیدی در پیش گیری از وقوع سیل داشته باشند. در واقع تالاب ها به سبب خاصیت هایی كه دارند می توانند هم آب را جذب كنند و هم در حفظ آب نقش داشته باشند.
مكنون اشاره كرد: با عنایت به این كه در استان گلستان سه تالاب بزرگ وجود داشت، اگر این تالاب ها حفظ می شدند، می توانستند در جذب و حفظ آب همانند مخازن سد عمل كنند و آب ها را ذخیره كنند. بدین سبب لازم است در حفظ تالاب های كشور جدیت بیشتری داشته باشیم تا از بروز اتفاقات سیل در مناطق دیگر جلوگیری شود.
رئیس كارگروه محیط زیست هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها اشاره كرد: متاسفانه اتفاقی كه افتاده، این است كه خیلی از تالاب ها در كشور خشك شده و به عنوان مركز تولید گرد و غبار به شمار می روند. بطوریكه در فروردین سال ۹۶ ما یك میلیون و ۱۲۸ هكتار تالاب داشتیم و این میزان امروزه به ۵۶۶ هزار تالاب رسیده است و ۳۰ درصد گرد و غبارهای كشور از این محل ها تولید می شود.
مكنون اشاره كرد: رئیس جمهور در یكی از سوالات خود كه به هیات ویژه سیلاب های اخیر ارسال كردند، پرسیدند آیا محیط زیست می تواند به كنترل سیل كمك نماید كه در پاسخ به این پرسش به صورت علمی ثابت كردیم كه اگر محیط زیست حفظ شود، نقش بسیار مهمی در كنترل سیل ایفا می كند؛ ضمن این كه خیلی از هزینه های حاصل از مشكلات زیست محیطی را می كاهد.
منبع:

1398/07/23
14:49:36
5.0 / 5
4531
تگهای خبر: تولید , كشور , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد خط مشی 10 ساله كشور در حوزه سیلاب ها مشخص شد
نظر شما در مورد خط مشی 10 ساله كشور در حوزه سیلاب ها مشخص شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵