الویری: به قانون دولتی شدن شهرداری ها برگردیم

الویری: به قانون دولتی شدن شهرداری ها برگردیم حراج كن: رئیس شورای عالی استان ها و عضو شورای شهر تهران معتقد می باشد كه تبعیض در توزیع درآمدهای اقتصادی مشهود است و این رویه باید اصلاح گردد.


به گزارش حراج كن به نقل از ایسنا، مرتضی الویری در همایش روز ملی شوراها در سمنان اظهار نمود: درحال حاضر توزیع درآمدهای اقتصادی با وجود ضریب جینی ۰.۴ در كشور، در وضعیت مطلوبی قرار نداشته و شاهد تبعیض در این عرصه هستیم.
وی با اشاره به تلاش شورای عالی استان ها برای اصلاح برخی قوانین شوراها اضافه كرد: در بودجه سال ۹۸، هشت اصلاح جدی صورت گرفته و انتظار داریم این امر سبب بهبود امور در نظام تصمیم گیری شوراها در كشور شود.
رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به نقش و جایگاه شوراها در قانون اساسی افزود: پیشگیری از تبعیض، مشاركت در برنامه ریزی های توسعه ای و نظارت سه مورد مهمی است كه برای شوراها در اصل ۱۰۱ قانون اساسی در نظر گرفته شده است.
وی بر ضرورت پرهیز حاكمیت از برخی دخالت ها تاكید و اشاره كرد: تجربه نشان داده است در مواردی كه حاكمیت دخالت نداشته و امور به صورت خودجوش و توسط خود مردم انجام شده، مشاركت های مردمی بسیار سازمان یافته، نظام مند و گسترده تر بوده است.
شهردار اسبق تهران از مشاركت و حضور خودجوش مردم در سیل اخیر بعنوان یكی از مصادیق گفته خود نام برد و اظهار داشت: حضور مردم در مناطق سیل زده برای امدادرسانی و كمك به هم نوعان و هم وطنان، یكی از نمونه های روشن توفیق در امور مردمی است كه به صورت سازمان یافته و هدفمند انجام شده اند.
نماینده ادوار مجلس به ویرانی های ناشی از سیل در سازه های حریم رودخانه ها اشاره و اظهار نمود: با استفاده از این مشاركت عمومی سازمان یافته می توانیم تا حد زیادی از بروز حوادثی از این دست جلوگیری نماییم ضمن آنكه باید با بهره گیری از نظارت كه یكی از وظایف اصلی شوراها است، از راه اندازی منازل و معابر در مسیل رودخانه ها، جلوگیری نماییم.
وی از شوراها بعنوان حلقه وصل مشاركت مردم و امور اجرایی كشور نام برد و اظهار داشت: شوراهای شهر و روستا نماد مشاركت مردمی اند و حضور فعال و تأثیرگذار آنها در نظام تصمیم گیری، در نهایت می تواند به توسعه و سازندگی در كشور ختم شود.
الویری با اشاره به اینكه شوراها باید به وظایف نظارتی خود به بهترین شكل ممكن عمل كنند اشاره كرد: باید به سمتی حركت نماییم كه شوراها علاوه بر برانگیختن مشاركت مردم برای اثرگذاری در امور مختلف بعنوان صدای مردم بتوانند در مقابل تبعیض ها اقدام مؤثری انجام دهند.با تصویب طرح مجلس ۷۰ درصد درآمد شهرداری ها كاهش می یابد

وی افزود: تنها در این صورت است كه شاهد ارتقا شاخص های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، علمی و متعاقب آن تحقق توسعه همه جانبه و پایدار در كشور خواهیم بود.
عضو شورای شهر تهران بر لزوم تخصص گرایی در شوراها تاكید و افزود: متأسفانه در بعضی از شهرها، افرادی به عضویت شوراهای اسلامی در می آیند كه مهارت كافی را برای حضور در این مقام و توان تصمیم گیری در امور در رابطه با شهر و روستا را ندارند. از همین رو است كه آموزش در حوزه قوانین و آئین نامه ها، باید برای اعضای شوراها در دستور كار شورای عالی استان ها و دیگر دستگاه های ذی ربط قرار بگیرد.
رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به اینكه در سال قبل اعضای شوراهای اسلامی ۱۰ استان تحت آموزش قرار گرفتند اضافه كرد: خوشبختانه امكانات مطلوبی برای این حوزه در نظر گرفته شده است.
وی بر ضرورت بازگشت به رویه دولتی شدن شهرداری ها تاكید و اظهار نمود: طرحی در مجلس در حال تهیه است كه با ایجاد محدودیت های نادرست، بیشتر از ۷۰ درصد درآمد شهرداری ها را می كاهد پس امیدواریم با درایت نمایندگان مردم در مجلس به همان رویه دولتی كردن شهرداری ها و سلب اختیارات از آنها برگردیم.

منبع:

1398/02/08
22:14:57
5.0 / 5
4884
تگهای خبر: اقتصاد , كشور , همایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد الویری: به قانون دولتی شدن شهرداری ها برگردیم
نظر شما در مورد الویری: به قانون دولتی شدن شهرداری ها برگردیم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳