بانك مركزی درخواست كرد:

ممنوعیت اعمال تخفیف و مشوق ارزی برای كالاهای برگشتی صادراتی

ممنوعیت اعمال تخفیف و مشوق ارزی برای كالاهای برگشتی صادراتی حراج كن: معاون ارزی بانك مركزی اعلام نمود: تخصیص ارز از طرف این بانك تنها برای واردات كالا و خدمات انجام میگردد و صدور كالا مشمول تخصیص ارز نیست.


به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، قبل از این صادركنندگانی كه بخشی از محموله صادراتی آنها به كشور برگشت داده یا مرجوع می شد، می توانستند در زمان بازگرداندن كالا به كشور، بخصوص برای آن دسته از كالاهایی كه از مواد اولیه وارداتی بهره برده بودند، تخفیف و یا مبالغی را به صورت ارز از دولت دریافت نمایند و از این رو گمرك برای اعمال این تخفیف ها بابت هر محموله برگشتی از بانك مركزی استعلام می كرد.
بر این اساس، غلامرضا پناهی معاون ارزی بانك مركزی ابتدای دی ماه در پاسخ به نامه دفتر مركز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرك در خصوص «چگونگی تخصیص ارز استفاده شده بابت كالاهای صادراتی و اعاده امتیازات مربوطه» و مكاتبات گوناگون گمركات كشور با این بانك اشاره كرد: تخصیص ارز از طرف این بانك تنها به منظور واردات كالا و خدمات مطابق با مقررات ارزی جاری و بخشنامه های ابلاغی به شبكه بانكی كشور انجام میگردد و صدور كالا مشمول تخصیص ارز نیست.
پناهی با یادآوری توافق بانك مركزی و گمرك در هشتمین جلسه كمیته سیاست گذاری یكپارچه و هماهنگ در امور ارزی كشور كه در روز 15 آبان برگزار شد، خطاب به رییس كل گمرك نوشته است: «در این جلسه مقرر شد سوژه از دستور كار خارج و بررسی های لازم توسط گمرك صورت گیرد. از این رو با عنایت به پیگیری مكرر صادركنندگان ذی ربط و پاسخگویی مبهم گمرك، خواهشمند است دستور دهید مراتب را بررسی و از نتیجه به قید فوریت این بانك را باخبر كنید.»
اقتصام*2025**2022


1397/10/25
16:12:07
5.0 / 5
5092
تگهای خبر: ارز , بانك , خدمات , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ممنوعیت اعمال تخفیف و مشوق ارزی برای كالاهای برگشتی صادراتی
نظر شما در مورد ممنوعیت اعمال تخفیف و مشوق ارزی برای كالاهای برگشتی صادراتی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵