رئیس شورای رقابت عنوان كرد:

توپ گرانی خودرو درزمین شورای رقابت، قیمت خودرو امروزبازنگری می گردد

توپ گرانی خودرو درزمین شورای رقابت، قیمت خودرو امروزبازنگری می گردد حراج كن: رئیس شورای رقابت از بازبینی در قیمت خودروها در جلسه امروز(دوشنبه) شورای رقابت اطلاع داد و اظهار داشت: عرضه خودرو به بازار متوقف نشده، ولی تقاضاهای كاذب، مشكلات بازار خودرو را افزایش داده است.


به گزارش حراج كن به نقل از صدا و سیما، رضا شیوا، رئیس شورای رقابت با حضور در برنامه تیتر امشب درباره قیمت گذاری خودرو اظهار داشت: دوشنبه (امروز) در جلسه شورای رقابت قیمت خودرو بازبینی خواهد شد.
او اضافه كرد: دستورالعمل بازار و قیمت خودرو هرسال در خرداد انجام می گردد اما با عنایت به اتفاقات چند هفته گذشته قیمت مواد اولیه بالا رفته و نرخ ارز هم تغییر داشته است كه خودروسازان درخواست بازبینی در قیمت خودرو را دارند كه در شورای رقابت قیمت خودرو بازبینی خواهد شد.
شیوا درباره حاشیه خودرو هم اظهار داشت: دو خودروساز برپایه دستورالعمل قیمت گذاری ها را انجام می دهند و گرانفروشی و احتكار بحث دیگری است كه باید نظارت شود.
رئیس شورای رقابت با اشاره به جلسه اخیر كمیسیون اصل نود و حضور دو خودروساز در این كمیسیون اظهار داشت: مشكل اصلی نیاز به قطعه است كه خودروسازان در انتظار قطعه هستند تا خودروهای دپو شده در پاركینگ ها در بازار ارائه شود.
وی درباره تولید خودرو هم اظهار داشت: تولید ماه گذشته خودروسازان هم در ماه گذشته نسبت به سال قبل كاهش نداشته بلكه افزایش و تقاضا هم افزایش داشته است.
شیوا در ادامه اظهار داشت: توقف در عرضه خودرو برای خودروساز هزینه دارد ازاین رو عرضه متوقف نشده است. تقاضاهای كاذب مشكلات در بازار خودرو را افزایش داده است.
وی اضافه كرد: بر مبنای دستورالعمل هر بازاری كه انحصار گر باشد باید دستوری با او برخورد كرد. ما دو خودروساز داریم كه ۸۸ درصد تولید خودروی كشور را در دست دارند كه این انحصار است؛ در تمام دنیا فرمول hhi استفاده می نمایند كه hhi ما بالای ۴ هزار و انحصار كامل است.
شیوا اظهار داشت: بازار خودرو به شورای رقابت مربوط نمی گردد. روش ما این است كه به خاطر مشكلات و هزینه های اضافی خودروسازان و برپایه سقف قیمتی، قیمت ها برپایه اعلام تورم بخشی بانك مركزی انجام می گردد. در بازاری كه انحصار وجود داشته باشد، شورای رقابت باید قیمت گذاری را انجام دهد.
رئیس شورای رقابت در ادامه اظهار داشت: قیمت تمام شده برای قطعه ساز نباید بر دوش مصرف كننده اعمال شود ازاین رو باید قیمت ها سقف داشته باشد و بهره وری باید به نفع مصرف كننده باشد.
وی اظهار داشت: بارها اعلام شده اگر به فرمول قیمت گذاری شورای رقابت انتقادی وارد است اعلام گردد كه تابحال انتقاد علمی به فرمول قیمت گذاری نبوده است. شورای رقابت در هر بازاری كه انحصار باشد ورود می كند حتی در پتروشیمی كه بزرگترین بازار است ورود كرده ایم.
شیوا در ادامه اظهار داشت: حاشیه بازار فعلی خودرو كاذب است كه استفاده از حاشیه بازار فعلی برای قیمت گذاری و فروش خودرو كار اشتباهی است.
وی اظهار داشت: پیشنهاد شورای رقابت برای فروش خودرو كه در جلسه (امروز دوشنبه) مطرح می گردد به این شرح است كه فروش خودرو بر مبنای شرایط انجام شود:
۱- به هركس فقط یك خودرو و بر مبنای شماره ملی فروخته شود.
۲- سن خریدار بالای ۱۸ سال باشد.
۳- خریدار خودرو تا یكسال حق فروش خودرو را نداشته باشد.
در ادامه برنامه، احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان درباره قیمت خودرو اظهار داشت: روش شورای رقابت برای فروش خودرو نتیجه نمی دهد.
وی اضافه كرد: راهی كه شورای رقابت در سال های گذشته انتخاب كرده كارساز نبوده و حاشیه های بازار خودرو را افزایش داده؛ راه درست این است خودرو در حاشیه بازار فروخته شود ازاین رو اگر تجربه دهه هفتاد كه فروش خودرو در حاشیه بازار بود، صورت گیرد قیمت ها كاهش خواهد یافت و مردم به صورت عادی می توانند ثبت نام كنند.
شیوا با انتقاد از شورای رقابت، دلیل بی كیفیتی خودرو را شورای رقابت دانست و اضافه كرد: روش شورای رقابت باعث افت كیفیت و تعطیلی كارخانه ها شده است چراكه شورای رقابت كاری غیر از قیمت گذاری برای انحصار خودرو كاری انجام نداده است.
وی درباره فروش خودروها هم اظهار داشت: اگر فروش خودرو در حاشیه بازار انجام نشود بازهم قیمت خودرو افزایش خواهد یافت. با فروش خودرو در حاشیه بازار تمام تقاضای كاذب بازار از بین می رود.
نعمتی درباره تعداد پیش فروش خودرو ها هم اظهار داشت: پیش فروش ۲۰ هزار خودروی شركت سایپا این هفته صورت خواهد گرفت و ایران خودرو هم ۱۰ هزار خودرو تكمیل شده را این هفته تحویل خواهد داد.
رضا رضایی، رئیس انجمن قطعه سازان دیگر میهمان برنامه درباره مشكل قطعه در بازار خودرو اظهار داشت: بارها به شورای رقابت توضیح داده شد كه برپایه كیفیت خودرو و برای خودروهای مختلف قیمت قطعه فرق می كند.
وی اضافه كرد: بانك مركزی اگر تورم را اعلام می كند ربطی به صنعت خاص ندارد. قطعه ساز با شناسنامه و استاندارد قطعه را تولید می كند و كیفیت قطعه كنترل می گردد.

1397/06/12
21:02:22
5.0 / 5
4984
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد توپ گرانی خودرو درزمین شورای رقابت، قیمت خودرو امروزبازنگری می گردد
نظر شما در مورد توپ گرانی خودرو درزمین شورای رقابت، قیمت خودرو امروزبازنگری می گردد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳