معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور تاكید كرد

ضرورت تصویب لایحه دهیاری ها

ضرورت تصویب لایحه دهیاری ها حراج كن: معاون امور دهیاری ها سازمان امور شهرداری ها و دهیاری های كشور بر ضرورت تصویب لایحه دهیاری ها برای ایجاد چارچوب و نظام مندی اقدامات دهیاران تاكید نمود.


به گزارش حراج كن به نقل از ایسنا، سعیدرضا جندقیان در همایش مدیران كل امور روستایی استانداری های كشور با اشاره به افزایش سرانه روستایی در كشور، اظهار داشت: ما ظرف سال های گذشته شاهد افزایش ۲۲۰ درصدی سرانه های روستایی در كشور بودیم، اما متأسفانه نتوانستیم این آمار و ارقام و پیشرفت ها را به درستی به اطلاع مردم برسانیم.
وی ادامه داد: اساسا ظرف دو هفته آینده برمبنای تقسیم بندی كه برای مدیران كل روستایی سراسر كشور انجام شده، در سه حوزه استان های مرزی، استان های كوهپایه ای و استان های فلات مركزی در جلساتی جداگانه تمام گلایه ها و سفارش های خودرا با این مدیران مطرح و همین طور مسائل مختلف و مشكلات آنها را نیز می شنویم.
وی افزود: حدود ۷۵۰۰ آبادی در كشور وجود دارد و میان آنها تعداد زیادی آبادی بدون سكنه هستند. در این میان استقرار مدیران مختلف همچون دهیاران این مساله را به ذهن متبادر می كند كه آیا داشتن ۳۷ هزار مدیر محلی به صورت پراكنده در سراسر كشور كار درستی است یا خیر كه باید برای پاسخ به آن كار كارشناسی و بررسی فنی صورت گیرد.
وی اشاره كرد: ارزیابی دهیاری ها را آغاز كردیم و در سراسر كشور با همكاری دانشگاه ها انجام خواهیم داد. در مجلس شورای اسلامی با موضوعی مواجه هستیم كه در چارچوب تبصره ۸ ماده ۳۹ با الفاظ محكمی بنیاد مسكن اجازه دارد كه كل بودجه های عمرانی را تحت نظارت خود قرار دهد كه گاهی این مساله مشكلات بسیاری را به همراه دارد. ما سامانه جامع دهیاری ها را ابلاغ كردیم و این مساله در بعضی استان ها شروع شده كه با ارزیابی روستاها پیگیری می شود.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور در بخش دیگری از صحبت های خود اشاره كرد: ما از منابع دهیاری ها به هیچ عنوان منفعت گروهی و سازمانی نداریم، اما بنیاد مسكن برای پروژه هایی كه انجام می دهد دو تا سه درصد حق نظارت می گیرد، پس باید این موارد به صورت كار شناسی بررسی شود.
وی افزود: باید مدیران كل روستایی خودرا به لحاظ آموزشی تقویت نمایند. در این راه نیاز داریم بعنوان مدیران ملی دانش خودرا نسبت به عرصه های روستایی افزایش دهیم. از سال ۱۳۸۲ تا آخر سال ۱۳۹۷ حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان به حساب دهیاری ها پول واریز شده است كه تنها ۱۹ درصد از این مبلغ پیش از دولت آقای روحانی پرداخت شده و ۸۱ درصد كل این منابع در دولت یازدهم و دوازدهم تأمین و پرداخت شده است.
جندقیان در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینكه برای سرانه ها در سال ۱۳۸۲ به ازای هر نفر روستایی ۷۰ هزار تومان پرداخت شده است، اضافه كرد: درانتها سال ۱۳۹۶ این عدد به ۲۲۰ هزار تومان رسیده است. این در شرایطی است كه سرانه های شهری در سال ۱۳۹۲ حدود ۷۰۰ هزار تومان و درانتها سال ۱۳۹۶ یك میلیون و ۹۶ هزار تومان بوده است. این مساله نشان داده است بودجه های ما به صورت ذاتی به سمت شهرها گرایش دارد. در حقیقت هم در نظام برنامه ریزی و هم در نظام اداری و بودجه ریزی گرفتار خلل هایی هستیم كه در كوشش برای رفع آنها تابحال گام هایی برداشته شده است.
وی اشاره كرد: در مورد دهیاران از ۳۵ هزار و ۵۰۰ نفر دهیاری كه در ابتدای دوره پنجم تابحال داشته ایم، سوژه امنیت شغلی آنها مدام مورد تاكید مسئولان كشور قرار گرفته است. پس ما شصت وهشتمین دفتر كل دهیاران در دوره پنجم را ابقاء كردیم و ۴.۵ درصد آنها نیز جابه جا شده است. بدین سان ۷۳ درصد از دهیاران سر جای خود بوده اند و ۲۷ درصد بركنار شده اند. تصور می كنم این میزان از تغییر در دهیاران كاملاً طبیعی باشد. آماری از تغییر شهرداران ندارم، اما بطور قطع اگر بیشتر از این میزان نباشد، كمتر هم نیست.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور با اشاره به لایحه دهیاری ها اظهار داشت: كمیسیون كلانشهرها تكلیف لایحه دهیاری ها را اساسا بزودی مشخص خواهدنمود. بی شك این لایحه در ۱۸ ماده اگر در دولت تصویب و برای مجلس ارسال شود، خیلی از خواسته های دهیاران و دفاتر روستایی برآورده خواهد شد و بدین سان چارچوبی برای رفتار دهیاران تعیین و تمامی اقدامات آنها نظام مند خواهد شد.
وی به احصای روستاهای بیكار در كشور اشاره نمود و اضافه كرد: در سال رونق تولید باید برای ایجاد الگویی مناسب گام برداریم كه در این میان ضرورت احصای روستاهای بیكار، امری ضروری می باشد. تابحال نزدیك به ۳۰ روستا در كشور بعنوان روستاهای بیكار معرفی شده اند، اما اساسا تعداد این روستاها بسیار بالاتر از این اعداد است. نیاز است مدیران كل امور روستایی استانداری ها در این زمینه با جدیت بیشتری اقدام نمایند.
وی افزود: تسهیلاتی كه به دهیاران برای پایداری درآمدها داده شده، تابحال موجب تعریف ۵۸۵ پروژه شده كه سقف و رقم ۱۹۰ میلیارد تومانی نیز برای این پروژه ها تأمین شده و در حال پرداخت است. در این میان به هر یك از دهیاران تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان بدون ستاندن هیچ گونه تضمینی پرداخت می شود.
منبع:

1398/03/22
15:13:42
5.0 / 5
4743
تگهای خبر: آموزشی , ارز , پرداخت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ضرورت تصویب لایحه دهیاری ها
نظر شما در مورد ضرورت تصویب لایحه دهیاری ها
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱