رئیس كمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران تاكید كرد

ضرورت توجه جدی به جایگاه هنرمندان برای تحقق شهری پرنشاط

ضرورت توجه جدی به جایگاه هنرمندان برای تحقق شهری پرنشاط به گزارش حراج كن، رئیس كمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تقدیر اردشیر رستمی - بازیگر نقش شهریار - از اقدامات شورای شهر تهران در حوزه هنر بر ضرورت توجه جدی به ساحت هنرمندان و جایگاه آنها برای تحقق شهری دلنشین و پرنشاط تاكید نمود.به گزارش حراج كن به نقل از ایسنا، محمد جواد حق شناس در یكصد و پنجاه و دومین جلسه علنی شورای اسلامی تهران در نطق قبل از دستور خود با تاكید بر ضرورت توجه به ساحت هنر و جایگاه هنرمندان اظهار داشت: سخن گفتن از هنر و هنرمندان این مرز و بوم و بزرگان فرهنگ و نام آوران آن در پیشگاه شما و مردم بزرگ و فرهیخته پایتخت زمزمه ای است همدلانه، مردم ایران زمین همواره هنر را ستوده و گرامی داشتند.

وی با اشاره به بیت «اگر در سرت هوای وصال است حافظا باید كه خاك درگه اهل هنر شوی»، اظهاركرد: سعدی شیرین سخن هم چنین می گوید« هنر باید و فضل و دین و كمال كه گاه آید و گه رود جاه و مال» حال از خود می پرسیم هنر در شهر تهران چه جایگاهی دارد شهر تهران برای هنرمندان چه دارد و هنرمندان تهران برای شهر چه ارمغانی دارند؟

حق شناس افزود: شاید ندانیم كه طی سال های گذشته طرح و لایحه ای در شورای شهر برای ارج گذاشتن به هنر و هنرمندان این شهر به تصویب رسیده است. بدیهی است كه هنرمندان هم حقی در این شهر دارند. شهر به هنر و هنرمندانش می بالد. در حقیقت هنرمندان ما سفیران عشق، محبت، فرهنگ و هنر شهر هستند و سرمایه های پرارزش میهن به حساب می آید.

این عضو شورای شهر تهران تصریح كرد: امروزه شهرها و ابرشهرها با انسان معنا می شوند و هویت خویش را از انسان می گیرند. مشاهیر، دانشمندان و هنرمندان مایه فخر شهر و همشهریان می شوند و به شهر هویت می بخشند و نام پیشقراولان دین و علم و دانش و فرهنگ و هنر با افتخار بر پیشانی شهرها می درخشد. اساسا تندیس های آنان در میدان ها و گذرگاه های شهری افتخارآفرینی می كنند.

حق شناس خاطرنشان كرد: شاید به رسم سنت دیرینه پاسداری و قدرشناسی از بزرگان و نام آوران، نامگذاری چند كوچه و خیابان به نام مشاهیر و هنرمندان شهر گامی كوچك در انجام وظیفه ما باشد. شاید بتوانیم با چند كتاب و سردیس و چند بزرگداشت ارادت خود به هنرمندان و مشاهیر شهر نشان دهیم.

وی افزود: اما بی هنری خواهد بود اگر به همین بسنده نماییم كه سرمایه هنر و فرهنگ ما بسیار گران سنگ است و وجه تمایز فرهنگ ایرانی و اسلامی ما در همین مبحث است، اگر مقرر است شهر ما شهری انسان محور باشد و اگر مقرر است در عرصه فرهنگ و هنر سخنی برای گفتن داشته باشیم یا بخواهیم شهری زیبا و دلنشین و پرنشاط و آرامش بخش بسازیم و در آن زندگی نماییم لازم است توجه جدی به هنر و هنرمندان و دانشمندان و شاعران سرزمینمان داشته باشیم.

رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با تاكید بر این كه هنر را درمانی بر دردهای این شهر می دانم، اظهار داشت: باور كنید كه هنر نشاط و زندگی به مردم و سرمایه اجتماعی به نظام می بخشد. هنر برای اقتصاد رونق، برای فرهنگ فروغ و زیبایی و برای سیاست لطافت و برای اجتماع مهربانی به ارمغان می آورد.

وی اضافه كرد: كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شهر نخستین گام در پشتیبانی از هنر و هنرمندان در عرصه های مختلفی مثل سینما، تئاتر، خوشنویسی، نقاشی، معماری، گرافیك و مشاهیر ادبی و شعر با حمایت اعضای شورا و كمیسیون تخصصی در نام گذاری خیابان ها و معابر برداشته است.

حق شناس افزود: برنامه تجلیل از مفاخر و چهره های فرهنگی تهران در واقع تلاشی در همین راستا است. در این برنامه لیستی از بزرگان و نام آوران حوزه های مختلف اهل و ساكن شهرمان را برپایه مشورت و مشاركت جمعی آماده كردیم و می كوشیم آغازی مناسب و در خور برای مسیری باشد كه به آینده اتصال می یابد. نام هایی از حوزه های دین، قرآن پژوهی، ادبیات، معماری، خوشنویسی، موسیقی، سینما، نقاشی و … در لیست پیشنهادی جای گرفته است تا بعد از بررسی و تصویب در پیشانی معابر شهری قرار گیرد.

وی تصریح كرد: می كوشیم تا این نام ها را با انتشار كتاب های فاخر و معتبر یا ساخت و قراردادن سردیس های زیبا و هنرمندانه و برگزاری مراسم، یادواره و بزرگداشت در حافظه تاریخی و هویت بشری و شكلی و فرمی شهرمان ثبت و ماندگار نماییم.

حق شناس خاطرنشان كرد: بعد از نامگذاری هایی كه در شورای شهر به نام نام آوران فرهنگ، شعر و ادبیات و هنر صورت گرفت، انجمن های تخصصی و هنرمندان شهر هر یك به طریقی مراتب قدرشناسی و سپاس خویش را نسبت به اعضای شورا اعلام نمودند. امروز هم یكی از هنرمندان نام آور شهر من با تقدیم آثاری هنری زیبایی خود به شورای شهر آماده است تا مراتب قدردانی خویش را با این حضور رسماً بیان كند.

وی در انتها اظهار داشت: آن چه برای خود، برای شورا، برای این شهر و مدیریت شهری به ارمغان آمده است اعتماد، مشاركت و همراهی هنرمندان شهر است و این همان سرمایه اجتماعی است كه باید بر دیده منت بگذاریم. در این راه آمادیم تا از مشاركت، همفكری و همراهی شهروندان چه در چارچوب فردی و چه قالب جمعی بهره مند شویم و در این میان از اعضای شورا همدلی و همراهی و حمایت را طلب می نماییم.
1398/04/09
00:59:09
5.0 / 5
5077
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , نقاشی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ضرورت توجه جدی به جایگاه هنرمندان برای تحقق شهری پرنشاط
نظر شما در مورد ضرورت توجه جدی به جایگاه هنرمندان برای تحقق شهری پرنشاط
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲