هفته دولت

رونق چشمگیر اقتصاد مرزی، دستاورد دولت تدبیر و امید

رونق چشمگیر اقتصاد مرزی، دستاورد دولت تدبیر و امید حراج كن: مشهد- رشد سرعت و دقت در خلال تشریفات و امور مربوط به ترخیص كالا از گمرك از یك سو و بهبود وضعیت بازارچه های مرزی و معیشت مرزنشینان از جانب دیگر را می توان سه دستاورد بزرگ دولت تدبیر و امید در اقتصاد مرزی دانست.


خراسان رضوی با وسعت 119 هزار كیلومتر مربع و حدود هزار و 500 كیلومتر مرز با جمهوری تركمنستان و افغانستان در جوار كشورهای آسیای میانه 2 بازارچه فعال مرزی و حدود 400 هزار مرزنشین دارد كه معیشت آنان بسته به تبادل كالا در این بازارچه ها است.
از سوی دیگر سه گمرك این استان در مناطق سرخس، لطف آباد و باجگیران در مرز تركمنستان مستقر است. در مرز رسمی دوغارون با افغانستان هم قدیمی ترین گمرك ایران فعالیت دارد.
مبادلات مرزی با استفاده از بازارچه های مرزی سبب افزایش صادرات، امنیت مرزها و كاهش روند مهاجرت از مرز به داخل كشور می گردد بنابراین توسعه بازارچه ها ضروری می باشد و در كنار آن تسهیل در روند ترخیص كالا در گمرك و افزایش دقت در كنترل كالاها به منظور جلوگیری از ورود مواد مخدر و كالای قاچاق سبب تثبیت اقتصاد و حفظ امنیت كشور می گردد.
دولت تدبیر و امید با وجود مشكلات بیرونی و سیاست های دشمنانه برخی كشورها، موفق شد در هر 2 بخش گمرك و بازارچه مرزی و معیشت مرزنشینان اقدامات مفیدی انجام دهد كه تاثیرات آن را می توان در شاخص های اقتصادی كشور و بهبود معیشت در مرز مشاهده كرد.

*سامانه جامع امور گمركی
سامانه جامع امور گمركی برای حذف كاغذ در شبكه گمرك و شتاب دادن به ترخیص كالا از جانب دولت تدبیر و امید به اجرا درآمد. اجرایی شدن این سامانه در كل گمرك كشور منجر به مدیریت ورود كالا با استفاده از مدیریت خطرپذیری هوشمند، افزایش سرعت و امنیت ورود كالا به كشور شد.
شتاب گرفتن عملیات تخلیه و بارگیری كالا از مبادی ورودی تا انبار صاحب كالا، شفافیت چرخه تجارت داخلی و جلوگیری از اعمال نظرهای سلیقه ای، افزایش سرعت فرآیند تشریفات گمركی و ترخیص كالا، كاهش میزان تردد در سطح شهر و انجام تشریفات گمركی از دیگر دستاوردهای این حوزه بوده است.
ناظر گمرك خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سامانه جامع امور گمركی در اظهار كالا در گمرك، منجر به شفافیت شده است به صورتی كه این امكان برای صادر كننده كالا بوجود آمده كه صاحب كالا با استفاده از دریافت پیامك و ورود به سامانه، تغییرات اعمال شده توسط كارشناسان و مدیران مربوطه را ردیابی كرده و نظراتی را كه روی اظهارنامه داده می شود، مشاهده كنند.
امید جهانخواه تصریح كرد: اجرایی شدن عرضه درخواست توسط ذی نفعان از طریق دور و نزدیك از دیگر امكاناتی است كه توسط گمرك ایران برای صاحبان كالا در دولت تدبیر و امید فراهم گردید كه با اجرای این طرح نیازی به حضور صاحب كالا در گمرك برای پیگیری درخواست نیست.
وی بیان كرد: صاحب كالا درخواست خویش را با استفاده از سامانه به گمرك عرضه كرده و گمرك كل مراحل را انجام می دهد، یك شماره پیگیری به صاحب كالا عرضه می گردد كه با استفاده از آن، پیگیری درخواست خویش را مرحله به مرحله با استفاده از سامانه مشاهده نماید.

*افزایش كنترل در مرزها
ناظر گمرك خراسان رضوی، افزایش كنترل ها به صورت دقیق تر و با سرعت بیشتر را از دیگر طرحهای اجرا شده در گمرك برشمرد و اظهار داشت: در این دولت با استفاده از سامانه های كنترلی پیشرفته، نظارت بیشتر همراه با سرعت ترخیص كالا در گمرك ممكن شد.
وی اظهار داشت: دستگاه ایكس – ری مسافری و كامیونی به صورت مجزا در گمرك نصب گردید كه این دستگاه ها علاوه بر اینكه دقت را در كنترل كالاها بالا می برد، سرعت ترخیص كالا را هم بیشتر كرده و توقف كالا را در گمرك كاهش داده است.
جهانخواه تصریح كرد: هم اینك از چهار گمرك مرزی خراسان رضوی، سه گمرك دارای دستگاه ایكس ری كامیونی پیشرفته است كه این دستگاه ها بخصوص در دوغارون و سرخس جزو پیشرفته ترین و به روزترین دستگاه های ایكس ری كشور است.
وی اضافه كرد: از آنجائیكه سه گمرك خراسان رضوی در مرز 2 كشور افغانستان و تركمنستان قرار دارد، كنترل كالا به لحاظ وجود مواد مخدر یا پیش سازهای مواد مخدر هم صورت می گیرد كه برای این منظور در این دولت از سگ های موادیاب كه هزینه بسیار زیادی داشته اند، استفاده می گردد.
وی بیان كرد: در این زمینه در پنج ماه گذشته با بهره گیری از سگ های موادیاب و تجهیزات گمركی، بیش از 60 تن مواد پیش ساز مواد مخدر و 146 كیلو مواد مخدر در گمرك دوغارون كشف شد.

*سرعت در ترخیص كالا
ناظر گمرك خراسان رضوی اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید با اقدامات انجام گرفته، سرعت ترخیص كالاهای صادراتی و وارداتی از گمرك افزایش یافت به صورتی كه در صورت دریافت مجوزهای مقرراتی و قانونی توسط صاحب كالا، مدت زمان ترخیص كالای وارداتی در گمرك از 26 روز به سه روز و كالای صادراتی از هفت روز به یك روز كاهش پیدا كرد.
وی استفاده از كارشناسان مجازی را از دیگر اقدامات در راه تحولات گمركی در دولت تدبیر و امید برشمرد و اضافه كرد: به جهت ارتقای سلامت اداری و كاهش ارتباط ارباب رجوع با كارمند و افزایش سرعت در امور، 400 كارشناس مجازی در بستر سامانه جامع امور گمركی ایران استقرار یافت.
جهانخواه تصریح كرد: از این تعداد 11 كارشناس مجازی مربوط به خراسان رضوی است و استفاده از آنها رسیدگی به اظهارنامه ها را سرعت می بخشد و دقت و كنترل و سرعت ترخیص كالا را بالا می برد.

*بسته های حمایتی از صادرات و واردات
ناظر گمرك خراسان رضوی، عرضه بسته های حمایتی از واردات و صادرات كالا در گمرك را از دیگر اقدامات دولت برای بهبود فرآیند ترخیص كالا دانست و اظهار داشت: استفاده از ضمانت نامه های بانكی، پذیرش اظهارنامه با حداقل اسناد، ترخیص كالا به صورت اقساط همچون این بسته های حمایتی است.
وی اضافه كرد: در جهت عرضه این بسته های حمایتی، صاحبان كالا می توانند از انبارهای اختصاصی خود در مورد انجام تشریفات گمركی استفاده كنند تا در زمان و هزینه آنها صرفه جویی شود.
جهانخواه بیان كرد: به تازگی رئیس كل گمرك ایران بخشنامه ای صادر كرد تا مالیات بر ارزش افزوده كالا هم در قالب ضمانت نامه بانكی گرفته شود.
ناظر گمرك خراسان رضوی، انتخاب مسیر اظهارنامه گمركی برپایه شاخص خطرپذیری كالا را از دیگر طرحهای دولت در راه تحولات امور گمركی برشمرد و اظهار داشت: در این طرح كالاها برپایه درجه خطرپذیری در سه مسیر سبز، زرد و قرمز طبقه بندی می شوند.
وی اضافه كرد: اغلب كالاهای مربوط به شركت های مصرفی در راه سبز قرار گرفته و بلافاصله ترخیص می شوند، كالاهایی كه نیاز به استفاده از مجوزهای قانونی دارند در راه زرد قرار می گیرند و كالاهایی كه از حساسیت بالا و ضرورت كنترل بیشتر برخوردار می باشند، در راه قرمز قرار می گیرند.
ناظر گمرك خراسان رضوی اظهار داشت: از آنجائیكه كاغذ از سامانه گمرك حذف شده، درصدد هستیم امسال تصاویر كالا را كه از دستگاه ایكس ری دریافت می شود، در بستر سامانه جامع امور گمركی به دیگر گمرك ها انتقال دهیم تا امور تشریفاتی شتاب گیرد.
جهانخواه اضافه كرد: امسال سعی شده است كه امكان اظهار كالا پیش از ورود كالا به گمرك میسر شود به این معنا كه زمانی كه كالا وارد اماكن گمركی می شود، این امكان برای صاحب كالا فراهم گردد كه كالای خویش را اظهار كند و بعد از ورود كالا به گمرك، فقط اقدامات مربوط به مطابقت كالا با اظهارنامه صورت گیرد.

*توسعه گمرك و افزایش درآمدها
ناظر گمرك خراسان رضوی اظهار داشت: در جهت اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی در دو شهرك صنعتی خیام و عطار نیشابور، شهرك صنعتی توس دفاتر گمركی مستقر شد كه كمك شایانی به تسهیل امور گمركی و صدور كالاهای تولیدی واحدهای صنعتی مستقر در این شهرك ها كرد.
جهانخواه تصریح كرد: این دفاتر به شهرك های صنعتی سبزوار و جغتای هم عرضه خدمات می دهند.
وی افزود: اجرایی شدن سامانه جامع امور گمركی منجر به افزایش درآمدهای گمركی در دولت تدبیر و امید شد به صورتی كه سال گذشته 112 درصد از درآمدهای پیش بینی شده گمركی در كشور وصول شد یعنی تحقق درآمدهای گمركی 12 درصد از رقم مورد نظر در بودجه بیشتر بوده است.

*مهاجرت معكوس مرزنشینان
نزدیك به 400 هزار مرزنشین در خراسان رضوی وجود دارد كه دولت تدبیر و امید برای تامین امنیت مرز و اشتغالزایی برای مرزنشینان، اجرای چندین طرح را دنبال كرد كه مهمترین آن طرح عرضه سوخت مرزی و صدور كارت الكترونیكی بود.
مدیركل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در این باره اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید برای ساماندهی و مدیریت یكپارچه مرزنشینان، برای آنان كارت الكترونیكی صادر شد.
علی رسولیان تصریح كرد: در این زمینه تابحال برای 13 هزار سرپرست خانوار مرزنشین خراسان رضوی كارت الكترونیكی صادر گردیده است.
وی بیان كرد: اجرای طرح عرضه سوخت مرزی از سال قبل برای مرزنشینانی كه در شعاع 20 كیلومتری مرز ساكن هستند در استان های مرزی همچون خراسان رضوی شروع شد.
مدیركل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح در استان كمك به معیشت مرزنشینان و تامین سوخت مورد نیاز افغان ها و كامیون های ترانزیتی یا صادراتی خارجی بود كه وارد بازارچه مرزی یا منطقه ویژه اقتصادی دوغارون می شدند.
رسولیان تصریح كرد: این سوخت با نرخ مشخص در اختیار كارگزاری قرار می گیرد كه به نمایندگی از مرزنشینان آن را به صورت تزریق به باك خودرو به افغان ها یا صاحبان كامیون های صادراتی یا ترانزیتی خارجی داده و سود حاصل از این عرضه در اختیار خانوارهای مرزنشین قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: از محل اجرای این طرح، 18 هزار و 848 خانوار مرزنشین استان در هفت مرحله، سود حاصل از عرضه سوخت را به میزان 660 هزار تومان برای هر خانوار در سال قبل دریافت نمودند.
وی اضافه كرد: سعی شده است امسال افزایش شمولیت خانوارهای مرزنشین خراسان رضوی در این طرح به 52 هزار خانوار برسد.
رسولیان تصریح كرد: عرضه سوخت مرزی سبب بهبود وضعیت معیشتی روستاییان و مهاجرت معكوس آنان شده به صورتی كه نزدیك به سه هزار مرزنشین استان مهاجرت معكوس از شهر به روستاهای مرزی داشته اند.

*فعال شدن بازارچه های تعطیل
مدیركل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: 2 بازارچه مرزی دوغارون و باجگیران در مرز استان با افغانستان و تركمنستان در ماهها و سال های قبل به دلایلی تعطیل بود اما در دولت تدبیر و امید، دوباره رونق گرفت كه این امر سبب شادمانی مرزنشینان شد.
علی رسولیان اضافه كرد: با فعال شدن این دو بازارچه در دولت تدبیر، برای بیش از 800 نفر مرزنشین فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم فراهم گردید.
وی تصریح كرد: در طول پنج سال قبل در بازارچه های مرزی خراسان رضوی شاهد افزایش صادرات كالاهای تولیدی استان همچون مصالح ساختمانی، صنایع غذایی و همینطور تنوع در صدور انواع كالاها بوده ایم.
مدیركل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: یكی از مهمترین اقدامات دولت در چند سال قبل در بازارچه مرزی باجگیران، دریافت مصوبه واردات 6 قلم كالای تولید شده در تركمنستان برای بهره مندی مرزنشینان از معافیت های مالیاتی بود.
وی تصریح كرد: خدمات زیربنایی در بازارچه های مرزی دوغارون و باجگیران در طول پنج سال قبل همچون بهره برداری از غرفه های جدید، محوطه سازی، تولید جایگاه عرضه سوخت و در واقع در جهت بهسازی آنها عرضه شد.
رسولیان اضافه كرد: در این مدت سهمیه واردات مرزنشینی برای برخی اقلام قابل ورود به كشور مانند كنجد از افغانستان افزایش یافت.
مدیركل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: هم اینك هم تهیه فهرست اقلام قابل واردات از جانب مرزنشینان در استان های مرزی كه متناسب با تولید كشور مقابل و نیاز كشورمان باشد، در دستور كار قرار گرفته است.
7489/5132


1397/06/05
13:54:27
5.0 / 5
4836
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد رونق چشمگیر اقتصاد مرزی، دستاورد دولت تدبیر و امید
نظر شما در مورد رونق چشمگیر اقتصاد مرزی، دستاورد دولت تدبیر و امید
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳