شاخص های كلان بودجه 98 شفافیت و واقعگرایی

شاخص های كلان بودجه 98 شفافیت و واقعگرایی حراج كن: تحلیلی گیل خبر مطلبی در قسمت یادداشت با عنوان شاخص های كلان بودجه 98؛ شفافیت و واقعگرایی، ادامه خرید تضمینی محصولات كشاورزی با نگاه حمایتی به قلم فریبرز سعیدی كیا منتشر نموده است.


بودجه كل كشور بعنوان یك سند مالی كه پشتوانه برنامه های اجرایی دولت را در ضمن یك سال مشخص می كند، تأثیری مستقیم بر معیشت مردم و عملكرد فعالان اقتصادی دارد و بالتبع تمام امور اقتصادی كشور را تحت تأثیر قرار می دهد. بدیهی است كه انتشار لایحه بودجه ۹۸ با انتقاداتی از طرف كارشناسان اقتصادی و برنامه ای مواجه خواهد شد، اما آنچه حائز اهمیت می باشد، تلاش دولت و سازمان برنامه و بودجه برای تطبیق بودجه با شرایط جدید و نیازها و اولویت های كنونی كشور است. از این جهت بودجه نویسی در شرایط فعلی كشور كاری پیچیده و دشوار است كه عموماً منتقدین و ناظران از خیلی از ابعاد و لایه های پیچیده آن ناآگاه هستند. پیش بینی مقدار فروش نفت، بازاریابی، تخمین قیمت متغیر آن در آینده و نحوه دریافت درآمدهای ارزی ناشی از فروش آن و باز تأثیر تشدید تحریم ها و نتایج آن، همچون پیچیدگی های بودجه نویسی در شرایط امروز كشورمان است.
با این همه و با عنایت به همه دشواری ها و پیچیدگی های تدوین بودجه در شرایط كنونی، بهبود نظام بودجه نویسی، ارتقای سطح كارشناسی ها و نگرش جامع به همه مسایل كشور، انظباط و دقت در تدوین بودجه، شایان توجه و تأمل است. شفافیت در بودجه نویسی، بودجه نویسی بر اساس عملكرد، تخصیص منابع برای بهبود محیط كسب و كار و اشتغال، از خاصیت های مثبت و قابل توجه در بودجه نویسی و عملكرد سازمان برنامه و بودجه در سال های اخیر است.
علاوه بر شاخص های مذكور، بودجه 98 خاصیت های مهم دیگری باز دارد. شاید یكی از مهمترین نكات بودجه 98، توجه ویژه به یارانه هاست. مدتهاست نحوه تخصیص یارانه ها و حذف اقشار پردرآمد از لیست یارانه بگیران، مورد توجه همگان است. اما این دفعه دولت برای حل این مشكل و احداث شاخص هایی برای توزیع عادلانه و منطبق با واقعیت های معیشتی مردم گامی جدید و قابل اجرا برداشته و توزیع نقدی را به شكل استانی درآورده است. با عنایت به اشراف استان ها نسبت به وضعیت توزیع درآمد، طبیعتاً انتظار می رود در تخصیص بهینه این منابع و بهبود هدفمندی یارانه ها تغییرات مفید و مثبتی حاصل شود ضمن اینكه دولت قیمت بنزین را تغییر نداده است تا اذهان عمومی درگیر این مساله نشود و از این ناحیه احساس ناامنی اقتصادی و دغدغه های معیشتی نداشته باشند.
این موضوعات در كنار افزایش 20 درصدی حقوق كارمندان و همین طور اجرای «طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان»، خاصیت مهم دیگری را برای بودجه 98 رقم زده است كه آن، پشتیبانی از معیشت و رفاه عمومی و تحقق عدالت اجتماعی است.
دولت برای انعطاف در پرداخت ها در بخش كشاورزی، رویه جدیدی را مد نظر قرار داده و برای خرید تضمینی محصولات یك ردیف كلی قرار داده است و از وارد شدن در جزئیات پرهیز كرده است تا بتواند برمبنای اولویت ها و نیازها زمینه تخصصیص اعتبار برای هر بخش را افزایش دهد. این مسئله برای همه كشاوزان، خصوصاً چایكاران گیلانی باز حائز اهمیت است؛ برای اینكه دولت تدبیر و امید همواره در سالیان گذشته اهتمام جدی در پرداخت مطالبات چایكاران داشته است. حال با افزایش یارانه های این بخش و انعطاف پذیری پرداخت ها با این تغییر در بودجه 98، كشاورزان با امید بیشتری به خرید تضمینی برگ سبزچای می نگرند. همچنانكه دولت توانست با خرید گندم از كشاورزان و پرداخت تمام مطالبات آنان، كشور را پس از چند سال به خودكفایی در تولید گندم رسانده و زمینه را برای صادرات این محصول مهم آماده نماید.
علاوه بر این، دولت برخی هزینه ها را كاهش داده و حتی بعضی از ردیف ها را حذف كرده است و اعتبارات همه دستگاه ها لزوما به اندازه 12 درصد در لایحه بودجه افزایش پیدا نكرده است.
استمرار طرح مقابله با فقر مطلق و استمرار طرح تحول سلامت باز از دیگر خاصیت های مهم بودجه است كه باید در شرایط فعلی به آن توجه داشت. همچین توجه به استمرار اجرای طرح توسعه و توازن منطقه ای باز نكته قابل تأمل در فرآیند تدوین بودجه 98 است كه نباید مورد غفلت واقع شود.
رویكردها و عملكرد دولت و سازمان برنامه و بودجه در شرایطی است كه منابع درآمدی دولت با محدودیت و چالش های جدی در عرصه داخلی و خارجی مواجه است؛ اما سازمان برنامه و بودجه به گونه ای عمل كرده است كه ضمن تبعیت از اصول و قواعد بودجه نویسی و باز توجه به شرایط و واقعیت های اقتصادی كشور، همچنان به چارچوب ها، اهداف و وعده هایی كه به مردم داده است وفادار بماند.
7296/2007/


1397/10/08
13:46:25
5.0 / 5
4314
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , اهدا , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شاخص های كلان بودجه 98 شفافیت و واقعگرایی
نظر شما در مورد شاخص های كلان بودجه 98 شفافیت و واقعگرایی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵