ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی كشور انجام شد

ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی كشور انجام شد حراج كن: با حضور معاون اول رئیس جمهور ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی كشور در محل دانشگاه خاتم اجرا شد.به گزارش حراج كن به نقل از مهر، ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی كشور با سوژه رسالت انجمن های علمی در تبیین مسائل راهبردی كشور، با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و دكتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۷ و در محل دانشگاه خاتم برگزار گردید.
طبق اعلام بانك پاسارگاد، در این همایش درباب رسالت انجمن های علمی در تدوین راهبردهای كشور و موضوعات علمی در رابطه با فعالیت انجمن های مختلف بحث و گفتگو شد. همین طور ضمن قرائت تفاهم نامه فی درخلال شورای انجمن های علمی ایران و كمیسیون انجمن های علمی، از انجمن های علمی برتر تقدیر بعمل آمد.
جهانگیری: مهم ترین وجه توسعه ملی، توسعه علمی است
اسحاق جهانگیری در اختتامیه ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی كشور ضمن بیان این مطلب كه ارتقای سطح استقلال و اقتدار ملی كشور در مواجهه با مسائل جهانی و منطقه ای یكی از مسائل اصلی كشور است اظهار داشت: اجلاس ورشو در حالی برگزار می گردد كه عده ای با كمك اسراییل، آمریكا و سعودی می خواهند دیگران را از ایران بترسانند، دوره ای این كار را كردند شكست خوردند و این دفعه هم به فضل الهی مفتضح شدند. اما ما باید بدانیم كه چگونه با این مسائل مقابله مقتدارانه داشته باشیم.
وی با اشاره به وقوع برخی جنگ ها در منطقه مانند عراق و افغانستان توسط امریكا و به دنبال آن ایجاد گروه های تروریستی افزود: در نتیجه همه اتفاقات، برگ برنده با ایران بود. آمریكا به بهانه القاعده و طالبان به افغانستان حمله كرد، ولی در آخر دوستداران انقلاب اسلامی در صحنه ماندند و در سوریه هم چنین شد.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه تصریح كرد: این موقعیت ایران حسادت مجموعه ای را برانگیخته كه می خواهند اقتدار منطقه ای ایران را از بین ببرند. جریانی راه افتاده كه می خواهد اقتدار ایران را در منطقه به چالش بكشاند.

وی افزود: همزمانی این نشست با آغاز پنجمین دهه عمر انقلاب اسلامی و گام دوم اعلام شده از طرف رهبر انقلاب به جهت اینكه در دهه جدید چه مسائل راهبردی باید در دستور كار باشد، را به فال نیك می گیریم. وی بار اصلی این كار را بر دوش مراكز علمی كشور دانست و افزود: این مراكز علمی نقش مهمی دارند و امیدوارم به نحو مطلوبی كمك كنند تا در دهه پیش رو وضعیت بهتری داشته باشیم.
جهانگیری در ادامه خاطرنشان كرد: قاعدتا در هر كشوری و بطور مشخص در كشور ما وقتی به درك مشتركی از مسائل بنیادین در سطوح تصمیم گیری و تصمیم سازی و به راهكار مشترك و به اجماع دست یابیم، قدرت حل و به نتیجه رساندن آن بیشتر می شود تا اینكه هم در مساله و هم در راهكارها اختلاف نظر وجود داشته باشد.
وی اضافه كرد: بصورت طبیعی در شرایطی كه محدودیت ها زیاد و موانع جدی تر می شود، سردرگمی و یأس هم بیشتر می شود، در چنین شرایطی اگر جامعه به درجه ای از عقلانیت رسیده و به سمت حل مساله رود، خیلی بهتر می تواند آنرا حل كند. وی با اشاره به تهدید تحریم امریكا مقابل پاكستان در دوره ترامپ اضافه كرد: با وجود همه اختلاف نظرها در پاكستان، اندیشمندان و صاحبنظران این كشور از هر عقیده و دسته ای تصمیم گرفتند یك دست شوند تا از تحریم امریكا دور بمانند.
معاون اول رئیس جمهور تصریح كرد: در زمان حاضر افزایش ظرفیت ملی كشور برای توسعه لازم است. ظرفیت ملی باید به كار گرفته شود تا نیازهای اصلی و ضروری جامعه رصد شود چون در مقطعی هستیم كه اندیشمندان، صاحبنظران و گروه های مرجع باید بر نیازهای اصلی كشور تمركز داشته باشند. وی اعتماد همگانی، امید به آینده و سرمایه اجتماعی را از نیازهای جامعه برشمرد و خاطرنشان كرد: در مقطع فعلی مهم ترین راهكار برای برون رفت از مشكلات فعلی جامعه سرمایه اجتماعی است و حدودا نقطه كانونی آن همین محافل علمی است. نخبگان كشور می توانند نقش اصلی در ترمیم سرمایه های اجتماعی ایفا كنند.
وی، ارتقای سطح تفاهم و گفت وگوی سیاسی ملی را دومین نیاز كشورعنوان و خاطرنشان كرد: جامعه ای كه از بیرون مورد دشمنی قرار می گیرد، مسائل داخلی را عمده نمی بیند و به دنبال راهكارها برای رفع اختلافات با گفت و گو است و نمی گذارد اختلافات قدیمی ادامه یابد، تا جامعه به سمت وحدت برود.
جهانگیری آخرین مسئله و چالش های جدی را مسائل اقتصادی دانست و تاكید كرد: باید بر این مسئله غلبه نماییم. قسمتی از این چالش ها در گام دوم رهبر انقلاب آمده است.
وی با اشاره به خصوصی سازی در كشور افزود: اگر خصوصی سازی انجام می شود، می گویند فساد شده و اگر انجام نشود می گویند دولت همه امور را در دست گرفته است. این ساختار دولتی باید كوچك شود یا اتكاء به نفت، یكی از ساختارهای اصلی مشكل زا باید از بین برود. چون امروز امریكایی ها می خواهند بوسیله همین مسئله ی نفت فشار سختی بر ما وارد كنند و می دانند اقتصاد ما متكی به نفت می باشد.
معاون اول رئیس جمهور همین طور تصریح كرد: بخش خصوصی ما آنقدر توانمند نیست كه بار اصلی اقتصاد را بر دوش بكشد این بخش باید توانمند سازی شود و بودجه دولت هم نامتوازن است به صورتی كه هزینه های آن بسیار زیاد و درآمدهایش محدود است. بگفته وی، نظام بانكی، صندوق های بازنشستگی، محیط زیست، بحث آب كه امروز به مسئله جدی كشور تبدیل گشته از دیگر چالش ها و مسائل جامعه است.
وی با اشاره به اینكه مهم ترین وجه توسعه ملی، توسعه علمی است، اظهار داشت: توسعه علمی درحقیقت پیش نیاز توسعه ملی است. بار اصلی توسعه علمی كشور بر دوش مراكز علمی است؛ اما نهادهای واسطی مانند انجمن های علمی هم هستند كه می توانند بار عمده ای از توسعه علم و فناوری كشور را به دوش بگیرد. مهم این است كه همه بپذیریم اینها ظرفیت های كشور هستند و ظرفیت فقط نفت و گاز، منابع طبیعی نیست. معاون اول رئیس جمهوری افزود: ظرفیتی كه تعیین كننده است، نیروی انسانی است كه امروز در مراكز علمی تحقیقاتی فعالیت می نمایند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: نظرخواهی از انجمن های علمی از برنامه های اصلی وزارت علوم است
در این همایش وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: مجموعه های علمی از افتخارات آموزش عالی كشور هستند و استادان با وقتی كه در انجمن های علمی صرف می كنند، ذخایر و گنجینه هایی هستند كه هدایت نسل جوان را بر عهده دارد. وی با اشاره به اینكه رئیس جمهوری و همه اعضای هیأت دولت همیشه مشوق استفاده از نظرات و توانایی های اساتید دانشگاهی خصوصاً اعضای انجمن های علمی بوده اند، افزود: این رویكرد مثبت استفاده از توان دانشگاهیان در گذشته باز مدنظر بوده، ولی در چند سال اخیر توسعه بیشتری یافته است.
وی همین طور با تاكید بر ارتباط مستمر وزارت علوم با انجمن های علمی اظهار داشت: این ارتباط از قبل هم وجود داشته ولی پارسال گسترش بیشتری یافته و در این راستا بیشتر از ۷۰ كارگروه تخصصی برنامه ریزی شده تا بتوانیم از توان این انجمن ها در ارزیابی و برنامه ریزی های آموزش عالی كشور استفاده نماییم. وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری درباب اجرای الگوی نظام اسلامی پیشرفت اضافه كرد: اجرای این الگو بدون توجه به بخش علمی و نگاه كارشناسانه به این بخش و استفاده از توانایی های اساتید دانشگاهی و انجمن های علمی میسر نمی گردد.
وزیر علوم با اشاره به چهل سالگی انقلاب اسلامی و سفارش های مكرر مقام معظم رهبری درباب توجه بیشتر به مقوله علم و فناوری و توسعه علمی خاطرنشان كرد: تقاضای ما این است كه انجمن های علمی با نگاهی آینده نگر در جهت توسعه علمی كشور به كمك وزارت علوم بیایند و در این راستا ما هم انشالله بتوانیم خدمات لازم را در جهت بهره گیری بیشتر از توان انجمن های علمی و رفع كاستی های آنها انجام دهیم.
غلامی با اشاره به اینكه برنامه هایی جهت استفاده از نظرات و ظرفیت های انجمن های علمی تدوین شده است خاطرنشان كرد: وزارت علوم یكی از موضوعات اصلی فعالیت هایش را به سوژه نظرخواهی از دانشگاهیان و انجمن های علمی معطوف كرده است.

رئیس شورای انجمن های علمی: انجمن های علمی می توانند در اتخاذ تصمیمات كلان، نقش اساسی ایفا كنند
مجید قاسمی رئیس شورای انجمن های علمی با اشاره به هدف برگزاری همایش پیشرفت و توسعه علمی كشور اظهار داشت: در این همایش به رسالت انجمن های علمی در تدوین راهبردهای كشور پرداخته شد و بحث اصلی آن بود كه ذخیره مهم و گرانبهایی كه حاصل زحمات چندین ساله علما و دانشمندان و اندیشمندان رشته های مختلف كشور است، چگونه می تواند در سیاست گذاری ها مؤثر باشد و خواسته های مردم را به صورت علمی و عملی به گوش بزرگان سیاست گذار در سطح دولت و حاكمیت برساند.
وی اضافه كرد: بحث این است كه آیا آنچه در سطح اجرایی عمل می شود، منطبق با علم هست یا خیر و اگر بخواهیم این مساله را محك بزنیم، چه كسانی بهتر از اعضای فرهیخته انجمن های علمی هستند كه بتوانند خطرات و انحرافات مسیر را به مسئولین كشور انتقال دهند؟ رئیس شورای انجمن های علمی تاكید كرد: پیام همایش این است كه انجمن های علمی اعتقاد دارند و مدعی اند كه می توانند به اصلاح فرآیندها، اجراییات و تصمیمات مهم در سطح سیاست های كلان و راهبردها كمك كرده و در این موارد نقش مؤثر خودرا ایفا كنند.
رییس دانشگاه خاتم در ادامه اضافه كرد: بر این اساس هدف ما از برگزاری همایش فوق، باز كردن سرفصل ها و نمایش پیام محكمی به سیاست گذاران است، در خصوص آن كه علم ناب و خالص انجمن های علمی در به كارگیری در سیاست گذاری های كشور مغفول مانده و انجمن ها وظیفه خود می دانند علم خالص، ناب و اصیل خودرا عرضه كنند. در حقیقت این همایش پیام دردمندانه عالمان، متفكران و اندیشمندان است كه خودرا موظف می دانند علم خالص و ناب خودرا عرضه كنند.
وی افزود: ۲۷۰ هزار نفر عضو انجمن های علمی هستند و چهار هزار نفر در رأس انجمن ها و هیأت مدیره آنها حضور دارند و همین طور ۳۷۴ انجمن علمی زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می نمایند.
قاسمی با اشاره به اینكه كمیسیون انجمن های علمی مسئول ارتباط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با انجمن های علمی است و زیر نظر معاونت پژوهشی وزارت علوم اداره می شود، خاطرنشان كرد: تابحال بیشتر از ۷۷۰ همایش ملی از طرف این انجمن ها برگزار شده كه جنبه علمی داشته است. این در شرایطی است كه انجمن ها مجبور بودند بابت برگزاری این همایش ها مالیات بر ارزش افزوده پرداخت كنند در حالیكه آموزش از مالیات معاف است و هیچ یك از اعضا بابت كاری كه انجام دادند یك ریال هم دریافت نكرده بودند.
رئیس شورای انجمن های علمی و مدیرعامل بانك پاسارگاد همین طور از برگزاری ۲۵۰ همایش بین المللی از طرف انجمن های علمی آگاهی داد و اضافه كرد: این انجمن ها ۸۸ نشریه در سطح بین المللی و ۳۲۰ نشریه در سطح ملی منتشر نمودند و ۱۵۰۰ كارگاه آموزشی باز برگزار كردند.
گفتنی است در این همایش سخنرانی های كاربردی و ۵ نشست تخصصی درباب موضوعات مختلف سیاسی و حقوقی، فرهنگی و اجتماعی، مدیریتی، كشاورزی و محیط زیست و اقتصادی برگزار گردید.
برخی از سرفصل های مطرح شده در این پنل ها عبارتند از: حكمرانی خوب، ثبات سیاسی و فقدان خشونت، حكمرانی خوب و كیفیت مقررات، وضعیت سرمایه اجتماعی در ایران، راهبردهایی برای كاهش نابرابری و مقابله با فرسایش سرمایه اجتماعی، نقش انجمن های علمی ایران در رفع چالش ها و مسائل مدیریت كشور، امنیت غذایی، كفایت، سلامتی و دسترسی، بحران آب و تغییر اقلیم، نقش انجمن های علمی در تبیین سیاست گذاری، اجرای سیاست ها و نظارت بر آن، برنامه پیشنهادی اصلاح نظام بانكی، لطمه شناسی بی ثباتی در اقتصاد كه در نتیجه ركود تورمی مزمن پایدار به وجود آمده است و بررسی علل آن، و....

1397/12/04
14:21:19
5.0 / 5
4622
تگهای خبر: آموزشی , ارز , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی كشور انجام شد
نظر شما در مورد ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی كشور انجام شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳