واكنش نماینده مردم تهران به اجرای قانون انسداد در اروپا:

دولت در مذاكره با اروپایی ها موفق بوده است

دولت در مذاكره با اروپایی ها موفق بوده است حراج كن: تهران- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اقدام اروپا در اجرای روند رسمی اعمال قانون انسداد را مثبت ارزیابی كرد و اظهار داشت: به نظر می رسد وزیر امور خارجه و دولت در مذاكره با اروپا موفق بوده و تا حدودی به خواسته های خود دست یافته اند.


محمود صادقی عصر جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره بیانیه اتحادیه اروپا كه از آغاز روند رسمی اعمال قانون انسداد اطلاع داده است، اضافه كرد: این قانون شركت های اروپایی را ملزم به اطاعت نكردن از قوانین آمریكا نمی كند اما می تواند از شركت های اروپایی كه تحت تاثیر تحریم ها هستند، دفاع كنند.
وی خاطرنشان كرد: این قانون دوبار و در دو مرحله در اتحادیه اروپا طی دهه 1990 و 2010 برای دفاع از شركت های اروپایی كه تحت تاثیر تحریم های آمریكا ضد ایران و كوبا قرار گرفته بودند، وضع شد و البته قوانین باید اصلاح و به روز رسانی شوند.
این استاد حقوق دانشگاه تهران ادامه داد: اجرای قانون انسداد نشان داده است كه اتحادیه اروپا اراده جدی دارد تا زیربار قانون شكنی ها و تحریم های یكجانبه آمریكا نرود؛ اجرای این قانون امیدوار كننده است و آنها اعلام نموده اند كه تا زمانی كه ایران به برجام پایبند باشد، اروپا هم پایبند خواهد بود.
صادقی صدور این بیانیه را نشان دهنده یك چشم انداز خوشبینانه دانست و اضافه كرد: البته باید دید مقام عمل، تا چه مقدار می تواند شركت های اروپایی را كه اغلب خصوصی هستند و گاهی از دولت های خود اطاعت نمی كنند، ملزم به تبعیت نكردن از آمریكا خواهد نمود.
این عضو فراكسیون امید در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینكه شركت های اروپایی باید منافع خویش را بررسی نموده و سپس تصمیم گیری كنند، اظهار داشت: حالا باید دید آیا این شركت ها می توانند از این هزینه و فایده ای كه وجود دارد به نفع خود استفاده كنند تا از قوانین آمریكا تبعیت نكرده یا اینكه در همراهی با آمریكا از منافع خود دفاع كنند.
وی ادامه داد: به نظرم دولت تابحال و بعد از خروج آمریكا از برجام در مذاكره با اروپا موفق بوده و همین مقدار پیشرفت هم خیلی خوب است. به عقیده این نماینده مجلس شورای اسلامی، مجموعه وزارت خارجه بویژه آقای ظریف و دولت به علت اینكه برجام موضوعی بسیار پیچیده است، كار بسیار سختی پیش رو دارد اما به نظر می رسد مذاكرات ایران و 5 كشور باقیمانده در برجام تابحال موفقیت آمیز بوده است.
صادقی تصریح كرد: دولت در سطح مذاكرات سیاسی با اروپایی ها كاملاً موفق بوده است ولی باید دید كه در سطح تجاری، بازرگانی و اقتصادی هم تا چه اندازه می تواند موفق باشد.
وی درباره نوع تضمین هایی كه می تواند ایران از اتحادیه اروپا برای جلوگیری از عهدشكنی دریافت كند هم اظهار داشت: در درجه نخست باید در چارچوب برجام اقدام های حقوقی لازم را ضد آمریكا در كمیسیون مربوطه یا شورای امنیت انجام داد و درباره اروپا هم باید راهكار حقوقی تا زمانی كه نقض عهدی از جانب آنها انجام نشده، پیش بینی نمود.
این حقوقدان تصریح كرد: نمی توان پیش بینی نمود كه آیا اروپا هم مانند آمریكا از برجام خارج خواهد شد یا خیر ولی وقتی آنها به صراحت پایبندی خویش را به توافق هسته ای اعلام نموده اند و چون نقض عهدی صورت نگرفته، پس هنوز صحبتی از مقابله در بین نیست ولی باید در چارچوب رایزنی های سیاسی مسیری را كه اتحادیه اروپا پیش گرفته، عملیاتی و محكم كرد.
صادقی اضافه كرد: اگر به فرض اروپا هم بخواهد نقض عهد كند، باید روش های دیگری را در پیش گرفت البته اروپایی ها با عنایت به اجرای قوانینی همچون قانون مسدود كننده، در مسیری مثبت در حال حركت هستند.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، كمیسیون اروپا در بیانیه مطبوعات خود كه امروز در تارنمای آن انتشار یافت، اعلام نمود كه روند تجدید قانون انسداد را شروع كرده است تا شركت های اروپایی فعال در ایران را از تحریم های آمریكا محافظت كند.
كمیسیون اروپا اعلام نموده است كه می خواهد این تمهیدات را پیش از 15 مرداد و پیش از آغاز دور نخست اعمال مجدد تحریم های آمریكا اجرایی كند.
قانون انسداد پیروی شركت های اتحادیه اروپا را از تحریم های فرامرزی آمریكا ممنوع ساخته و شركت ها را مجاز می شمارد تا زیان های ناشی از این تحریم ها را از عامل آن دریافت كنند. بر مبنای این قانون، آراء ناشی از داوری های خارج از اتحادیه اروپا كه بر مبنای تحریم های آمریكا صادر شده باشند، لغو می شوند.
این قانون به بانك سرمایه گذاری اروپا اجازه می دهد تا از سرمایه گذاری اتحادیه اروپا در ایران حمایت كند كه این كار بخصوص می تواند برای شركت های كوچك و متوسط مفید باشد. شورا و پارلمان اروپا دو ماه فرصت خواهند داشت تا مخالفت خویش را با این تمهیدات اعلام كنند و در صورتی كه این دو نهاد مخالفت نداشتن خویش را زودتر اعلام كنند، این مهلت كوتاه تر خواهد شد.
همچنین به منظور اعتمادسازی، به همكاری های بخشی جاری با ایران همچون بخش انرژی و شركت های كوچك و متوسط ادامه داده و آنها را تحكیم می بخشد. در اولین گام، میگوئل آریاس كانیته مسئول اقدام اقلیمی و انرژی اتحادیه اروپا به تهران می رود. حمایت های مالی با استفاده از «همكاری های توسعه ای» یا «ابزارهای مشاركتی» هم بسیج خواهند شد.
اتحادیه اروپا كشورهای عضو را تشویق كرد تا امكان پرداخت های یكباره بانكی به بانك مركزی ایران را بررسی كنند. این رویكرد می تواند به مسئولان ایرانی كمك نماید تا درآمدهای مربوط به نفت به خصوص در حوزه تحریم های آمریكا كه می تواند موسسات اروپایی فعال در مبادلات نفتی با ایران را هدف قرار دهد، دریافت كنند.
ترامپ سه شنبه هفته گذشته (18 اردیبهشت) با تكرار افترا هایی ضد ایران اعلام نمود كه آمریكا در برجام نخواهد ماند و تحریم های یكجانبه تعلیق شده كشورش را ضد ایران بازخواهد گرداند. این تصمیم با مخالفت خیلی از كشورها همچون طرف های برجام مواجه شده است و بخصوص اروپایی ها تلاش تازه ای را برای خنثی كردن تاثیر تحریم های آمریكا بر شركت های اروپایی شروع كرده اند.
مقام های سه كشور فرانسه، انگلیس و آلمان هفته جاری در جلسات مختلف بر حفظ برجام و حفاظت از شركت های خود در برابر تحریم های آمریكا تاكید نمودند و سران اتحادیه اروپا هم چهارشنبه شب (26 اردیبهشت) در صوفیه بلغارستان اعلام نمودند كه به پشتیبانی از فعالیت شركت های تجاری خود با ایران ادامه می دهند.
سیام**9103**2025


1397/02/29
14:09:28
5.0 / 5
4868
تگهای خبر: ارز , انرژی , بانك , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد دولت در مذاكره با اروپایی ها موفق بوده است
نظر شما در مورد دولت در مذاكره با اروپایی ها موفق بوده است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲