از هفته آینده؛

هند عملیات توسعه ای بندر چابهار را آغاز می كند

هند عملیات توسعه ای بندر چابهار را آغاز می كند حراج كن: دهلی نو - مقامات وزارت كشتیرانی هند اعلام نمودند با وجود تصمیم آمریكا برای اعمال تحریم های جدید ضد ایران بعد از خروج واشنگتن از برجام، قصد دارند از هفته آینده عملیات توسعه ای بندر راهبردی چابهار را آغاز كنند.


به گزارش جمعه شب ایرنا به نقل از روزنامه 'هندوستان تایمز'، هند شركت بنادر و خدمات دریایی كاوه ایران را برای انجام عملیات توسعه ای بندر چابهار به مدت 18 ماه انتخاب كرده است. در این مدت این كشور به دنبال انتخاب یك شركت هندی برای مدیریت طولانی مدت بندر چابهار خواهد بود.
هند در سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به این كشور در بهمن ماه گذشته كنترل فاز اول بندر چابهار (اسكله شهید بهشتی) را بر عهده گرفت و تعهد كرد كه عملیات های توسعه ای این بندر را پیش از 17 ژوئن (27 خرداد) آغاز كند.
شركت بین المللی بنادر (ای پی جی ال) هند در سال 2015 توسط دولت هند برای توسعه بنادر در خارج از این كشور بوجود آمده است.
این شركت در ماه مه (اردیبهشت) سال 2016 برای تجهیز و اداره ترمینال های چند جانبه و كانتینری اسكله چند منظوره شهید بهشتی در فاز اول بندر چابهار ایران با شركت آریا بندر ایران قرارداد امضا كرد. بر مبنای این قرارداد این شركت با سرمایه گذاری معادل 85.21 میلیون دلار، اداره اسكله شهید بهشتی را به مدت 10 سال بر عهده خواهد داشت.
گوپال كریشنا (Gopal Krishna) معاون وزارت كشتیرانی هند اظهار داشت: ما توانسته ایم برای آغاز عملیات موقت در بندر چابهار آماده شویم. این عملیات بزودی آغاز خواهند شد.
دولت هند همینطور انجام مناقصه های جدید برای انتخاب یك شركت همكار جهت اداره، مدیریت و نگهداری از بندر چابهار را شروع كرده است.
در مناقصه پیشین به علت شرایط سخت، هیچ كدام از شركت های هندی همچون ادانی، جی اس دبلیو و شركت بین المللی زیرساخت ها و ترمینال های باری انتخاب نشدند. یكی از شرایط درنظر گرفته شده این بود كه شركت منتخب در مناقصه باید 8.52 میلیون دلار در ابتدای قرارداد پرداخت می كرد.
پس از شكایت شركت های حاضر در این مناقصه، وزارت كشتیرانی هند اعلام نمود شرایط جدیدی را درنظر خواهد گرفت.
یك مقام در شركت خصوصی 'بنادر جهانی هند' اظهار داشت: كابینه دولت تصمیم گرفته است شرایط شركت در این مناقصه همچون پیش پرداخت قرارداد را تسهیل كند.
بندر چابهار یك موفقیت در روابط هند و ایران است و بعد از عملیاتی شدن آن، تحولات زیادی پیرامون این بندر اتفاق افتاده و بر مبنای خبرهای انتشار یافته ترافیك باری از بندر كراچی به چابهار منتقل شده است. بندر چابهار هزینه های حمل و نقل و زمان برای صادرات كالاهای هند را تا یك سوم می كاهد. این بندر همینطور تجارت میان هند، افغانستان و ایران را با عنایت به مخالفت های پاكستان جهت استفاده از خاك این كشور، افزایش خواهد داد.
بندر چابهار كه در استان سیستان و بلوچستان واقع در سواحل جنوبی ایران قرار دارد، راه دسترسی هند به چهار شهر در افغانستان را هم فراهم خواهد نمود.
هند برای توسعه بندر چابهار ایران متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری شده است. فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال قبل با حضور روحانی و نمایندگانی از هند و سایر كشور های منطقه راه اندازی شد.
از طرف دیگر ایران و افغانستان در حال تایید تولید یك كریدور حمل و نقل بین المللی هستند به طوریكه اولین محموله گندم هند با استفاده از بندر چابهار به افغانستان ارسال شد.
شبد**267**1424*9122


1397/03/19
14:42:16
5.0 / 5
4768
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد هند عملیات توسعه ای بندر چابهار را آغاز می كند
نظر شما در مورد هند عملیات توسعه ای بندر چابهار را آغاز می كند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱