بانك عامل اعلام كرد

پرداخت هزار میلیارد تومان وام مسكن در فروردین و اردیبهشت امسال

پرداخت هزار میلیارد تومان وام مسكن در فروردین و اردیبهشت امسال به گزارش حراج كن بانك عامل بخش مسكن طی دو ماه ابتدایی سال جاری ۱۷ هزار و ۳۴۴ فقره تسهیلات خرید مسكن به ارزش ۹۳۳ میلیارد و ۸۶۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به متقاضیان سراسر كشور پرداخت كرد.به گزارش حراج كن به نقل از بانك عامل بخش مسكن، گزارش عملكرد دو ماه نخست سال ۹۸ از حجم تسهیلات دهی این بانك در بخش های مختلف ساخت، خرید و جعاله بازار مسكن نشان می دهد: طی ماه های فروردین و اردیبهشت امسال، بانك مذكور بعنوان بانك عامل این حوزه به صورت فعال و مؤثر در جهت ساماندهی و ایجاد تعادل در بازار فعالیت نموده است.
مطابق با آمار انتشار یافته مربوط به تسهیلات اعطایی در سه بخش مذكور، این بانك طی دو ماه ابتدایی امسال در بخش خرید مسكن معادل ۱۷ هزار و ۳۴۴ فقره به ارزش ۹۳۳ میلیارد و ۸۶۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات پرداخت كرده است.
بررسی ها از آن حكایت می كند كه تسهیلات اعطایی در بخش خرید مسكن طی دو ماه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزش ریالی معادل ۳.۹ درصد افزایش داشته كه بعنوان نقطه قوت كارنامه تسهیلات دهی این بانك به حساب می آید.
البته حجم تسهیلات اعطا شده در این بخش به میزان اندكی معادل ۳.۶ درصد نسبت به دو ماه ابتدایی سال قبل كاهش را نشان داده است. كاهش اندك حجم تسهیلات اعطا شده به این بخش از بازار مسكن در مقایسه با افت حجم معاملات طی این ماه قابل توجه و بعنوان یك نقطه امید است.
روند نزولی تقاضای مؤثر در بازار مسكن
آمار رسمی انتشار یافته از وضعیت تحولات بازار مسكن به لحاظ حجم معاملات خرید و فروش مسكن از آن حكایت می كند كه تقاضای مؤثر در بازار مسكن طی ماه های ابتدایی امسال در شهرهای تهران و همچنین سایر كلانشهرها و شهرهای بزرگ كشور به علت رشد قیمت و كاهش قدرت خرید در یك روند نزولی قرار گرفته و نشانه های اولیه خروج بازار مسكن از دوره رونق به تدریج نمایان شده است.
به طوری كه حجم معاملات انجام شده در این بخش در شهر تهران بیشتر از ۲۰ درصد و در سایر شهرهای بزرگ در حدود ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افت داشته است این در شرایطی است كه حجم تسهیلات اعطایی به بازار خرید مسكن فقط ۳ درصد كاهش را تجربه كرده است. این مورد نشان داده است بخش عمده و قابل توجه متقاضیان باقی مانده و فعال در بازار مسكن با استفاده از تسهیلات خرید بانك مسكن موفق به انجام معامله شده اند. به این معنا كه تسهیلات خرید مسكن به یك اهرم نجات بازار از ورود به یك دوره ركود مطلق تبدیل گشته است.
ارزش وام های اعطایی ساخت مسكن، ۱۷ درصد تسهیلات خرید
علاوه بر بخش خرید، گزارش عملكرد منتشرشده از بازه زمانی مذكور نشان داده است تسهیلات اعطایی به بخش ساخت هم معادل یك هزار و ۴۴۶ فقره به ارزش ۱۷۷ میلیارد و ۶۶۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان طی دو ماه ابتدایی سال جاری بوده است.
۲۱۴ میلیارد تومان وام جعاله پرداخت شد
در عین حال بانك مسكن طی این مدت به بخش جعاله مسكن هم معادل ۱۲ هزار و ۴۹۴ فقره تسهیلات به متقاضیان سراسر كشور پرداخت كرده است. ارزش ریالی تسهیلات اعطایی به این بخش معادل ۲۱۴ میلیارد و ۴۸۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است.

1398/03/27
16:37:31
5.0 / 5
4483
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد پرداخت هزار میلیارد تومان وام مسكن در فروردین و اردیبهشت امسال
نظر شما در مورد پرداخت هزار میلیارد تومان وام مسكن در فروردین و اردیبهشت امسال
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲