بازدید دو عضو شورای شهر از تكیه شوفرها و خانه پدری صادق هدایت

بازدید دو عضو شورای شهر از تكیه شوفرها و خانه پدری صادق هدایت به گزارش حراج كن دو عضو شورای شهر تهران از حسینیه بزازها، تكیه شوفرها و خانه یك نقاش مكتب قهوه خانه ای همراه با تیم تهران گردان بازدید كردند و مسجدجامعی اظهار داشت: اصطلاح «پامنبری» از حسینیه بزازها رواج پیدا كرد.به گزارش حراج كن به نقل از ایسنا، احمد مسجدجامعی بامداد امروز در نخستین جمعه محرم به همراه تیم تهران گردان از هیات های عزاداری شهر تهران بازدید كرد و در ابتدای بامداد جمعه با حضور در تكیه شوفرها با اشاره به اینكه در سال ۱۳۲۴ رانندگان ماشین های تهران – كرج كه در میدان قزوین مستقر بودند در روزهای عزاداری امام حسین (ع)، تكیه ای را در كوچه صدف ایجاد می كنند، اظهار داشت: از آن تاریخ به بعد عزاداری ایام محرم در این تكیه كه به همت شوفرهای خط تهران – كرج به وجود آمد، برگزار می گردد.

وی اضافه كرد: به مرور زمان این تكیه در یك گاراژ برپا می شود. حالا نسل سوم شوفرها این تكیه را برگزار می كنند و ۱۰ شب تعزیه ایام محرم داخل این تكیه برگزار می گردد.

این عضو شورای شهر با اشاره به اینكه تكیه شوفرها با گذشت سال ها هنوز چراغ تعزیه را روشن نگه داشته است، اظهار داشت: نكته قابل توجه در مورد این تكیه پرده های منحصر به فرد آن است كه تابحال من در هیچ جا این پرده های عاشورایی را ندیده ام و بهتر است این پرده ها ثبت و ضبط شود و آنرا قاب نماییم تا بر اثر مرور زمان از بین نرود.

در ادامه احمد مسجدجامعی به همراه تهران گردان به خانه مهدی طالعی نیا - از نقاشان مكتب قهوه خانه ای - رفت و از آخرین پرده وی كه هنوز تمام نشده است، بازدید نمود. طالعی نیا در تشریح خصوصیت های پرده عاشورایی اش اظهار داشت: این پرده در ابعاد ۱.۵ تا ۴ متر كشیده شده است كه مانند همه پرده های عاشورایی دارای نظم خاصی است بگونه ای كه حضرت ابوالفضل (ع) سوار بر اسب در وسط پرده، شیر در سمت چپ و مار هم در سمت راست قرار دارد.

وی با اشاره به اینكه این پرده جامع ترین پرده عاشورایی است كه از سفر مكه تا خرابه شام و دیدار با یزید را روایت می كند، اظهاركرد: این تابلو در سه طبقه زمین، دوزخ و آسمان طراحی شده است.

طالعی نیا با اشاره به اینكه شكل گیری پرده های عاشورایی از زمان صفویه رواج پیدا كرده است، اظهار داشت: یكی از خصوصیت های این پرده این است كه حضرت ابوالفضل (ع) به علت ادبیات حماسی كه داریم و از بعد پهلوانی در مركز قرار دارد.

وی اضافه كرد: چند سالی است كه می گویند شمایل و چهره نباید مشخص شود. تا سال قبل مكانی در وزارت ارشاد به نقاشان پرده هایی عاشورایی اختصاص داده شده بود اما متاسفانه از سال قبل این مكان را از ما گرفته اند و من به شخصه در خانه ام نقاشی می كنم و برای آنكه بوی رنگ بیرون نرود، درها را می بندم اما به نظر نمی رسد این نقاشی های پرده ای به علت اینكه چهره ها مشخص است در معرض دید عموم قرار گیرد.

در ادامه اعضای تیم تهرانگردی به حسینیه «بزازها» رفتند و احمد مسجد جامعی با اشاره به اینكه حسینیه بزازها نخستین حسینیه صنفی در تهران است، اظهار داشت: آداب پذیرایی و عزاداری هر صنف متفاوت می باشد و در گذشته در این هیات ۱۴۱ ساله روضه خوان و سخنران جاهای مخصوصی داشتند كه بسته به علاقه مردم آنها یا دور سخنران و یا دور نوحه خوان جمع می شدند كه لفظ پامنبری از آنجا باب شد.

در بازدید از حسینیه بزازها محسن هاشمی - رئیس شورای شهر تهران - هم به تیم تهران گردان پیوست.

مسجد جامعی در ادامه با همراهی محسن هاشمی به خانه پدری صادق هدایت در مجاورت بیمارستان امیر اعلم رفت و با اشاره به اینكه این خانه در سال ۷۸ به ثبت میراث فرهنگی رسیده است، اظهار داشت: از آن زمان به بعد این خانه را نه حفظ نموده و نه تخریب كرده اند و به همان حالت رها شده است.

وی با اشاره به تبدیل شدن این خانه به كتابخانه، معاونت آموزشی و بسیج بیمارستان امیر اعلم اظهاركرد: خاندان هدایت یك خاندان معروف هستند كه سه تكیه در تهران دارند و مسجد هدایت كه محل سخنرانی آیت الله طالقانی هم بوده از شهرت بیشتری برخوردار می باشد.

در ادامه مسجدجامعی و هاشمی به دیدار یكی از پرده خوانان قهوه خانه ای رفتند و از او كه در بستر بیماری بود دلجویی كردند.

به گزارش حراج كن به نقل از ایسنا، در ادامه تهران گردان به ایستگاه مترو قیطریه رفتند و از دو نقش برجسته این ایستگاه بازدید نمودند. مسجد جامعی اظهار داشت: یكی از این نقش برجسته ها مربوط به طرحی از نماز عید فطر سال ۵۷ است كه به اقامت دكتر مفتح برپا شد.

وی با اشاره به اینكه ایستگاه مترو قیطریه یك ایستگاه نمونه است كه بر مبنای استانداردهای پدافندی ساخته شده و در مقابل هر گونه تهاجمی مقاوم است، اظهاركرد: ۵۰۰۰ نفر در این ایستگاه مترو می توانند اسكان داشته باشند و جای سوال است كه چرا این نوع ساخت پدافندی مترو ادامه پیدا نكرده است؟
1398/06/15
23:15:57
5.0 / 5
4962
تگهای خبر: آموزشی , طلا , نقاشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بازدید دو عضو شورای شهر از تكیه شوفرها و خانه پدری صادق هدایت
نظر شما در مورد بازدید دو عضو شورای شهر از تكیه شوفرها و خانه پدری صادق هدایت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳