نگاه ملی به چهره های ملی،

آمادگی انجمن مجسمه سازان برای معرفی هنرمند مناسب ساخت سردیس

آمادگی انجمن مجسمه سازان برای معرفی هنرمند مناسب ساخت سردیس حراج كن: رئیس انجمن مجسمه سازان ایران از آمادگی این انجمن برای معرفی هنرمند مناسب ساخت سردیس مشاهیر به شهرداری آگاهی داد.


عباس مجیدی، رئیس انجمن مجسمه سازان ایران در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه نگاه ملی به چهره های ملی یك لزوم جدی است، ادامه می دهد: ما در تاریخ، مشاهیر زیادی را حوزه های مختلف داشته ایم كه خیلی به آنها توجه نشده است. یكی از شاخصه های توجه و گرامی داشتن یاد مشاهیر، ساخت سردیس برای آنها است. سردیس ها از جهت ارتباط بصری كه با مردم در سطح شهر دارند می توانند خیلی جذاب باشند و جامعه با آنها ارتباط برقرار خواهد نمود.
او درباره علت شباهت نداشتن سردیس های ساخته شده به چهره اصلی فرد مورد نظر، می گوید: گاهی اوقات وقتی قصد ساخت یك سردیس را داریم مبنا را بر مبنای شخصیت آن فرد نام آور قرار می دهیم. در این حالت مجسمه ساز بر مبنای شاخصه های شخصیتی آن فرد اثر خویش را خلق می كند. ولی زمانی كه می خواهیم سردیس را با یك تعریف مشخص و بر مبنای چهره آن فرد بسازیم. باید اثر خویش را بگونه ای خلق نماییم كه حتما با چهره اصلی مطابقت داشته باشد و مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار كند.
مجیدی بیان می كند، مسئولینی كه برای ساخت سردیس از مشاهیر اقدام می كنند، عموماً باید از فرایند ساخت آن اطلاعات كافی داشته باشند و بدانند كه در ساخت یك سردیس خوب و ماندگار كه بحث شباهت سازی مطرح است، باید زمان كافی در اختیار مجسمه ساز قرار گیرد.
او ادامه می دهد: مثلاً اگر بخواهیم یك سردیس برنز بسازیم، فرایند زمانی لازم برای آن یك ماه و نیم تا سه ماه یا حتی بیشتر است ولی این كارها در ایران در یك زمان محدود و با عجله ساخته می شوند. از طرفی هم هنرمند با این آگاهی نباید كار را قبول كند. منطقی این است كه وقتی كاری با محدودیت زمانی به آنها پیشنهاد می شود، آنرا انجام ندهد. چونكه انجام نشدن یك پروژه بهتر از این است به درستی انجام نشود و هنرمند را در معرض قضاوت دیگران قرار دهد. گاهی هنرمند بر سر ناچاری یا به علت مشكلات شخصی به انجام كار در بازه زمانی محدود تن می دهد، ولی به علت نداشتن زمان كافی و فشاری كه بر او وارد است نمی تواند كار خوبی را عرضه نماید.
این مجسمه ساز اظهار می كند كه باید برای ساخت سردیس و یادبود برای مشاهیر، یك برنامه ریزی دقیق و مطلوب در نظر گرفته شود، بگونه ای كه سردیس و یادبود شخصیت های بزرگ و ملی ما در زمان حیات آنها ساخته شود كه دیگر شاهد این مشكلات نباشیم.
او اضافه می كند: چنانچه بزرگان را به هر دلیلی از دست دادیم بهتر است در یك برنامه ریزی حساب شده كار ساخت یادبود برای آنها توسط افرادی كه توانایی لازم در این حوزه را دارند، صورت گیرد. ما در سیستمی زندگی می نماییم كه گاهی برخی از امور در راه درست خود قرار نمی گیرد. منطقی ترین راه این است كه برای هر مسئله از راه افراد كارشناس و كاربلد آن حوزه ورود نماییم. در چنین حالتی مشكل خاصی به وجود نخواهد آمد.
مجیدی با بیان اینكه انجمن مجسمه سازان می تواند افراد توانا و آشنا با حوزه مجسمه سازی شهری را برای ساخت سردیس به شهرداری ارائه كند، بیان می كند: انجمن مجسمه سازان همیشه این آمادگی را داشته و دارد كه بتواند افراد توانا در هر حوزه ای را با عنایت به سابقه كاری شان برای پروژه های شهری معرفی كند؛ مثلاً گاهی مجسمه سازانی هستند كه آشنایی جدی با شهر دارند یا اینكه با شخصیت و خصوصیت های بسیاری از مشاهیر آشنا هستند و می توانند در ساخت مجسمه آنها به خوبی عمل كنند.
او در انتها درباره جایگاه ایران در ساخت سردیس برای مشاهیر، اظهار داشت: در سالیان اخیر اتفاقات خوبی در چارچوب سمپوزیوم های پرتره داشته ایم و تهران در این حوزه پیشتاز بوده است. ولی به هر حال باید بدانیم كه همه كارها ۱۰۰ درصد آنگونه كه انتظار می رود، نمی تواند نزدیك باشد یا شباهت سازی شود. اما در سال های اخیر نسبتاً خوب بوده است.
منبع:

1398/02/21
14:41:03
5.0 / 5
4693
تگهای خبر: طلا , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آمادگی انجمن مجسمه سازان برای معرفی هنرمند مناسب ساخت سردیس
نظر شما در مورد آمادگی انجمن مجسمه سازان برای معرفی هنرمند مناسب ساخت سردیس
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲