آماده كردن بانك ها جهت ورودبه انقلاب صنعتی چهارم باكنسرسیوم ققنوس

آماده كردن بانك ها جهت ورودبه انقلاب صنعتی چهارم باكنسرسیوم ققنوس به گزارش حراج كن شبكه ققنوس، پلتفرمی برای آماده سازی نظام بانكی و بویژه بانك ها برای ورود به اقتصاد دیجیتالی است.به گزارش حراج كن به نقل از مهر، در ادامه متن گفتگوی سیدولی الله فاطمی، مدیرعامل ققنوس پیرامون علل شكل گیری این شبكه و رمزارز آمده است.
شبكه ققنوس، پلتفرمی بر اساس فناوری دفتر كل توزیع شده است كه متشكل از میزبان های غیرمتمركز است. این میزبان ها كه هم اكنون شركت های گروه داده پردازی (بانك پارسیان)، سرمایه گذاران فناوری تك وستا (گروه توسن)، فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان (بانك پاسارگاد)، هلدینگ داده ورزی سداد (بانك ملی) و گروه فن آوران هوشمند بهسازان فردا (بانك ملت) هستند و بعنوان اعضای بنیاد ققنوس، این شبكه را به صورت غیرمتمركز اداره می كنند.
شبكه ققنوس پلتفرمی جهت توكنایز كردن انواع دارایی ها است و در تلاش است تا بتواند بانك ها و شركت های فناوری اطلاعات كشور را برای ورود به انقلاب صنعتی چهارم كه اقتصاد دیجیتالی است، آماده كند چراكه از دید انقلاب صنعتی چهارم، اقتصادی موفق است كه بیشترین دارایی، فعالیت و تمركز را در دیجیتالی كردن دارایی های خود داشته باشد. با سید ولی الله فاطمی اردكانی مدیرعامل ققنوس درباره این شبكه و راهكارهایی كه عرضه می دهد، گفتگویی انجام شده است كه در ادامه آمده است.
شكل گیری ققنوس
ولی الله فاطمی درباره دلیل شكل گیری كنسرسیوم ققنوس این طور توضیح داد: «چون روند توسعه فناوری بلاكچین در سال های اخیر در دنیا بسیار چشم گیر بود و در نظام بانكی كشور هم نگاه های مخرب درباره این فناوری وجود داشت، سبب شد تا ضرورتی را ببینیم و آنرا در چارچوب یك كار تحقیق و توسعه ای بررسی كنیم؛ ازاین رو در شكل گیری این كنسرسیوم هم مبحث لزوم وجود داشت و هم اینكه بتوانیم در چارچوب تجربه و آزمون پذیری از این تكنولوژی استفاده نماییم.»
به گفته او، تجربه استفاده از فناوری بلاكچین حتی در سطح دنیا هم بسیار جدید است؛ ازاین رو شكل ققنوس هم به صورت تحقیق و توسعه است؛ به این مفهوم كه این كار جدید است و باید امكان خطا و یادگیری را به افراد فنی داد. حتی باید امكان تجربه كسب كردن قانون گذار را هم برای رفع موانع و چالش های قانونی پیش رو داد و اگر می خواهیم در یك فناوری جدید همگام با دنیا قدم برداریم، نباید از روز اول انتظار داشته باشیم همه چیز شسته ورفته و بدون خطا جلوی رویمان باشد؛ چراكه در پیشرفته ترین كشورهای دنیا هم در این عرصه هنوز چنین اتفاقی در مورد این تكنولوژی نیفتاده است و این فرصت خوبی برای ماست.
فاطمی همینطور به این مورد اشاره نمود كه پیش از اینكه زمان بحران زایی و تخریب فناوری بلاكچین فرا برسد، برای بانك ها به صرفه و معقول است كه بتوانند این ابزار را به كار گیرند. او صحبت هایش را ادامه داد و اظهار داشت: «درنتیجه هدف ما این است كه تحقیق و توسعه ای شكل بگیرد برای پاسخ به نیاز حرفه ای و مصون كردن كسب وكارهای بانكی و بازار سرمایه از آثار تخریب این فناوری.»
ورود به اقتصاد دیجیتالی
محور اصلی فعالیت شبكه ققنوس، آماده كردن بانك ها برای ورود به اقتصاد دیجیتالی است و می خواهد این آمادگی را برای مجموعه نظام بانكی و به خصوص برای شركا و سرویس گیرندگانش ایجاد كند.
فاطمی با اشاره به این مورد كه یكی از الزامات جدی برای ورود به انقلاب صنعتی چهارم، بحث دیجیتالی كردن دارایی ها، پیشنهاد خدمت متمایز به مشتریان و ارتباط ویژه با هر كدام از آنها است، اظهار داشت: «یكی از محوری ترین بحث های ققنوس هم این است كه بتوانیم انواع دارایی ها را در زمان های آتی دیجیتالی نماییم. همینطور بتوانیم هویت را به صورت دیجیتالی در كل شبكه به اشتراك بگذاریم. هویت هم شامل هویت های فردی، حقوقی، اعتباری و تجربه كاربری است كه امیدواریم همه ی این موارد در ققنوس به صورت دیجیتالی و توكن در اختیار سرویس گیرندگان و سرویس دهندگان قرار گیرد. در نهایت هم بحث سرویس رسانی و دستورالعمل ها وجود دارد؛ یعنی ما بتوانیم مجموعه دستورالعمل ها و فرایندهای اجرایی عرضه خدمت به مردم را مانند حمل ونقل، اعتبارات اسنادی، واردات و صادرات و بیمه و در كل تمامی خدماتی كه سازمان ها با بازارهای مالی سروكار دارند را با ابزار توكن برای مردم و شركت های سرویس دهنده فراهم نماییم.»
دلیل عرضه توكن پیمان
در دنیای حرفه ای یك بستر رمزارز باید در گام اول بتواند توكنی را بعنوان توكن پایه یا توكن تسویه داشته باشد. فاطمی با بیان این مطلب توضیح داد: «پس از بررسی های زیاد به این نتیجه رسیدیم كه توكن پیمان را عرضه نماییم تا بتواند این نقش را به خوبی ایفا كند. به علاوه این توكن باید بتواند الزامات فقهی، حقوقی و دستورالعمل هایی كه در این عرصه وجود دارد را هم رعایت كند. از این رو توكن پیمان با پشتوانه طلا صادر می شود و از این طریق شبكه ققنوس می تواند بهترین راه برای یك بازار مبادله كالا به كالا یا بازار مبادله توكن با توكن از راه توكن پیمان باشد.»
اهداف كنسرسیوم ققنوس
از صحبت های ولی الله فاطمی مدیرعامل ققنوس، متوجه شدیم كه هدف اصلی این پلت فرم توكنایز كردن هرگونه دارایی و عرضه آن است و یكی از چالش های بزرگی كه بانك ها در بحث دارایی های منجمد خود با آن روبه رو هستند هم این است كه بتوانند املاك مازاد و یا حتی املاك بزرگ در اختیار خویش را توكنایز كنند كه بستر ققنوس ظاهراً بهترین راه برای این كار است.
همچنین یكی دیگر از اهداف پلت فرم ققنوس این است كه بتواند طی پنج سال آینده تا ۱۰ درصد حجم معاملات GDP كشور از راه آن انجام شود؛ یعنی هم بتواند دارایی ها را نقدپذیر كند و هم بتواند آنرا در جهت افزایش تولید در كشور استفاده نماید. به قول فاطمی، اگر این مورد را شاخص و مبنا در نظر بگیریم، درست است كه پلت فرم ققنوس امروز در اقتصاد خرد كشور حضور دارد اما به تدریج می تواند سهم خویش را در اقتصاد كلان هم نشان دهد.
فاطمی در انتها به ایجاد توكن آب اشاره نمود و آنرا یكی دیگر از كاربردهایی دانست كه به احتمال زیاد در سال ۱۳۹۸ آنرا اجرایی خواهند كرد. در شهرهای كشاورزی، مفهومی وجود دارد به نام حقابه كه به معنای حق استفاده از آب است كه به قول مدیرعامل ققنوس می توان آنرا شكل سنتی توكن دانست كه اتفاقاً می توان با كمك پلت فرم ققنوس، نسخه كارآمدتری از آن ارائه نمود.
این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1398/01/25
15:13:02
5.0 / 5
3995
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , اهدا , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آماده كردن بانك ها جهت ورودبه انقلاب صنعتی چهارم باكنسرسیوم ققنوس
نظر شما در مورد آماده كردن بانك ها جهت ورودبه انقلاب صنعتی چهارم باكنسرسیوم ققنوس
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳