واكنش یك عضو شورای شهر به احتمال دیواركشی پیرامون تئاتر شهر

واكنش یك عضو شورای شهر به احتمال دیواركشی پیرامون تئاتر شهر به گزارش حراج كن یك عضو كمیسیون فرهنگی - اجتماعی شورای شهر تهران در واكنش به احتمال دیواركشی در حریم تئاتر شهر اظهار داشت: ما گفتیم كه می خواهیم شهر انسان محور داشته باشیم، با این تفكر نمی گردد هرجا كه را محصور نماییم. همان نقدی كه در مورد محصور كردن چهارراه ولیعصر وجود دارد، در مورد احتمال محصور شدن تئاتر شهر هم وجود دارد.حجت نظری در گفتگو با ایسنا، در مورد جلسه بررسی وضعیت پیرامونی مجموعه تئاتر شهر و هماهنگی لازم برای تصمیم گیری در مورد نتایج سدمعبر و حضور دستفروشان در چهارراه ولیعصر كه قبل از ظهر امروز برگزار شد، اظهار داشت: به طوركلی الزاما نخستین راه بهترین راه نیست. امكان دارد نخستین راهی كه انتخاب می نماییم ساده ترین راه باشد اما باید با دقت و برنامه ریزی بیشتری مناسب ترین چاره را برای این محدوده انتخاب نماییم. ما نمی توانیم دستفروشی را اقدامی كاملا منفی و غلط بدانیم و بعد بگوییم باید دستفروشی را كنار بگذاریم. این بطور قطع بهترین چاره نیست.

نظری با اشاره به مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی كانون اظهاركرد: هنگامی كه در حال تدوین طرح این مصوبه بودیم، تاكید داشتم كه دستفروشی معضل نیست. امروزهم باید تاكید كنم كه دستفروشی معضل نیست بلكه عدم ساماندهی دستفروشی معضل است. افرادی به هر دلیلی از مشكلات اقتصادی گرفته تا حتی كوشش برای درآمد بیشتر مبادرت به دستفروشی كرده اند و حالا چاره این نیست كه به شكل حذفی با آنان برخورد نماییم.

سخنگوی كمیسیون فرهنگی- اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به انتظار خیلی از هنرمندان برای تبدیل تئاتر شهر به قطب گردشگری اظهار داشت: اگر می خواهیم مجموعه تئاتر شهر به یك قطب گردشگری فرهنگی و حتی میراثی تبدیل گردد، اتفاقا باز هم حضور دستفروشان می تواند به آنجا كمك كند؛ البته حضوری ساماندهی شده و با ضابطه كه ما در مصوبه مشاغل سیار و بی كانون آنرا پیشبینی كرده ایم. بر این اساس در اطراف مجموعه ای مانند تئاتر شهر دستفروشان طی فرآیندی شفاف می توانند به مدت محدودی حضور داشته باشند و اجناس در رابطه با فرهنگ و كاربری آن مجموعه را به فروش برسانند سپس گروه دیگر از دستفروشان بر مبنای تقاضای خود جایگزین می شوند.

نظری با تاكید بر اینكه بطور قطع نباید در اطراف مجموعه تئاتر شهر ابزار آلات صنعتی و اقلام غیر مرتبط به فروش برسد، اظهاركرد: ما باید به سراغ ساماندهی این فضا برویم تا امكان حضور تمام اقشار جامعه در آن فراهم گردد. نه اینكه بخواهیم محیط را ایزوله و محصور نماییم.

وی با اشاره به برخی گمانه زنی ها در مورد احتمال دیواركشی در اطراف مجموعه تئاتر شهر اظهار داشت: اینكه بخواهیم فضا را ایزوله نماییم تجربه نشان داده كه اتفاق خوبی نخواهد بود. نمی توان انتظار داشت كه فقط افراد فرهنگی و علاقه مندان به تئاتر در این فضا تردد كنند و بقیه حق ندارند وارد شوند. چرا باید یك فضای فرهنگی را از حضور دیگر شهروندان محروم كنیم؟

نظری با اشاره به یكی از تفاوت های مدیریت شهری اصلاح طلبان با مدیریت شهری قبلی اظهار داشت: ما یك تفاوت عمده با مدیریت قبلی داریم. بدین معنا كه ما می خواهیم شهر انسان محور داشته باشیم. با این تفكر نمی گردد هرجا را محصور نماییم. به نظرم همان نقدی كه در مورد محصور كردن چهارراه ولیعصر وجود دارد، در مورد احتمال محصور شدن تئاتر شهر هم وجود دارد و البته نمی دانم در نهایت این اتفاق رخ می دهد یا نه؟

این عضو كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با تاكید بر اینكه ما باید بتوانیم مجموعه تالار وحدت را هم از این حصر خارج نماییم، اظهار داشت: اگر مردم نتوانند با امكان مختلف فرهنگی، میراثی و اماكن مهم شهرشان ارتباط برقرار كنند، نمی توانیم همه آنها را شهروند شهر بدانیم چون آنها را از هویتشان دوره كرده ایم و این برای شهر و شهروندانش خطرناك می باشد.

نظری با اشاره به اینكه در خیلی از كشورهای خارجی مردم می توانند تا حیاط مراكز حساس دولتی هم بروند، اظهاركرد: در یكی ازكشورهای خارجی ما با دوچرخه به وسط حیاط وزارت امور خارجه شان رفتیم و آنجا هیچكس به ما نگفت كه آنجا نرویم و امنیت كشور به خطر می افتد. حالا ما اینجا می خواهیم یك پارك و فضای فرهنگی را هم از مردم بگیریم و مانع حضورشان شویم؟ ما نباید پارك را از مردم بگیریم من خواهش می كنم كه این كار را نكنیم. محدودیتی ایجاد نكنیم و مانع نشویم.

وی با اشاره به اینكه بطور قطع بهتر شدن فضا در محدوده تئاتر شهر كار سختی است، اظهار داشت: ما اگر كار سخت انجام دهیم، هنرمندیم. كار راحت را همه می توانند انجام دهند اما می خواهیم ثابت نماییم كه آدم كار سخت هستیم.

این عضو شورای شهر تهران در واكنش به برخی اظهارنظرها در مورد اینكه فرهنگ بعضی از افراد حاضر در محدوده تئاتر شهر متناسب با شان فرهنگی این محدوده نیست، اظهاركرد: اولا كه ما مرجع تشخیص و تعیین فرهنگ مردم نیستیم. ثانیا اگر این گذاره هم درست باشد و ما بگوییم كه برخی از آدم هایی كه در این فضا هستند، فرهنگشان به اندازه حضور در آن فضاها رشد نكرده، این مورد ناشی از ضعف ماست كه نتوانستیم درست فرهنگسازی نماییم.

نظری درانتها تصریح كرد: بهتر است به جای پاك كردن صورت مساله، كار سخت را انتخاب نماییم تا ان شاءالله شهر بهتری هم برای مردم و هم برای آیندگان داشته باشیم.
منبع:

1398/03/25
17:04:24
5.0 / 5
4500
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , تجربه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد واكنش یك عضو شورای شهر به احتمال دیواركشی پیرامون تئاتر شهر
نظر شما در مورد واكنش یك عضو شورای شهر به احتمال دیواركشی پیرامون تئاتر شهر
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲