گمرك: صادرات به افغانستان متوقف نشده است

گمرك: صادرات به افغانستان متوقف نشده است حراج كن: تهران- گمرك ایران با تكذیب توقف صادرات كالاهای ایرانی به افغانستان اعلام نمود: صادركنندگان می توانند به جای گمرك فراه افغانستان از مرزهای جایگزین همچون دوغارون و میلك كالای خویش را صادر كنند.


به گزارش روز یكشنبه ایرنا، گمرك با بیان اینكه هنوز علت محدودیت صادرات كالا به افغانستان از مرز فراه مشخص نمی باشد، در این اطلاعیه تصریح كرد: گمرك فراه صادرات مواد سوختی، فولاد، سیمان و كاشی و سرامیك از این مرز را ممنوع كرده اما از دیگر مرزهای دو كشور امكان صادرات این كالاها وجود دارد.
گمرك تصریح كرد: البته صادرات سایر كالاها از مرز فراه افغانستان بجز چهار قلم كالای یاده شده همچنان امكان پذیر است و صادركنندگان می توانند با استفاده از مرزهای جایگزین همچون گمرك دوغارون و میلك مواد سوختی، فولاد، سیمان و كاشی را به این كشور همسایه صادر كنند.
بنابر این گزارش، دفتر بین الملل گمرك ایران در حال مكاتبه و پیگیری مبحث از گمركات افغانستان بوده و نتیجه این پیگیری ها بزودی اطلاع رسانی می گردد.
مظفر علیخانی دبیركل اتاق بازرگانی مشترك ایران و افغانستان هم امروز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: واردات مواد نفتی، سیمان و آهن ایران به افغانستان فقط از مرز «فراه» ممنوع شده و واردات این اقلام با استفاده از سایر مرزها مثل دوغارون و نیمروز همچنان ادامه دارد.
وی تصریح كرد: به علت اینكه سیستم گمرك ایران و افغانستان در این مرز به هم وصل نیست، بعضی از تاجران افغان در اظهار كالاهای وارداتی به این گمرك از نظر ارزشی و وزنی كم اظهاری می كنند تا حقوق گمركی كمتری بپردازند.
علیخانی هدف اصلی ممنوعیت واردات مواد نفتی، سیمان و آهن به افغانستان از مرز «فراه» را جلوگیری از تخلفات گمركی ذكر كرد.
پارسال 2.5 میلیارد دلار كالا از ایران به افغانستان صادر شد و افغان ها هم 20 میلیون دلار كالا به ایران صادر كردند.
البته افغان ها معتقدند سالانه 500 میلیون دلار كالا هم به صورت غیررسمی از ایران به افغانستان صادر می گردد.
اقتصام **1070**2025


1397/06/25
14:24:04
5.0 / 5
4879
تگهای خبر: ارز , دلار , صادرات , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد گمرك: صادرات به افغانستان متوقف نشده است
نظر شما در مورد گمرك: صادرات به افغانستان متوقف نشده است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲